Acıkmış gönüller bu sofrada doymalı

Ben Muhammed İkbal'in sırlar âlemindeki rumuzuyum, O da benim bu alemde rumuzumdur..

Acıkmış gönüller bu sofrada doymalı

Dün bir şaire konuk oldum. Kapısını çalmadan içeri girdim, odasının başköşesine oturdum. Ne mısra vardı elimde ne de kafiye.Muhammed İkbal Esrar ve Rumuz, Ali Nihat Tarlan

Şair, vakarlı ve sükût içinde telaşını atmıştı üzerinden. Bir kılıç gibi zamanı kesmiş hür adamların giydiği tacı başına giymişti. “Zamanın perdelerini yırt gözünden, gecenin ve gündüzün üstüne perde olmayanın burada işi yok” dedi. Bense hoyrat ve şairin yüreğine aşina bir yabancı. Bir elimde cam, bir elimde sır: “Ey İkbal, ben ayna olmaya geldim buraya, sırlanmak ve cihana ayna tutmak isterim.” dedim. “Dur” dedi İkbal, hadsiz olma. Önce benim aynamda kendini gör.

Ben O’nun rumuzuyum

Bir de baktım ki aynaya boşuna telaşlanmışım, şairin seslendiği benmişim. Onun mısralarındaki kafiyede buldum kendimi, ben Muhammed İkbal’in sırlar âlemindeki rumuzuyum, o da benim bu alemde rumuzumdur. Benim bu sözlerime hayret etmeyin, çünkü ben Ondan başkası değilim.

Ey kafiye ve mısrada sır ve mana arayan! Eğer benim denizime geldin ise ister taş ol ister toprak, buradan inci olmadan çıkamazsın, dedi. Bir katre de olsan bu denizde cihan senden fırtına beklemekte. At artık sancıları üzerinden doğ cihana! İkbal’in aynasına ışık ol ki bakanlar görsün. Artık dimdik dur ki sen dünyanın boğazında düşmanı boğazlayansın, senin kanın Peygamber(s.a.v)’e sunulmuş en kıymetli hediyedir.

Şöyle devam etti şair:        

Bu uçsuz bucaksız ummanda “Esrar ve Rumuz” gemisine bin. Sözlerim ve mısralarım senin olsun fakat bu bizim aramızda sır olsun. Işığımız aynıdır bizim rengimiz başka başka. Her ne kadar bizim sözümüz mısraımız sana helal olsa da kalem gibi olup el sözüyle övünme, kendi sözünü söyle. Sırf söz söylemek de yetmez köle olmayana kalk ve aynanda sır ol. Kalk ve sen de zamanı kes bütün hür adamlar gibi ki zaman meşgale olup seni kesmesin.

Bana ettiğin duan makbul olsun Ey İkbal! Ki bende hep Onun Adıyla sırf Ona doğru yol alayım.

 

Tuğba Kaya sırların sesini dinledi 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 15:51
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasemin Yılmaz
Yasemin Yılmaz - 10 yıl Önce

gibi değil öyle...Vuslata açılan kapılardan birinin yerini... Herkesin kendi sırrı ve kendi kapısı olduğunu hatırlatan, içimdeki zerrelere yaşadıklarını, canlı olduklarını haber veren bir haberci... bir sır habercisi...Allah seni mısralarının tamamına erdirsin.

banner19

banner13

banner26