Ahmet Vefik Paşa Hakkında Bir Kaynak Kitap

Hanifi Vural, 'Ahmet Vefik Paşa' adlı kitabında Paşa’yı tüm yönleriyle inceliyor ve çok yönlülüğüyle tanınan bu şahsiyeti yeni nesillere de tanıtmayı hedefliyor.

Ahmet Vefik Paşa Hakkında Bir Kaynak Kitap

Tarihimizin en renkli ve çok yönlü kişilerinden olan Ahmet Vefik Paşa, özellikle gençlerin mutlaka tanımaları gereken bir isim. Bahaneler üreten, kendilerini geliştirmek yerine zihinlerini boş uğraşlarla meşgul eden gençlerin birden çok işi başarıyla yürüten örnek şahsiyetleri tanımalarında fayda var. Tarihimizde bu özelliklere sahip çok önemli isimler var. Ahmet Vefik Paşa bu isimlerin en önemlilerinden biridir.

Devlet adamı, edebiyatçı, dilci, tiyatro yazarı, tarihçi. Bunlar bilinen ve öne çıkan özellikleri Ahmet Vefik Paşa’nın. Görev aldığı işlerin tümünde başarılı olan, gücünü hissettiren bir kişi olan paşa, sadrazamlık başta olmak üzere getirildiği görevlerde yaptığı yeniliklerle ve kendine has üslubuyla dikkat çekmeyi başarmıştır.

Prof. Dr. Hanifi Vural, Gazi Osman Paşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı olarak görevini sürdüren, dil üzerine çalışmaları bulunan bir akademisyen. Türk Dili alanında çalışmasına rağmen edebiyatla da ilgili bir hoca olan Hanifi Vural, günümüz edebiyatını da yakından takip eden, üniversitede düzenlenen birçok etkinliğe sağladığı katkılar ile gençlere günümüz edebiyatını tanıtarak önemli bir görevi de üstlenen aktif bir hoca. Ahmet Vefik Paşa adlı eseri, onun dilci yönünün bir sonucu olarak ortaya çıkmış olsa da kitabında Ahmet Vefik Paşa’yı tüm yönleriyle inceliyor ve kitabın ön sözünde de belirttiği gibi çok yönlülüğüyle tanınan bu şahsiyeti yeni nesillere de tanıtmayı hedefliyor.

En iyisi olmak için çaba sarf eden bir kişi

Ahmet Vefik Paşa, sıradan olmayı kabullenemeyen bir yapıya sahip. En üstte olmak için, en iyisi olmak için çaba sarf eden bir özel kişi. Hanifi Vural’ın kitabını okurken satır aralarında karşımıza çıkan her ayrıntı, paşanın özel bir kişi olduğunu ispatlar mahiyette. On altı dil bilen, oluşturduğu kütüphane ile zamanının en zengin kütüphanesine sahip olan, yaptığı işleri yeterli görmeyip yeni alanlarda da söz sahibi olmak için mücadele veren Ahmet Vefik Paşa, bunu büyük oranda başarıyor. Kitap, paşayı hayatından başlayarak aşama aşama tanıtıyor. Hayatı, kişiliği ve devlet adamlığı, hakkında anlatılan fıkralar, eserleri ve eserlerinden örnekler yer alıyor kitapta.

Kendini yetiştirmekte oldukça azimli bir kişi olan Ahmet Vefik Paşa, son derece zeki bir kişi ve bunu yaptığı işlerde de gösteriyor. İyi ve aydın bir ailede yetişmiş olmasının paşanın kişisel gelişimini etkileyen en önemli etkenler arasında olduğunu söylüyor Hanifi Vural. Bunun yanında kendi çabaları ve öğrenme merakı da bu gelişimin şekillenmesindeki en önemli faktörler arasında sayılabilir. Kendi çabasıyla öğrendiği diller, merak ederek geliştirdiği ilgi alanları bunun en önemli delilidir.

Hanifi Vural, kitabında sık sık örnek olaylar vererek paşanın daha iyi tanınmasını sağlıyor. Paşayı tanıyan kişilerin görüşleri de bu minvalde kitapta önemli yer tutuyor. İsmail Hikmet, paşa için, “Ahmet Vefik Paşa zamanına göre hakikaten âlimdi. Bütün bulunduğu işlerden ziyade de Encümen-i Daniş azalığına layıktı. Orada birçok ilmi ve faydalı işler görmüştür.” ifadelerini kullanıyor.

Ahmet Vefik Paşa, Bursasız düşünülemez. Paşa’nın Bursa günleri de kitapta yer alıyor. Bursa Valiliği sırasındaki çalışmaları, yaşadıkları, tiyatro alanındaki faaliyetleri örneklerle anlatılıyor.

Kitabın son bölümü paşanın kitaplarına ayrılmış. Kitaplar hakkında küçük notlar, değerlendirme yazıları ve kitaplardan örnek metinler de okuyuculara sunulmuş. Bu özellikleriyle Hanifi Vural’ın kitabı kaynak bir kitap olma özelliğiyle oldukça göz dolduruyor. 

Oluşturduğu kütüphane ile büyük bir hayranlık duyulan, çevresinde bilge kişiliğiyle tanınan, aynı zamanda nükteli bir kişiliği olan Ahmet Vefik Paşa, gençler tarafından mutlaka tanınması gereken bir tarihi şahsiyet. Tarihimizin edebi, ilmi yönünü çok iyi temsil eden, devlet adamlığı sıfatının yanında ilimden hiç uzak durmayan Ahmet Vefik Paşa, örnek bir şahsiyet olarak tanıtılmalı, eserleri ile tanıtılmasına zemin hazırlanmalı. Prof. Dr. Hanifi Vural’ın bu çalışması paşayı yakından tanımak isteyenler için hazırlanmış özenli bir çalışma. Okumakta ver tanımakta fayda var.

Hanifi Vural, Ahmet Vefik Paşa, Kesit Yayınları.

Mustafa Uçurum

Yayın Tarihi: 02 Nisan 2022 Cumartesi 13:00 Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2022, 06:30
YORUM EKLE

banner19

banner36