5. sınıflara M.Yaşar Kandemir okutmalı!

Siyer-i Nebi dersleri için Prof. Dr. Yaşar Kandemir Hocamızın “Beni Seven Peygamberim” serisi bulunmaz bir nimet…

5. sınıflara M.Yaşar Kandemir okutmalı!

Yeni eğitim sistemi ile birlikte bu yıl ortaokulların beşinci sınıflarında Kur’an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi dersleri seçmeli ders olarak okutulmaya başlandı. Bu dersleri verebilecek hamdolsun yetişmiş hocalarımız var. Fakat yine de bu derslerle ilgili tecrübelerin paylaşılmasında fayda var.

Kur’an eğitiminde büyük problem yaşanmaz çünkü...

Kur’an-ı Kerim öğretimi Osmanlıdan günümüze kadar oturmuş bir sistemle bugünlere kadar gelmiştir. Dolayısıyla Kur’an eğitiminde ciddi sorunlarla karşılaşılacağını düşünmüyorum. Bilhassa Diyanet kökenli öğreticilerin bunu en güzel şekilde yapacağını düşünüyorum. Yine de bu öğreticilerin özenle tespit edilmesi yerinde bir uygulama olacaktır.Yaşar Kandemir

Okullarımızın fizikî ve personelin de psikolojik olarak bu derslere uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. Kur’an eğitimi sesli bir eğitim olduğundan dolayı, öğrencilerin sesli tekrarları söz konusu olacaktır. Mahreç ve telaffuz çalışmaları da sesli ortamlarda yapılabileceği için ders ortamlarının buna göre düzenlenmesi gerekmektedir.

Kur’an, tecvidi ile birlikte öğretilmelidir

Kanaatimize göre Kur’an dersleri ile ilgili en önemli husus Kur’an’ın tecvidi ile birlikte öğretilmesidir. Fakat bunu en güzel takdir edecek olan öğreticiler olacağı için, bu konuda en iyi yöntemi uygulayacaklarını umuyoruz. Diğer bir önemli husus ise derslere kesinlikle abdestli girilmesi, kız öğrencilerin de başörtüleri ile girmeleridir. Bu dersi alan öğrencilerin buna dikkat etmeleri sağlanmalıdır.

Din Kültürü kitapları inkılap tarihine benziyordu

Din Kültürü ders kitaplarının hazırlanışı ile geçmişte birçok hatalar yapıldı. Bu hataların başında, bu kitapların, çocuğun aklına ve kalbine aynı anda hitap etmeyi esas alan bir anlayışla hazırlanmamış olmasıydı.

Politik mülahazalarla sürekli değişen ders kitaplarında, zaman zaman donuk, ruhsuz, rasyonalist bir dille din anlatılmaya çalışıldı. Daha da açık konuşmak gerekirse Ankara İlahiyat kökenli bazı ilahiyatçıların tesiri ile din kültürü kitapları, bazı modernist ve akılcı anlayışlarla kaleme alındı. Bu da öğrencilerin gönlüne girmek ve onlara dini sevdirmek adına olumsuz bir gelişmeydi. Yer yer bu kitaplar inkılap tarihi ve vatandaşlık kitaplarına çevrilmeye başlandı. Hamdolsun ders kitapları konusunda son yıllarda iyi gelişmeler oldu. Ancak bunların da ileride daha da güzelleşeceğini umuyoruz. Bazı kırıntıların ise kaldığı bir vakıa…

Yaşar KandemirSiyer-i Nebi dersleri hayati öneme sahip

Siyer-i Nebi derslerine gelince bu dersler geleceğimiz açısından, nesiller açısından hayati öneme sahip. Hatta diyebiliriz ki en az Kur’an lafızlarının öğretildiği Kur’an dersleri kadar önemli. Ehli takdir edecektir ki bir çocuğa bir saat nasihat etmektense, ona Peygamber Efendimiz’in hayatından çarpıcı bir kıssa anlatmak ondan yüz derece daha tesirli olacaktır. Bu bakımdan en güzel ahlak eğitimi de aslında siyer derslerinde verilebilir.

Siyer-i Nebi dersleri gibi güzel bir imkânı en iyi bir şekilde değerlendirebilmek için bu derslerde akıl ve kalp dengesini iyi kurmamız gerekiyor. Ne tek başına duygu yoğunluklu bir anlatım ne de tek başına akılcı bir anlatım ideal olmayacaktır. Çocuğun ruh ve bilinç dünyasını etkileyebilecek en çarpıcı örneklerin çocuğa sunulması gerekmektedir. Dolayısıyla bu dersin amacına ulaşması için yardımcı kaynakların doğru seçilmesi şarttır.

Yaşar Kandemir Hocamızın göz nuru eserleri…

Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir Hocamızın Nesil Yayınları'ndan çıkan sekiz kitaplık Beni Seven Peygamberim serisinin tam da bu bahsettiğimiz hassasiyete uyduğunu söyleyebilirim. Sade ve nezih bir anlatımla yazılan eserin en önemli özelliği, eserde anlatılan kıssaların en güzel bir şekilde seçilmiş olması. Konuların ise akıl ve kalp dengesine riayet edilerek işlenmesi, eseri ayrıcalıklı kılıyor. Yani bu kitaplar hem çocuğun duygu dünyasını harekete geçiriyor, hem de çocukta bir bilinç uyanmasına vesile oluyor. Çok samimi bir üslupla yazıldığı için de, çocuk, eseri hiç sıkılmadan bir çırpıda okuyabiliyor.Yaşar Kandemir

Siyer ahlakla birlikte verilir

Eserin diğer bir önemli özelliği de Peygamber Efendimizin hayatından seçilen örnek tabloların Efendimiz’in ahlakı ile birlikte ele alınmış olması. Kuru kuruya tarihî olaylar nakledilmek yerine, olayın verdiği ahlakî mesaj da ön plana çıkartılıyor.

Yardımcı kitap olarak da okunmalı

“Beni Seven Peygamberim” serisi, acizane kanaatimize göre, 5. sınıf öğrencilerinin istifade etmesi için en uygun eserlerden birisidir. Resimli baskı olmasının, göze hitap etmesi açısından o yaş grubundaki çocuklar için bir avantaj olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Aynı kitabın, yayınevi tarafından “Sevgi Peygamberi” adıyla bir de resimsiz olarak normal kitap kâğıdına basılmış şekli vardır ki bu da 5. sınıftan sonraki öğrenciler için en güzel bir kaynak eser olacaktır.

Yaşar KandemirAyrıca Tahlil Yayınevi de, 20 kitaplık Peygamberler serisini, tek cilt halinde “Peygamberleri Öğrenelim” adıyla yayımladı. Bu eser de bu konuda yazılmış en güzel kaynak eserlerden birisidir.

Çocuk kitabı yazmak ciddi bir iş

Çocuk kitapları yazmanın çok ciddi ve önemsenmesi gereken bir konu olduğunu düşünen birisi olarak, Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir Hocamızın bu kıymetli kitaplarını herkese tavsiye etmek istedik. Öğretmenler bu kitapları öğrencilerine tavsiye etmeli. Anne babalar da çocuklarına bu güzel eserleri mutlaka almalılar.

Biz burada bir ilim ve gönül adamı olan Hocamızın eserlerine sadece işaret edebildik. “Bal küpünden bal sızar” hükmü gereğince bu eserlerin faydasına tüm yüreğimizle inanıyoruz. Onların kıymetini en güzel takdir edecek olanlar ise, bu kitapları okuyan sevgili çocuklarımız olacaktır.

Aydın Başar çocuklara mutlaka okumalarını tavsiye etti

Yayın Tarihi: 20 Eylül 2012 Perşembe 10:44 Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 14:05
banner25
YORUM EKLE

banner26