Adem Turan'ın Nisan Çobanı!

Şiirle çok güçlü bir bağ kuran Adem Turan'ın Nisan Çoban'ı kalplere hitap eden en iyi dille; hâl diliyle yazılmış..

Adem Turan'ın Nisan Çobanı!

 
''Ey yüzümde kanayan ayna!Nisan Çobanı, Adem Turan
Ben hangi toprağın oğluyum
Söyle bana?..''

Nisan Çobanı Adem Turan'ın yayınlanmış üçüncü kitabı. Kitap Birey yayınları arasında çıkmış. Kitap şairin huşu içinde kalbinde bir dua ve temennisiyle açılıyor. En iyi dil hâl dilidir ve hâl dili tüm diller arasında kalbe en iyi gelendir. Tüm dillerde bu anlamın anlamı kalple birleşik bir anlam sergilemektedir. Hâl demek kalbin belirgin vaziyeti ruhun eşsiz hüneri dilin en güzel şeklidir. O hâl ile koyulur yola şair.
 
Hâl diliyle yazılmış sahifeler

Kitap hâl ile açılıp bir kuşluk duasıyla başlıyor sözüne. Kuşluk duası dünyanın aydınlığında berrak bir uyanma halidir. Geceleyin uyuyan insanın gözlerini yeni bir güne açmasının armağanıdır. O vakitte alem kendi devingenliğinde görünmeyen ama hissedilebilecek bir biçimde kendini yenilemektedir.
Şair de bu vakiti sözlerine katıp bir duada buluşturmuş cümlelerini o zamanın kıymetini bilerek.
 
'' Dilimi yaktım ve rahatladım
Kovdum düşlerimi zehirleyen engereği!
Bütün köleler artık çıkabilir
Çünkü Allah herşeyi görüyor.''
 
Kitaba ismini veren şiir kitaptaki en güzel şiirlerden biridir şöyle ki:
 
''Eğildim
karanlık gecesine dünyanın
sözün ve simyânın bilinmez ucuna
gerilmiş bir ip gibiydi zaman/gördüm!
ve anladım!
iki dua arasında
o görkemli mekanı..''
 
Kitap genel olarak 4 bölümden oluşuyor: hâl, zor, sin, kuyu. Her bölüm tek bir şiirin bir nevi anlamı gibi. O anlamı anlayacak olan kalp ve o kalbin içindeki hâl. Şair belki de bu hâl dilinin en büyük yolcularından. O kalbini halinin bir nevi tasviri sayarak oraya yuva yapmış hayatları, cümleleri, anıları, cümleleri bizlere ince bir işçilik ile sunandır.
 
Arif Ay Adem Turan üzerine yazdığı yazıda ''“Ateşte Yıkanmış Atlar” Âdem Turan’ın beşinci şiir kitabı. (Ebabil Yayınları, Kasım 2007) Bundan önce, 1997’de “Hayal Defteri” ni, “Son Günün Şiiri”ni, 1998’de “Artık Kuşlarını Uçur”u, 2002’de “Nisan Çobanı”nı yayımlamış. 1982’de yazmaya başlayan Âdem Turan’ın 26 yıllık çabasının, aşkının, şevkinin toplamı bu kitaplar.

Gözlemleyebildiğim kadarıyla, Âdem Turan, şiirle bağını hep canlı tuttu. Şiir heyecanını ve içtenliğinin hiç yitirmedi. “Ateşte Yıkanmış Atlar” a şu 26 yıllık çabanın karşılığı olarak bakıldığında akla gelen ilk ve tek soru şu oluyor: Âdem Turan şiiri var mı? ''
Sorusuna cevap olarak evet denilebilir artık. Çünkü Adem Turan ''Ateşte Yıkanmış Atlar'' kitabıyla iyi bir çıkış yapıp şiirdeki kalitesini yükseltmiştir.
 
 
 
 

Bilal Can müjdeledi

Yayın Tarihi: 18 Mart 2010 Perşembe 13:07 Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 10:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
selami şahin
selami şahin - 11 yıl Önce

adem turan müthiş bir şair. şiirden ictinap edip muallimliğe namzet bir kalemin kıtmiri olan bir beyin. şiirini adeta bir mühendis gibi inşaat ediyor. ama ne yazık ki hiç bi kitabı bende yok. tüh diyorum adem turan'ın harika şiirlerini gördükçe. içim sızlıyor bu büyük şairin kityaplarını nasıl edinemedim nasıl içim o kitapları almaya razı olmadı diye.

ne tezat iş di mi Adem Turan.

Hatice AKKANAT
Hatice AKKANAT - 11 yıl Önce

Adem Turan amcanın Nisan Çobanı kitabını ben dizmiştim bilgisayara. Kitapta kayıtlıdır. Daha ilköğretimdeydim o zaman. Güzel günlerdi. Günler şimdi de güzel... Nisan ayına yaklaşıyoruz. Çobanı Nisan'ı inşallah kaybetmemiştir:) Selam ederim Adem Turan amcama... Zonguldak'tan...

bir dost
bir dost - 11 yıl Önce

selami şahin ilginç bir yorum yapmış. kendisini tebrik etmeliyiz. turan'ın hiç bir şiir kitabını okumamış. içi razı olmamış ondan almamış. sonra da hiç okumadığı, almaya içinin bir türlü razı olmadığı adem turan'a büyük şair, müthiş şair diyor. hiç okumadığı şiirlere de harika şiirler diyor.

bir dost
bir dost - 11 yıl Önce

öfkelenmiş şahin, onu anlıyorum. belki de dergilerden okumuştur, bilemem. yorumu biraz inşaat ustalarına benziyor diyeceğim, fakat onların da gözü kapalı ev yaptıklarına şahit olmadım.

bir dost
bir dost - 11 yıl Önce

açıkçası selami şahin'in içinin sızlamasına da gönlüm razı değil. almadığı okumadığı şiir kitapları üzerine yorum yaparak içinin büyük sızısını içinde bırakırsa, olur ya, sızısından biz de nasiplenmeyiz. ama artık sızısından kurtulduğu için bu akşam rahat uyur. bu ne tezat iş diyor ya, ola ki susar da, tezatını şimdi daha iyi yaşar. afferim şahin, bütün inşaat işçileri size selam eder.

banner26