3 daire için bir vişne ağacı kurban edilir mi?

Osman Koca'nın 'Vişnebal' kitabı, çocuklar ve ebeveynler arasındaki ilişkilere dair çarpıcı hikayeler içeriyor. Salih Ağbalık yazdı.

3 daire için bir vişne ağacı kurban edilir mi?

https://www.ktpkitabevi.com/arama/Vi%C5%9FnebalDoğanın kendine özgü kurallarıyla bağdaşmayan, insan müdahalesi sonucunda ortaya çıkan olumsuz koşullar insan yaşamının seyrini de değiştiriyor. Mekanikleşen bir dünya tesis olunmakta. Çocukların korunmaları ve bu mekanik dünyanın seyrini değiştirecek bir donanımla büyümeleri için büyüklere büyük görevler düşmektedir. Çocuklarla büyükler arasındaki iktidar ilişkisi çocukların da geleceğini altüst etmektedir. Çocuklardaki eğilimleri zaman ve mekâna göre değerlendirdiğimizde geçmiş yaşantıları irdelememiz yeterli olacaktır. Hamburger yiyen, sokakta yaşıtlarıyla harcayacak zamanı tablet başında veya akıllı telefonların ekranlarına gömülerek harcayan bir nesil… Bir ulusun geleceğini inşa edecek olan çocukların karakterleri yaşadıkları ortamla ilişkilendirildiğinde geleceği tasavvur etmek mümkündür. Çocuklar ve ebeveynler arasındaki ilişkileri sorgulayan ve günlük hayatta karşılaşılan sorunlara karşı nasıl davranılması gerektiği hususunda yol gösterici bir kitap “Vişnebal.

3 daire mi bir vişne ağacı mı?

Beyan Yayınları tarafından okur karşısına çıkan Osman Koca’nın “Vişnebal” isimli çocuk kitabı “Arkadaşım Ömer”, “Büyük Buluşma”, “Vişnebal”, “Düş Gibi”, “Bak Şu İşe”, “Yaz Güneşi” ve “Aslan Babacığım” olmak üzere 7 hikâyeden oluşmakta. Kitabın ana konusu ise “Vişnebal” isimli hikâye etrafında şekilleniyor. Yüksek binalar arasında kalan bir gecekondunun bahçesindeki vişne ağacı ile küçük kız çocuğu Şûrâ arasındaki duygusal bağı anlatmakta. Maddi kazanımlar için yaşam alanımızı beton yığınına çevirdiğimiz şu günlerde öğüt niteliğinde olan bu hikâye mutluluğun ve huzurun hiçbir şeye değişilemeyeceğine ikna ediyor bizleri.

Şûrâ, zamanının büyük çoğunluğunu Vişnebal’la geçirmektedir. Fakat babası 3 daire karşılığında gecekondusunu yıktırıp yerine bina dikilmesi için bir mimarla anlaşmıştır. Gecekondunun yıkılmasına 3 gün kalmıştır. Vişne ağacının koca gövdesinin testerenin dişlileri arasında kalıp kalmayacağı ise Şûrâ’nın babasını ikna edip edemeyeceğine bağlıdır. Bir ağacı insan yaşamıyla eşdeğer gören çocuğun saflığı büyüklere büyük ders verecek niteliktedir. Çünkü Şûrâ’nın mücadelesi sonucunda babası vişne ağacı için üç daireden vazgeçmiştir. Aradan yıllar geçer ve Şûrâ, tıp fakültesini kazanır. Artık iyice yaşlanan ve dalları kuruyan Vişnebal’ı kesmek zorunda kalırlar fakat bu defa Şûrâ’nın rızası alınarak kesilir ve başka bir mimarla anlaşarak gecekondularının yerine üç daire yerine altı daire alırlar. Bloğun önüne de bir vişne ağacı dikilmesi için bir madde eklerler.

Osman Koca’nın öğretmen kişiliği hikayelerine yansımış

Vişnebal, okura şüphesiz büyük kazanımlar sağlayacaktır. Huzurun kaynağını, bir ağacın yaşamının kutsallığını ve en önemlisi de bir babanın çocuğunun üzülmemesi için büyük fedakârlığını… 10-15 yaş grubuna hitap eden kitabın bir başka hikâyesinde ise büyük ders çıkaracağımız bir olay cereyan ediyor. “Yaz Güneşi” isimli hikâyede babası tarafından hırsızlıkla suçlanan çocuğun kendisine atılmış iftiradan kurtulması için sarfettiği mücadelesi anlatılmaktadır. Çocuğunu sorgusuz bir şekilde suçlayan babanın ve arkadaş kurbanı olan çocuğun ıstırabını okudukça ders çıkaracağınız bir hikâye “Yaz Güneşi”. Çünkü çocukların kırılan onurları, onları telafisi zor kararlar almaya itebiliyor. Nitekim hikâyeden alıntılayacağım şu kesit büyüklerin çocuklarına karşı davranışlarına neden dikkat etmeleri gerektiğini anlatmaya yetecektir:

On yıllık hayat tecrübeme dayanarak itiraf etmeliyim ki, ilk defa olmasa bile, bir şimşek gibi beynimde parlayan en etkin bir düşünceyle evden kaçmayı ilkin o akşamın ilerleyen saatlerinde düşünmüştüm. Yatıya gidiyorum deyip bir firari gibi kendimi gecenin karanlığına bırakacak ve ancak bu sayede kırılan onurumu ve çocukluk gururumu peşime takıp; yalanın, iftiranın, haksız yere suçlamaların bulunmadığı başka başka sokaklarda yatıp kalkacaktım.”

Osman Koca’nın öğretmen kişiliği bütün hikâyelerine yansımış durumda çünkü bu kitapta çocuk psikolojisi ve çocuk yetiştirmenin ayrıntıları hâkim. Dolayısıyla çocuğunuz için alacağınız bu kitap size de birçok konuda yol gösterici olacaktır.

Salih Ağbalık yazdı

Yayın Tarihi: 23 Mayıs 2015 Cumartesi 11:03 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 19:22
YORUM EKLE

banner19

banner36