3 dilde kitaplarla din ve ahlak eğitimi

Tire Kitap'ın Evde Karakter Eğitimi dizisinden çıkan eserler fazlasıyla kendisinden söz ettirmeyi hak ediyor. Yaşar Yeşil yayınevi yetkilileriyle konuştu ve yazdı.

3 dilde kitaplarla din ve ahlak eğitimi

Yayın dünyası her gün yeni isimlerle, yeni soluklarla büyüyor, gelişiyor. Kültür zincirinin halkasına 2013 yılında eklenen yeni yayınevlerinden birisi de Tire Kitap. Yayınevi, tarihçi yazar Hüseyin Özhazar, Ali Özcan ve Anadolu Platformu genel sekreteri Mehmet Alpcan öncülüğünde kurulmuş.

3. yılına adım atan yayınevinin hâlihazırda 45 kitabı bulunmakta. Yayınevinden, çocuklar ve eğitimciler için hazırlanan EKE (Evde Karakter Eğitimi) kitapları, düşünce kitapları ve Anadolu Platformu’nun düzenlediği Anadolu Buluşmaları ile Öğretmen Sempozyumu kitapları gibi eserler okurun istifadesine sunuluyor.

Yayınevinin çıkardığı tüm kitaplar birbirinden kıymetli olsa da, özellikle Evde Karakter Eğitimi dizisinden çıkan eserler fazlasıyla kendisinden söz ettirmeyi hak ediyor.

Evden evrene yeni bir eğitimin adı

Söz buraya gelmişken, Evde Karakter Eğitimi’nin ne anlama geldiğini kısaca açıklamakta fayda var. Evde Karakter Eğitimi, ilköğretim dönemi çocuklarını kapsayan, genellikle evlerde, okullarda ve camilerde, çocukların eğitimine uygun her mekânda yürütülen aşamalı din ve ahlak (değerler) eğitimi çalışmasıdır. Tire Kitap, şu an itibarıyla Evde Karakter Eğitimi dizisinden toplamda 15 kitap çıkarmış durumda. Bu kitaplar, Evde Karakter Eğitimi çalışmasında yer alacak çocukların yaş düzeylerine uygun bir ahlak ve karakter eğitimi vermeyi hedefliyor.

Evde Karakter Eğitimi kitapları, yayınevinin kurucusu ve aynı zamanda yayın yönetmeni olan tarihçi yazar Hüseyin Özhazar öncülüğünde bir ekip tarafından hazırlanıyor. Kitaplar üç dilde, Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak basılıyor. Bir kısım kitaplar ise doğrudan Arapça basılıyor. Yayınevini, diğer yayınevlerinden farklı ve önemli kılan da bu önemli ayrıntı olsa gerek. Bu kitaplar hâlihazırda eğitim müfredatında ders kitapları olarak okutuluyor.

Türkiye’nin yaşadığı hayati problem

Ayrıca, yayınevinden Hüseyin Özhazar, Turgay Aldemir ve Ramazan Kayan Hocanın eserlerinin de okurun ilgisine sunulduğunu görüyoruz. Turgay Aldemir ve Ramazan Kayan Hocanın kitapları ile Evde Karakter Eğitimi dizisinden çıkan kitapların Kürtçe ve Arapçaya çevrilerek, ülkemizde misafir olan Suriyeli çocukların ve gençlerin eğitimlerine katkıda bulunulduğunu da burada belirtelim.

Türkçe, Arapça ve Kürtçe eserler çıkararak alternatif yayıncılık yaptıklarını her fırsatta dile getiren Tire Kitap yayın yönetmeni Hüseyin Özhazar, bu alanda önemli misyon üstlendiklerini, yüklerinin ağır olduğunu, eğitim kitaplarına hayati önem verdiklerini, dolayısıyla eğitim konusunun sadece eğitimcilere bırakılamayacak kadar önemli olduğunun altını çiziyor.

Türkiye’nin, kuruluşundan bugüne kadar yaşadığı en hayati problemin siyasi ya da ekonomik değil, eğitim alanında yaşanan problem olduğunu söyleyebiliriz. Düşünsel ve fikirsel kısırlık uzun süredir bu coğrafyada yaşadığımız en büyük kriz olma özelliğine sahip. Bu konuda Hüseyin Özhazar şunları söylüyor: “Ak Parti hükümetlerinin de en başarısız olduğu alan hiç şüphesiz eğitim ve kültür alanlarıdır. Bizler bu alanda sürekli eleştiride bulunma yerine, somut adımlar atmayı düşündük. Karanlığa küfretmenin anlamı yok. En azından birkaç mum yakabiliriz, diye düşünüyoruz. Sadece kendi etrafımıza değil, bu ülkenin, daha doğrusu ümmetin çocuklarına, gençlerine, kadın ve erkeklerine dönük bir yayın yapmaya çalışıyoruz.

Kısa zamanda önemli mesafeler katettik. Fakat yürümek istediğimiz çok yol var. Şu ana kadar Türkçe, Kürtçe ve Arapça eserler bastık. İngilizce ve Almanca için hazırlıklar yapıyoruz. Kısa zamanda bunları da basmak istiyoruz. Belki daha ileriki süreçte farklı dillerle ilgili eserleri de gündemimize alabiliriz. Bu, biraz da ulaşabileceğimiz yerlerle ilgili bir durum.”

Çok yönlü çaba içerisindeyiz

Tire Kitap yayın editörü Mehmet Alpcan ise çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri bizimle paylaşıyor: “Ana okulu düzeyindeki çocuklarımıza, 1. ve 2. sınıf çocuklarımıza, ilköğretimdeki, ortaokul düzeyindeki çocuklarımıza ve liseli gençlerimize dönük eğitim kitapları hazırlıyoruz. Bu çalışmalar hızla mesafe katediyor. Bir taraftan da üniversite, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki gençlerimize dönük daha derinlikli kitap hazırlıklarımız var. Çok yönlü bir çaba içerisindeyiz.

Hazırladığımız eserlerin sivil ve resmi kurumlarda ders kitapları olması için kademeli bir çalışma yürütüyoruz. Henüz işlerin başında sayılırız. Tarihimizin ve insanlığın birikimini bugüne taşıma gayretindeyiz. Her alanda daha nitelikli işler yapma çabasındayız. Çocuklarımızın ve gençlerimizin, daha genelde insan varlığımızın düşünsel, zihinsel alanına dönük entelektüel bir katkı gerçekleştirebilirsek ne mutlu bize.”

Meşakkatli, uzun ince bir yolun henüz başında olan Tire Kitap ekibine kolaylıklar diliyoruz. Bu ümmetin çocukları için her kim hayırlı bir iş yapıyorsa duamızdadır. Vesselam.

Yaşar Yeşil yazdı

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 16:37
banner12
YORUM EKLE

banner19