Abdülhamid bir fikirdir!

Mustafa Armağan II. Abdülhamid adına yazdığı ikinci kitabında okurlarına bir sürpriz yapmış..

Abdülhamid bir fikirdir!

11828Mustafa Armağan, yazdığı onlarca kitapta okurlarına tarihi doğru okuma, meselelere çift taraflı bakabilme zevkini aşılayabilen önemli tarihçilerimizden. Bilhassa yakın dönem ve II. Abdülhamid dönemiyle ilgili yaptığı araştırmalarda, uzun yıllar tek yanlı tarih anlayışının tesiri altında kalmış nesillere yeniden dönüp tarihlerine yönelme bilinci verdi.

Cumhuriyet’ten sonra dört bil koldan, hem devletin hem aydınların ortaya koyduğu kitaplarda, hem de daha ilkokullarda okutulan kitaplarda Cumhuriyet öncesi tarihimizin utanılacak bir dönem olduğu okutuldu. Hele II. Abdülhamid devri elimizde sihirli bir değnek olsaydı da tarihimizden atılabilseydi.  

Abdülhamid devri kapanalı yüz yıl oldu ama ona olan nefret, sövgü bir türlü son bulmadı. Okullarda eğitim veren öğretmenlerden tutun da, medyamıza kadar hemen her yerde II. Abdülhamid adı yanında karalamalarla anıldı.

Son dönemde bu önemli devlet adamına yönelik yapılan çalışmalarda görülüyor ki, bir asırdır resmi ideolojinin bize anlattığı Abdülhamid, hiç de öyle lanetlenecek bir şahsiyet değilmiş. Bu çalışmaların başında da kuşkusuz Mustafa Armağan’ınkiler geliyor. Sadece kitaplarında değil, konferanslarında, gazete yazılarında bu devri ve Abdülhamid’i yeni nesillere, hatta ömrü bu padişahı kötü bilmekle geçmiş kuşaklara dahi yeniden tanıtıyor.

Osmanlı’nın çöküşünü geciktirebilen tek padişah

Üç yıl önce Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı’nı yazdığında büyük tartışmalara meydan vermişti Armağan. Nasıl olurdu da Abdülhamid bu kitapta anlatıldığı kadar vatansever, ilerlemeyi ve eğitimi esas alan, dünyanın dört bir yanıyla ilgilenebilir birisi olabilirdi? Bu soru uzun zaman tartışıldı. Osmanlı’nın çöküşünü geciktirebilen tek padişah olan Abdülhamid’in devri sadece bir kitaba sığdırılamazdı.

11829
(+)

Mustafa Armağan, her geçen gün hem günümüzün tarih literatürünü hem de arşivlerdeki Osmanlı ve Abdülhamid devri belgelerini sıkı bir biçimde takip ederek Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 2’yi yazdı. Bu kitapta en az bir öneki kadar, geçmişimize, atalarımızın mirasına hizmet edecek önemli bir çalışma olacak.

Tarih öğretimi sırasında eğer tarihe objektif bakabilen bir isme tesadüf edememişseniz, büyük oranda Osmanlı’nın son dönemiyle beraber II. Abdülhamid devrinin tahkir edilerek anlatıldığını hatırlayacaksınız. Mustafa Armağan’ın bu kitabını okurken, bu tahkire varan kitapları yazanların arasında Fuat Köprülü’nün de olduğunu göreceksiniz. Yaptığı araştırmalarla özellikle Türk Edebiyatı’na sonsuz katkılarda bulunmuş bu kültür adamımızın çağın şartlarına kendisini nasıl kaptırdığını mütalaa edeceksiniz. 

“Abdülhamid nedir?” sorusunun cevabı..

İlk kitapta “Mustafa Armağan’a göre Abdülhamid kimdir?” sorusunun cevabı verilmiştir fakat “Abdülhamid nedir?” sorusunun cevabı hâlâ verilememiştir. Armağan bu soruya “Abdülhamid bir fikirdir.” diye cevap veriyor. Bu önemli kitabın temel taşlarının başında, bu ifadenin geldiğini söylememiz mümkün. “Emperyalizmin envai türlüsünün başına çöreklendiği bir zamanda vakarını bozmadan mücadele etmesidir Abdülhamid’i fikir kılan şey.” diyen Armağan, ufuk zenginliğine bir an önce kavuşabilseydik, tarihimizi daha farklı algılayabilirdik görüşünde.

Okuru bekleyen ilginç söyleşi

Ülkemiz demokratik açılım veya Kürt açılımı gibi söylemlerin ortasında önemli bir dönemden geçiyor. Tarih sadece geride kalan, olmuş bitmiş hadiselerin çetelesini tutmaz. Aynı zamanda bugüne dair bir şeyler söyler. Esas olan tecrübedir. Mustafa Armağan, içinde bulunduğumuz günlerin önemine dikkati çekerek, II. Abdülhamid’i bugünlerde daha yakından tanımamız gerektiğini vurguluyor. Benim de bu kitabı okuyana kadar haberimin olmadığı bir mektep varmış Abdülhamid devrinde: Aşiret Mektebi. Ayrılıkçı, milliyetçi eğilimlerin Müslümanlar arasında nifak çıkarmaya başladığı bir dönemde kurulan bu okul, birlik beraberliği diri tutacak bir amacı taşıyormuş. Bilmem bugüne dair bir şeyler söyler mi, bu düşünce?

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 2, beş bölümden oluşuyor. Bu beş bölümde sırasıyla Abdülhamid’in şehzadelik dönemi, devletin ekonomi politikaları, borçlar, devleti demir yolları projesi, telefonun Osmanlı’ya geliş macerası, Abdülhamid uğruna ayaklanan Kürtler, Abdülhamid’in dünya devlet adamlarıyla ilişkileri, farklı Müslüman ülkelere yaptığı yardımlar, Abdülhamid’in halledilmesi süreci gibi meselelere daha yakında bakma imkânı buluyoruz.

Abdülhamid’in hanımıyla söyleşi yapılmış!

Kitapta okurların ilgisini fazlasıyla çekecek bir röportaj da yer alıyor. Abdülhamid’in hanımlarından Müşfika Kadınefendi’yle yapılan söyleşiyi Armağan bir vesileyle buluyor. Kitabın sayfaları arasına aldığı bu söyleşi, bir padişah hanımıyla yapılan tek söyleşi olma özelliğini taşıyor.

Fotoğraflar ve belgelerle zenginleştirilmiş olan bu kitap belli ki hazırlanırken, yeni bir kitabın yazılmasını da gerekli kılacak malzeme vermiş Armağan’a. Yazarın da dediği gibi “Abdülhamid bizi daha çok şaşırtacak.” Bakalım yeni kitapta neleri göreceğiz.

Mustafa Armağan, Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı.

Murat Ergün geçmişe bir pencere açılsın, dedi

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 18:17
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
garip
garip - 11 yıl Önce

abdülhamit'in hatıraları bır okunsa keske, görseler vatanperver ne demek. ne acıdır ki böyle güzel insanların arkasından durmadan karalama kampanyası yapılmış ve yine ne kadar acıdır kı boyle provoke cumleler sansasyon olarak gundeme oturtulup kabul gormus mılletımın tarafından! elbet tarıh bunun hesabını soracaktır, elbet gerçeklerın ışığı parlamaya başladığında vicdanlar azaptan yanıp kul olacaktır. ruhun şad olsun padişahım, az da olsak, sana inanan ve sana dua eden bir kayıp gençlik var hal

banner19

banner13

banner26