Adı sürekli değişen dergi!

Yeryüzü Tanıkları, ilköğretimde çıkıyor. Konya'da Mustafa Necati İlköğretim Okulunda. Altıncı sayıya ulaşmış dergi..

Adı sürekli değişen dergi!

Yeryüzü Tanıkları

Konya, Mustafa Necati İlköğretim OkuluYeryüzü Tanıkları, ilköğretimde çıkıyor. Konya’da Mustafa Necati İlköğretim Okulunda. Altıncı sayıya ulaşmış dergi. Her sayı ismi değişen bir dergi. İyi şiirlerin can alıcı dizelerinden bir adı oluyor her defasında.

Ahmet Çapar, kendi Türkçe sınıfında duvarları iyi şairlerle, düşünürlerle donatmış. Habire şiir konuşuyor. Şiirin dünyayı değiştireceğine inanıyor en başta. Kaç öğretmen inanır buna? Şiiri ve düşünceyi deli zırvası addeden dünyacı beybabalar duysa ne derler sahi?

Her çocuğun kalbinde kendinden daha büyük bir çocuk vardır”. Buna iyi inanmış çocuklarla yol almak istiyor Ahmet Çapar. Buna inanmasa, bu işi değerli bulmasa niye yapsın ki?

Ahmet ÇaparDüşünün bir kere, üniversitelerimizde hala Ece Ayhan’ın, Sezai Karakoç’un, Cahit Zarifoğlu’nun, İsmet Özel’in, Cemil Meriç’in adını bile duymamış profesörlerimiz var. İyi de profesörlerimizin bile duymaya, bilmeye yanaşmadıkları bu dahi adamları tanımak bu çocukların nasıl olmuş da endişesi olmuş, olabilmiş. Diyelim ki abarttım bu gençleri. Olsun, bu isimleri bir kereliğine olsun duymuş olsun bu çocuklar. Bu şairlerden bu düşünürlerden bir dize bir söz duymuş olsunlar öğretmenlerinden. İşte bu bir dize bir düşünür lafı insanın hayatını değiştiriverir bazen. Yüz öğrenciden on öğrenci için geçerli olsun bu öngörümüz. Az şey mi? 

 Yeryüzü Tanıkları

Yolculuğun izleri: Notlar

Yeryüzü Tanıkları’na not bırakan bu gençleri izliyorum, izleyeceğim de. Yolculukları nereye, sahi merak ediyorum. Şiiri ve düşünceyi hayatlarının merkezine aldıklarında neler kazanacaklar acaba? Körler memleketinde bazen kınanarak yürüyecekler belki. Ne çıkar?

Elbette bu yaşam kanlarına dokunacak. Dokunsun ve kurtulsunlar tabii bu narkozdan.

Yeryüzü TanıklarıYeryüzü TanıklarıYeryüzü TanıklarıYeryüzü TanıklarıYeryüzü Tanıkları

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın

Ahmet Çapar, her sayıya yeni bir isim vermekle ve her ismi Türk şiirinin harika dizelerinden seçmekle iyi yapıyor bence. Mustafa Necati İlköğretim Okulu örnek okul seçilsin bence, bu yıl bu olsun ama, Ahmet Çapar da yılın öğretmeni. Ahmet Çapar Türkçe Sınıfı Aylık Edebiyat Dergisi 6. sayısında, Güneşten Işık Yontan Çocuklar’la dolu. Bu çocuklar bu gençler bir harika. Ömürlerine bereket.

 

Vural Kaya, bir sonraki sayıya Cahit Zarifoğlu’ndan bir dize yani bir dergi adı beklediğini açıkça söylüyor işte buradan. Güneşten Işık Yontmak, Zarif Adamsız olur mu ya?      

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2010, 11:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Harika Dönmez
Harika Dönmez - 9 yıl Önce

haLa iLk gnkü gbi edebyta deger veren ve içindeki bu kitap aşkı ile birçok kişiye yoL göstrn hocama başarLnrnn dewamnı diLrm... eminm bizi şiirLrLe egttgi gbi geLck nesLLrnde ışıgı aynası oLack...

Dr.Volkan BAYRAKTAR
Dr.Volkan BAYRAKTAR - 9 yıl Önce

Böyle güzel şeylerle uğraşıldığını görmek insanı tarif edilemez bir mutluluğ sürüklüyor. Ahmet Çapar hocanın böyle güzel şeylerle tohumu toprağa kavuşturacak rüzgar misali öğrencilerini cana kavuşturmasından aziz bir duygu yoktur bence. Başta Ahmet hocama olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim. Derginizin takipçisiyim artık:)

MUSTAFA
MUSTAFA - 9 yıl Önce

GERÇEKTEN MÜKEMMEL HEP BİRLİK TE YORUMLARIMIZLA DESTEK OLMAMIZ GEREKİR..

sümeyra vaysal
sümeyra vaysal - 9 yıl Önce

öncelikle başarılarınızın devamını diliyorum hocam. öğrencilerinizle adım adım başarıya gidiyorsunuz bu gerçekten çok güzel birşey her yeni dergide başka bir konu başka bir yorum farklı farklı düşünceler okuyoruz. ve bunları bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz :) bu başarıyı sadece biz değil bütün halkımız görmeli ve örnek almalı.

eren can çam
eren can çam - 9 yıl Önce

Uzakta da olsam genç tayfaları takip etmeye çalışıyorum. Onları bu başarılarından dolayı tekrar tebrik ediyorum. Umarım hayatları boyunca düşüncelerini özgürce kaleme alabilirler. Ve umarım her zaman Kaptan gibi değerli insanlarla karşılaşırlar. Kaptan kaptanım herşey için teşekkürler.

HASAN DEĞER
HASAN DEĞER - 9 yıl Önce

uyanık sabahlardan duyan ve ruhun alarmıyla uyanan keyfime ve bu adamın en üst katında tanrıya daha yakın olmaya buruk bornoz ibadetleriyle şiir okuyan bir kaç deliden ibaret ve hayatın en mutsuz kararsızlıklarını çektiren bu deli adama teşekür ederiyorum ....

KıvıLcım Şeyma KARACA
KıvıLcım Şeyma KARACA - 9 yıl Önce

Farkında değildir ya Güneş' Hergün doğup güne birkaç iz bıraktıqında bu couklarda yarının qelecegi olacaklar .. farkında değiller ama onlar gercek birer sanatçı olacaklar.Anlam veremedikleri dünyayı bu yapraklık dergilere anlatıyorlar :''KeNdi Dünyalarını .... Bu yüzden Ahmet ÇAPAR'a Tüm Sevgi ve Saygılarımı iletiyorum ..Onu Çok SEviyoruz ;)

ayşe zeybek
ayşe zeybek - 9 yıl Önce

hocam sizi gerçekten tebrik ederim bize gösterdiginiz emegi bizlerden sonraki umut taşıyan küçük insanlara da aynen vermişsiniz başarılarınızın devamını dilerim geçen seneki 8-C den birisiyim


banner19

banner13