2010 yıllığımız Edebiyat Ortamı'ndan

Şimdiye kadar bir öykü yıllığı hazırlanmamıştı. Edebiyat Ortamı dergisi bir ilke imza attı.

2010 yıllığımız Edebiyat Ortamı'ndan

Öykünün 2010’u

Edebiyat Ortamı dergisi iki yıldır şiir yıllığı yayınlayarak şiirin bir yılının nabzını tutuyordu. Geçen yıl duyurusu yapılan yıllık için çalışmalar başlatılmıştı. Sadık Yalsızuçanlar’ın hazırladığı yıllık bir boşluğu dolduracak hiç şüphesiz.

Yıl içerisinde dergilerde yayınlanmış öykülerden bir seçme yapılmış. Ardından yine yıl içerisindeki öykü ödülleri, öykü üzerine çalışmalar, yayınlanan kitapların listesi veriliyor.

Edebiyat OrtamıSüavi Kemal Yazgıç, 2010 yılında öykünün genel durumu üzerine bir değerlendirme yazısı ile yıllığa katkıda bulunmuş. 2010 yılı içinde yayınlanmış kitaplar üzerine değerlendirmeyi Yılmaz Yılmaz kaleme almış.

Alanında ilk

Edebiyatımızda daha önce öykü seçkileri, antoloji çalışmaları ya da öykünün bir yıllık serencamesini değerlendiren yazılar hazırlanmıştı. Alanında bir ilk olan Edebiyat Ortamı Öykü Yıllığı, Türk öykücülüğünün damarlarını genişletmesi adına bir işaret fişeğidir. Devamının gelmesi, diğer dergilerin de bunu örnek almasını temenni ediyor, yıllık ekibini tebrik ediyoruz.

1 MAYIS 2011 Tarihinden itibaren Edebiyat Ortamı dergisinin eki olarak bütün kitapçılarda…

 

Alper Noyan duyurdu

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet raşit
mehmet raşit - 12 yıl Önce

daha önce e dergisi öykü antolojisi çıkartmıştı.

banner36