Abbas Kiyarüstemi'nin şiirleri Türkçede

‘Kirazın Tadı’ ve ‘Rüzgar Bizi Sürükleyecek’ gibi filmlerinden tanıdığımız Abbas Kiyarüstemi’nin şiirleri ‘Rüzgarla Yoldaş’ adıyla Türkçeye kazandırıldı.

Abbas Kiyarüstemi'nin şiirleri Türkçede

Abbas Kiyarüstemi - Zeytinlikler Altında filmi

İran’ın meşhur sinemacılarından olan Abbas Kiyarüstemi ile ilk irtibatım Cihan Aktaş’ın Şarkın Şiiri- İran Sineması kitabıyla oldu. Cihan Aktaş’ın Türkçeye güzel hizmetlerinden biri olan bu eserle İran sinemasından haberdar oldum. Doğu sinemasıyla irtibatımda da Hamza Meral’i de hayırla yad etmek lazım.

İran’ı sinema üzerinden tanımak benim için ayrı bir tecrübe idi. Cihan Aktaş bende sadece İran sinemasına kapı aralamadı, İran öyküleriyle de tanıştım sayesinde. İran öykülerini okumaya koyuldum. İran hakkında o zamana kadar bana öğretilen şeylerin ne kadar yanlış şeyler olduğunu anlamaya başladım.

Şiirleri Venedik’te filmleriyle ilişkilendirilerek incelenmiş

İran sinemasının ünlü yönetmenlerinden Abbas Kiyarüstemi’nin, Uğur Yıldırım çevirisiyle Pan Yayıncılık’tan çıkan kitabıyla tesadüf edince o günler aklıma geldi. İran dağlarını, ovalarını, yaşamını okuduğum kitaplar ya da izlediğim filmler gözümün önüne bir bir geldi. Abbas’ın şiirlerinde de filmlerinde olduğu gibi çocuklar ve yaşamlar belgesel havası içinde var. Tek bir şiirden oluşan uzun bir anlatı Kiyarüstemi’nin Rüzgârla Yoldaş’ı. Rüzgârla insana gelenleri şiirleştirmiş Abbas. 1940 doğumlu olan yönetmen-şair Kiyarüstemi halen İran’da yaşıyor. Kiyarüstemi, Abbas Kiyarüstemi - Rüzgarla Yoldaşİran'da ve dünyada ünlü bir şair aynı zamanda. 200'ü aşkın şiirinin iki dilde (Hem Farsça hem İngilizce) yer aldığı Walking with the Wind adlı kitabı Harvard Universitesi tarafından basılmış. Şiirleri Venedik’te filmleriyle ilişkilendirilerek incelenmiş.

Rüzgâr insana ne getirir ki?

Kiyarüstemi’nin şiirlerinde doğa karşınızdadır. Gelenek olarak İran rubailerinin devamı sayılabilir şiirler. Şiirlerde bol sıfat kullanarak şiir diline renk getirmiştir. Bu durum doğanın insana bütün renkleriyle aktarılması imkânını sağlamıştır. Sanki o, şiirleriyle fotoğraf çeker. Şairin iyi bir fotoğrafçı olduğu da göz önünde bulundurulduğunda bu durum da daha net anlaşılır.

Rüzgârla insana ne gelir? Koku en başta. Neyin kokusu? Tabiatın. Dış tabiattan hareketle iç tabiatın kokusu. Taşlar, örümcekler, küçük kuşlar, kaplumbağalar, ağaçlar rüzgârla kendini getirenler arasında. Tabiat insana saflığı, bedenin ve ruhun ilk halini imler. Rüzgâr ise ilk hali hatırlatan bir hatırlatıcı. Abbas insana ilk hali hatırlatıyor ve diyor ki sonunda: “bir ömür geride bıraktım/ bir saniyede/ kendime ağlıyorum

 

Arda Şeker şiirden yazdı

Yayın Tarihi: 14 Nisan 2012 Cumartesi 11:08 Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 14:54
YORUM EKLE

banner19

banner26