Adı Türkiye anlamındadır

Veli Karanfil'in Âkif'in Safahat'ı hakkında yazdığı bir yazıyı bahse konu etmeyi düşünüyorum: Bir Milletin İnkisar, İzmihlal ve İstikbal Hikâyesi ya da Mehmet Âkif'in Safahat'ı.

Adı Türkiye anlamındadır
Veli Karanfil
Veli Karanfil

Hiçbir grubun sınırlarında kalmadan büyük bir titizlilikle zihinsel yolculuk yapan edebiyat ve özellikle düşünce dergileri var bu memlekette. Ölçütünü düşünce derinliği olarak belirlediğimiz bu hareket ve oluşumun adı, Rüstem Budak öncülüğünde Sakarya’da yayın hayatını sürdüren bir dergi: Düşünce ve Edebiyat dergisi Değirmen. 19.sayısıyla devasa bir dosya konusu ve içeriğiyle yayın dünyasındaki haklı yerini daha bir pekiştirmiş oldu: Yüzyılın kitapları seçkisi!

 

Âkif’le ilgili bir yazı

Dergideki bütün yazılar kendi bütünlüğü içinde bir derinliği ve vukûfiyeti barındırıyor. Yazıların tümünden bahsetmemiz mümkün değil. Bizi ilgilendiren tarafıyla Veli Karanfil’in Âkif’in Safahat’ı hakkında yazdığı bir yazıyı bahse konu etmeyi düşünüyorum: Bir Milletinİnkisar, İzmihlal ve İstikbal Hikâyesi ya da Mehmet Âkif’in Safahat’ı.

 

Değirmen DergisiYoksulluğun şekillendirdiği hayat: Âkif

Veli Karanfil’in Âkif’in Safahat’ına yönelik yazısını hassasiyetle yüklü bir yazı olarak niteleyebiliriz. Âkif bir şair olarak hemen her zaman özellikle modern epik açısından güncelliğini günümüzde de muhafaza eden, sorumluluk yükü ve cesarete dayalı bir şiire sahip oluşu ve ufkunu, ait olduğu insanların, milletin belirlediği bir karakter taşımasının yanında kendi akıbetini milletinin akıbetiyle koşut düşünen, örnek alınası bir öncü ve şahsiyettir.

Âkif’in, milletini dert edinmesi onu önemsel kılar. Âkif’in öncülük vasfı ve vazgeçilemezliği bununla sınırlı değildir sadece. Âkif’in bir ideale yazgılı oluşu, onu kibirli kılmaz mesela. Mukayese her zaman bir ölçü niteliğine sahiptir. Günümüz şiirini temsil kabiliyeti kazanmış şairlerle Âkif’in kişiliğini bir mukayese edin bakalım, sonuç ne çıkacak? Karanfil’i dinleyelim:

‘Fırtına, kar, boran, bir yığın yoksulluk ve yoksunluğun şekillendirdiği bir hayatın sahibi olan Akif, ömür boyu koşar, düşür, kalkar, coşar sadece milleti için, fakat yok gibi yaşar, ondaki alçakgönüllülüğü hangi kelimelerle açıklayabilirsiniz?’

 

Mehmet Akif ErsoyMeselesi olan şair: Âkif

Günümüz şiirindeki meselesizliği göz önüne aldığımızda, Âkif’in zulme uğramış İslam coğrafyası tarassut etmesi, bu toprakların hali pür melaline odaklı duyarlığı, hassasiyeti düşündürücüdür. Meselesi olan bir şiir yazmıştır Âkif. Bir çığlıktır, bir ikaz ve tepki şiirini dillendirmiştir. Âkif için şiir, bir ölüm-dirim meselesidir, hayat-memat mevzuudur. Sezai Karakoç, ‘Evet şair, milletinin sözcüsü, yorumcusu ve gerekirse yol gösterenidir. Şair, milletinin kalbidir. Atan nabzı, çarpan yüreğidir.’, der. Osman Özbahçe de ‘Adı Türkiye anlamına gelen Âkif yüreğimi titretir’, der.

Âkif’in sanatını hakkıyla değerlendirebilmek için onun derdine ilişkin kavrayış gücüne erişmek gerekir. Âkif’in derdi, mensubu olduğu milletinin akıbeti ve sorunlarıdır. Milletin sıhhatine giden yolda köşe taşıdır Âkif.

‘Bütün derdi, özelde içinde yaşadığı ülkesinin, genelde İslam milletlerinin huzuru, mutluluğu, esenliği, güvenliği, özgürlük ve bağımsızlığı, gelişmişliği ve dünya ölçeğinde söz sahibi haline gelmesinden başka bir şey olmayan Âkif, şiirlerinde feryat eder, yüksek sesle konuşur, kabuğuna çekilmiş, sanki hissiz bir leş gibi duran insanları gaflet uykusundan uyandırmaya, birlik, beraberlik, kardeşlik, dostluk ve barış içinde çalışmaya, kötü talihini değiştirmeye çağırır… Bu sebeple, kendisi için, kimi özel duyguları, düşünceleri, düşleri, sevdaları, hayal kırıklıkları, umutsuzlukları ve beklentileri için tek mısra yazmaz neredeyse… Safahat’ı bu bakış açısıyla okumadan Âkif’i anlamak, onun sanatkârlığını değerlendirmek mümkün müdür?’

Veli Karanfil
Veli Karanfil

Sanatında taşıdığı duyarlık dolu mısralarıyla Âkif’in mücadelesi, bugünün siyasi, sosyo-ekonomik ve kültürel şartlarında izi sürülmesi gereken bir güç içerir. Bu dinamizm kuvvetini duyarlığından alır. Millete giden ve milletten gelen, milletine güç veren bir şiire sahip oluşuyla Âkif, yeni kuşaklar için de kılavuz olma özelliğini ve sahiciliğini koruyor.

Değirmen dergisinin değerlerimize yönelik bir bakış açısına vesile teşkil etmesinden dolayı, önce yazar Veli Karanfil’i ve Değirmen özelinde Rüstem Budak’ı tebrik ediyorum.

Bol çağrışımlı okumalar diliyorum.

Değirmen’in düşünce tadı ve ciddiyeti taşıyan macerasını kaçırmayın diyorum.

 

Mustafa Celep, Âkif’e inanarak yazdı.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2009, 11:08
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
m.özçelik
m.özçelik - 9 yıl Önce

Veli Karanfil'e ve yazıdan haberdar eden Mustafa Celep'e teşekkürler..

banner19