Abdullah Yıldız'dan güzel bir derleme

28 Şubat’ı derli toplu bir şekilde okumak isterseniz bu belgeler kitabı çok işinize yarayacak.

Abdullah Yıldız'dan güzel bir derleme

Abdullah Yıldız’ın 2000 yılında Pınar Yayınları tarafından basılan 28 Şubat: Belgeler isimli kitabı, çok az yorum, pek çok belge içeren fakat 10 sene sonrasından baktığımızda eşi benzeri bulunmayacak bir eser haline gelen bir kitap.Abdullah Yıldız, 28 Şubat: Belgeler

Neden eşi benzeri bulunmayacak?

28 Şubat olarak zihinlerimize kazınmış tarih, malumdur ki olağan bir MGK toplantısının adıdır da sonrasında gelişen ve ne zaman bittiği/biteceği bilinmeyen bu caf caflı sürece 28 Şubat Süreci denmiştir. Bu 3-5 yıllık sürede ne olmuştur? Bu dönemde yaşamış herkesin kendine has bir çok hikayesi var sanıyorum. Üzerinden 15 yıl geçmiş bu “tarihi” toplantıya baktığımızda, orada bulunanlardan pek azının şu an isimlerinin hatırlandığı malum. Çerçeveyi genişletip baskı kuranlar hanesine ne kadar isim eklersek ekleyelim, birçoğu bizim için sadece bir isim seviyesinde kalacaklar artık. Ama bu “isimsiz”lerin bıraktıkları belgelerin hala, bir tarafıyla hayatlarımıza dokunduğunu düşünürsek, baskı kuran isimleri değil, onların bıraktıkları “belgeleri” dikkate almamız daha manalı olacaktır sanıyorum.

Bu bağlamda Abdullah Yıldız’ın baskısı tükenmiş bu kitabının çok önemli bir yer tuttuğunu söylemek absürd olmaz.

Bu röportajı hatırlar mısınız?

Ocak 1997-Şubat 2000 arasını ele alan uzun bir kronoloji ile başlayan kitap, 27 Mayıs’tan 28 Şubat’a müdahale bildirileri ile devam ediyor. Sonrasında Genelkurmay brifingleri, Batı Çalışma Grubu Muhtelif  Dava tutanakları ve mahkeme kararları yer alıyor kitapta.

Son kısımda ise alıntı röportajlar, beyanatlar ve konuşmalar mevcut.

Bu haberi yazmadan önce tekrardan kitaba baktığımda, bu kısımda yer alan bir konuşma, kitabın tarihi önemini tekrardan yüzüme vurdu açıkçası. Bugünlerde açıkça reddedilen bir konuşma; Fethullah Gülen’in Kanal D’de Yalçın Doğan ile yaptığı meşhur konuşmanın dökümü de kitapta yer alıyor.

28 Şubat’ın belgesi

Önemli birçok belgeyi barındıran kitap, çok az yorum içeriyor. Aslında bu noktada Abdullah Yıldız’ı defaatle tebrik etmek gerektiğini düşünüyorum. Çok az yorumla bu kadar çok şey söyleyen bu eser bize düzgün bir bakışla, derlemenin dahi ne kadar etkili olabileceğini gösteren de bir “belge”.

Mehmet Erken haber verdi

Yayın Tarihi: 01 Mart 2012 Perşembe 02:09 Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 14:40
banner25
YORUM EKLE

banner26