2607 kelimelik Türk İşaret Dili Sözlüğü yayınlandı

İşaret diline bir standart getirmesi noktasında oldukça önemli bir çalışma Türk İşaret Dili Sözlüğü. Serdar Arslan yazdı.

2607 kelimelik Türk İşaret Dili Sözlüğü yayınlandı

İşitme engellilerin eğitimi ile ilgili birçok problem söz konusu. İşitme engelli okullarına ait bir müfredat programının olmamasından tutun da sınıfların kalabalık olup okulların engelli ihtiyaçları gözetilmeden dizayn edilmesine, nasıl bir eğitim yaklaşımı ile eğitim yapılacağının hâlâ üzerinde anlaşma sağlanmamış olmasına kadar. Kaldı ki son yıllarda bu okulların kapatılarak işitme engelli öğrencilerin normal okullarda kaynaştırma eğitimine tâbi tutulması gibi bir yaklaşım da gittikçe hâkim olmaya başladı. Tüm bu olumsuzlukların içinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı Türk İşaret Dili Sözlüğü oldukça isabetli oldu.

2607 sözcük içeriyor

İbrahim Demirdöğen, Vedat Karahan ile Aslı Günaydın’ın hazırladığı ve Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı sözlük; şehirden şehre, okuldan okula hatta sınıflar arasında bile farklı kullanım özellikleri gösteren işaret diline bir standart getirmesi noktasında oldukça önemli bir çalışma. Daha önce Türk Dil Kurumu'nun yayımladığı ve kapsam olarak sınırlı kalan sözlüğün aksine 2607 sözcükle ihtiyaca cevap verecek yapıda hazırlanmış bu sözlük. Kelimenin anlamı, işareti, işaretin açıklanması, kelimeye ait bir görsel ve elin yakın plan fotoğrafının yer aldığı her madde, öğrenmek isteyenler için oldukça kolaylık sağlayıcı bir yapıda.

İşaret yöntemi eğitimde daha sık kullanılıyor artık

İşitme engellilerin eğitiminde kullanılan sözel-işitsel (İşaretsiz konuşturmaya yönelik), işaret ve total (karma) yöntemlerinden hangisinin daha yararlı olduğu ve kullanılması gerektiği konusunda henüz bir mutabakat olmamasına rağmen, işaret yönteminin son yıllarda gitgide ağırlık kazandığı su götürmez bir gerçek. Bu noktada eğitimin daha çabuk ve etkili olması için kullanılan işaretlerin ortak olması oldukça önemli. Sözlüğün, bu amacın gerçekleşmesine katkısı şüphesiz büyük olacaktır. 10000 adet basılan kitap, ayrıca Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün sitesinden pdf formatında indirilebilir. Kitabı hazırlayanlara ve yayımlayan Milli Eğitim Bakanlığı'na teşekkür ederek işitme engellilerin dünyasına dair bazı detaylar paylaşalım.

İşitme engellilerin dünyasına kulak kesilmek

İşitme engelliler diğer engel gruplarına oranla en dezavantajlı engelli grubu. Çünkü insanın düşünme melekesini borçlu olduğu kavramlardan yoksunlar. Daha doğrusu kavram öğrenimleri ve de soyut düşünme becerileri çok yavaş gelişiyor. Hal böyle olunca da sağlıklı iletişim kurmak, soyut düşünmek, okumak, yazmak gibi yaşamsal faaliyetleri ne yazık ki sağlıklı gerçekleştiremiyorlar. Çevre ile olan sosyal ilişkileri, dilin iletişime imkân tanıyacak düzeyde gelişmemesinden dolayı çok sınırlı kalıyor. Hatta çoğu defa sadece kendileri gibi engelliler ile iletişim kurma yoluna gidiyorlar. Tabi bu durumun farkında olduktan sonra yapılması gereken onları ayırmak değil, farklı bir ihtimam göstermek olmalı. Sadece bu yapıları hesaba katılarak yaklaşmak ve onları ayrıştırmamaya çalışmak, hayata dâhil olmaları noktasında imkân tanımak en önemli yaklaşım biçimi olacaktır.

İşitme engelliler gözleri ile duyarlar

Engelli olmayan bir insanın duymasını nasıl ki sesin belli bir seviyedeki duyulabilirlik derecesi belirliyorsa, işitme engellilerin de duyabilmesini konuşma anında yüzünüzün onlara dönük olması belirler. Dudak hareketlerinin onların iletişiminde çok önemli olduğu unutulmamalı.

İşaret dilini öğrenmek yakın çevresinde işitme engelli olmayanlar için zor gelebilir. Fakat işaret dili alfabesini öğrenmek çok zaman almayacaktır. Bu alfabenin iletişimin süresini uzatsa da asgari düzeyde bir iletişim kurmaya imkân tanıyacağı bilinmelidir.

Sözlüğü indirmek için: //orgm.meb.gov.tr/alt_sayfalar/duyurular/1.pdf

Serdar Arslan yazdı

Yayın Tarihi: 02 Temmuz 2015 Perşembe 10:43 Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 08:41
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ebru dursun
ebru dursun - 6 yıl Önce

2015 yılında çıkartılan bu sözlük daha kapsamlı, açıklayıcı, renkli baskı ve işaret hakkında detaylı bir bilgi içeriği var. ancak bazı bölümlerde işaretin resmi ile işaretin tanımları birbirinden farklı, a dan z ye işaretleri öğrenmek çok sıkıcı ve akılda kalıcı değil. Sözlüğün 1995 yılında çıkartılan sözlük gibi bölüm bölüm ayrılarak hazırlanması ve ayrıca bu işaretler ile ilgili görsel videoların milli eğitim bakanlığınca hazırlanmasının daha uygun olacağı görüşündeyim.

miray
miray - 4 yıl Önce

bende işaret dili öğreniyorum çok yol katettim ilerde ek olarak engellilere ders vermek istiyorum... ama istediğim meslek bu değil ek olarak

sultan
sultan - 4 yıl Önce

işitme engelliler kendilerinin dilini bilip anlayan az kişi olduklarını bili yolardır belki ben işaret dili biliyorum sizde vidyolardan ogrenin cokguzel gorunce okuyunca sanki bende işitme engelli gibi hissettim kendimi bunu yapan kisilere tesekkur ediyorum

Beyzanur
Beyzanur - 4 yıl Önce

Kanatlarımda ruhum var kelime kelime yazarmısını

Yadigar celik
Yadigar celik - 3 yıl Önce

Sözlüğü almak istiyorum.

banner26