90'lı yılların en popüler öykü derlemelerinden biri: Amerika Kuşları

Modern Amerikan edebiyatının en yetenekli yazarları arasında gösterilen Lorrie Moore, bugüne dek O. Henry Ödülü, The Irish Time Uluslararası Kurgu Ödülü, Pen/Faulkner Ödülü, Frank O’Connor Uluslararası Kısa Öykü Ödülü gibi pek çok ödülde boy gösterdi. Romanları ve öyküleri 20’den fazla dile çevrildi.

90'lı yılların en popüler öykü derlemelerinden biri: Amerika Kuşları

Amerika Kuşları, modern edebiyatın en ünlü öykü derlemelerinden birisi. Moore, bu kitaptaki öykülerde farklı serüvenleri olan ama bir şekilde ortak paydada, yaşama tutunma arzusunda birleşen savunmasız insanları anlatıyor. Kara mizaha varan alaylı bir dille yazıyor. Onların korkularını, pişmanlıklarını, acılarını ve yalnızlıklarını anlatırken bizden şefkat ya da acıma beklemiyor. Tıpkı kendisi gibi sadece dalga geçmemizi istiyor. Moore'un insan davranışının kıvrımlı köşelerini gözlemleme kabiliyeti, bir insanın tuhaf birine dönüştüğü anları yakalayabilme yeteneği okuru kendisine hayran bırakmaya yetiyor.

Moore, gözünü Amerikanın en ıssız tüneklerine değdiriyor fakat bu nazik dokunuşla gülünç halleri içten bir yaşam enerjisine dönüştürüyor.”The New Yorker

90ların en iyi öykü derlemelerinden biri.”PopMatters

Mooreun yaşında birine bilge sıfatını vermekten çekinirim. Ancak bir yazarın tam olgunluğa geçişini izlemek insanı daima heyecanlandırır. Kanatların yavaşça açılması keyiflidir ama yüksekten uçan bir sanatçının görüntüsü yürek hoplatır.” – Julian Barnes

ÖVGÜLER

“İnsan yüreğinin o sonsuz pırpır edişlerini kucaklayan bir masal yuvası... Her şeyin bir arada olduğu bir kitap: yazarın içe işleyen Dorothy Parker zekâsı, Joycevari tezahürleri, Flannery O’Connor havasındaki sadelik ve zarafet anları.”

The Atlanta Journal-Constitution

Bu yeni öyküler ışıldıyor; modern Amerikan toplumunun diline, bayağılıklarına ve uydurma dedikodularına hevesle ve keskin bir biçimde odaklanıyor, ayrıca Mooreun kendine has mizahı ve sivri şakalarıyla, karakterin karmaşıklığını birkaç iyi odaklanılmış ayrıntıyla ortaya koymadaki şaşkınlık verici seviyede yeteneğiyle de uyum içindeler.”

Houston Chronicle

Moore’un, en iyi kurgu yazarlarımızdan biri olarak itibarını sağlamlaştırıyor.”

Austin American-Statesman

Loorie Moore hepimizle dalga geçiyor. Bizse adanmışlık içinde, seve seve bunun için ona minnet duyuyoruz… Moore… bir öyküde, pek çok ikinci sınıf yazarın bütün bir romana sığdırabileceğinden daha taşkın bir Amerikan mizahını ve evrensel melankoliyi bir araya getiriyor.

Newsday

Moore, dili bir nevi sodalı nesir yaratmak için kullanıyor: Sürekli şaşırtan bir hayal gücüyle patlayan ve köpüren cümleler.”

The Dallas Morning News

Yarasalar, flamingolar, kargalar, gösteri ördekleri ve kuş besleyenler her öyküde ortaya çıkıyor, ancak asıl mesele insan doğası ve Mooreun karakterlerinin evrilme, durulma veya keder karşısında bir araya getirdikleri ya da paramparça ettikleri sayısız seçenek… Muhteşem… Bir yazar tutarlılık, mizah ve şefkat konusunda nadiren böylesi bir başarı elde etmiştir.”

Seattle Post-Intelligencer

(Mooreda) diyalog eğlenceyle birleşiyor… İnsan Mooreun erkekleri veya özellikle de kadınları gibi birileriyle asansörde mahsur kalabilir ve bunun için kendini şanslı sayabilir.”

San Fransisco Chronicle

Son yıllarda yayımlanan en iyi Amerikan öykü kitaplarından biri… olmaya devam ediyor.”

 – Bookforum

Mooreun yaşında birine bilge sıfatını vermekten çekinirim. Ancak bir yazarın tam olgunluğa geçişini izlemek insanı daima heyecanlandırır. Kanatların yavaşça açılması keyiflidir ama yüksekten uçan bir sanatçının görüntüsü yürek hoplatır.”

– Julian Barnes, The New York Review of Books

Mükemmel gözlemlerle ve kendine has bir kara mizah yeteneğiyle güzelce, kusursuzca, özenle yazılmış… Heyecan verici.”

– Dave Eggers, Esquire

Moore, gözünü Amerikanın en ıssız tüneklerine değdiriyor fakat onun nazik dokunuşu, gülünç halleri içten bir yaşam enerjisine dönüştürüyor.”

The New Yorker

Uzun zamandır Loorie Mooreun hayranıyım; Amerika Kuşları, formunun zirvesindeki bir yazarın enfes öykü koleksiyonu.”

– Geoff Dyer, The Independent

Moore, öyle şaşırtıcı, dizginsiz bir yaratıcılıkla kutsanmış ki bizim gibi eli kolu bağlı fanilerin tozunu attırıyor… Moore doğal afet gibi yazıyor.”

The Seattle Times

Unutulmaz ve etkileyici.”

The Wall Street Journal

Bu öyküler… İç görünün dışa vurumu, bize gerçekte kim olduğumuzu söyleyecek ironik seviyelere ulaşmış modern varoluşun günlük travmalarının idraki.”

Richmond Times-Dispatch

Moore, kusursuz bir öykü yazarı. Boşa harcadığı tek bir sözcük yok; her gözlemi mizah ve hüzünle ışıldıyor.”

Marie Claire

1990ların en saygın derlemelerinden biri.”

The Times Literary Supplement (Londra)

Müthiş.”

Time Out New York

Enfes… Başkasının önünde bu satırlara denk gelin ve onları yüksek sesle okumaktan kendinizi alıkoymaya çalışın.”

The San Diego Union-Tribune

Zekice.”

Bookreporter

Güzel bir derleme… Okuyucu ebediyen her yerde absürtlük görmeye meyledecek.”

Chicago Tribune

Lorrie Moore öykülerinde yer alan kurnazlık son derece incelikli ve zekice… Önce kahkahalar atarak gülüyor ve ardından kederle doluyorsunuz.”

Detroit Free Press

90ların en iyi öykü derlemelerinden biri.”

PopMatters

Sert, yürek parçalayıcı… Son yıllarda yayınlanan en dikkat çekici öykü çalışmalarından biri, unutulmaz, harikulade.”

Philadelphia Tribune

Amerika Kuşları, yirminci yüzyılda John Updike tarafından yazılmamış az sayıdaki kusursuz öykü derlemesinden biri olma özelliğini taşıyor.”

The Stranger

YORUM EKLE

banner36