12 Eylül Türk romanına nasıl yansıdı?

Mehmet Özger’in hazırladığı “Türk Romanında 12 Eylül” çıktı..

12 Eylül Türk romanına nasıl yansıdı?

Yedi İklim dergisinde yayımladığı şiir ve eleştiri yazılarıyla tanıdığımız Mehmet Özger’in  Türk Romanında 12 Eylül isimli inceleme kitabı yayımlandı. Kaknüs Yayınları’ndan çıkan kitap, yakın tarihimizin en ağır vakalarından olan ve siyasi/hukuki gelişmeler sonucu yaşadığımız şu günlerde bir hayli tartışılan 12 Eylül ihtilalinin romancılığımızdaki etki ve yansımalarını araştırıyor.

Türk romanında 12 Eylül’ün izdüşümü bu incelemedeMehmet Özger

12 Eylül, edebiyatımızda sıklıkla işlendi ve son dönemde kimi sinema/dizi filmlerinin de başlıca konularından oldu.  İşte Mehmet Özger’in Türk Romanında 12 Eylül kitabı, yerinde bir tercihle öykü, şiir vb. türleri dışarıda bırakarak roman özelinde 12 Eylül’ü irdeliyor ve söz konusu ihtilalin romancılığımızdaki izdüşümlerini merak edenlere kaynak niteliğinde bir eser sunuyor.

Mehmet Özger’in, 12 Eylül’ün romancılığımızdaki etkilerini daha bir detaylandırmak adına yelpazesini bir hayli geniş tuttuğunu söylemeliyiz; yazar, popüler-klasik ayrımı gözetmeden 12 Eylül’le ilintili hemen bütün roman ve romancıları ele alarak gerçek bir emek göstermiş. Öyle ki kitabında, Tarık Buğra’dan Bilge Karasu’ya, Latife Tekin’den İbrahim Yıldırım’a, Ali Teoman’dan Zülfü Livaneli’ye pek çok romancıya yer vermiş ve ele aldığı romanları derinlemesine irdelemiş.  Yani, Yedi İklim’de yayımladığı şiir ve eleştiri yazılarında gösterdiği titizliği, bu akademik kitabında da fazlasıyla ortaya koymuş.

Umarız Mehmet Özger, hem şiirlerini hem de eleştiri yazılarını kitaplaştırarak çalışmalarını bütünlüklü bir şekilde okumamızı sağlar. Çünkü şimdiye dek tartışma konusu edilmese de gelenek merkezli ama modern yönelimlerden de faydalanan, üzerinde durulmayı hak eden bir şiiri var. Eleştiri yazıları ise, 2000 sonrasının tutarlı ve kapsayıcı değerlendirmelerindendi.

Son olarak, Kaknüs Yayınları’nı böylesi bir çalışmayı kitaplaştırdığından ötürü tebrik ediyor, Türk edebiyatı ve siyaseti arasındaki ilişkileri daha analitik bir metotla kavramak isteyenlere Mehmet Özger’in Türk Romanında 12 Eylül’ünü öneriyorum.

Osman Kurt haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 14:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gökhan Serter
Gökhan Serter - 7 yıl Önce

Binlerce kitabın toplattırıldığı, bir çok edebiyatçının mahkum olduğu, sürgünlerin yaşanmasına yol açan bir darbenin Türk Edebiyatına etkisi elbette derinlemesine incelenmesi gereken bir konu olarak beklemekteyken Mehmet Özger keleminden okuma fırsatı bulmak heyecan verici... Bu çalışmasından dolayı tebrik ediyor, yakın zamanda bizleri Mehmet Özger şiirleriyle de buluştursun diliyorum.

süleyman yuvalı
süleyman yuvalı - 7 yıl Önce

mahrum kalırız hayatta adını dahi koyamadığımız bir çok şeyden mahrum kalırız bazen be bir insandır bazen duygu yada madde ama bu mahrumiyet onun önemini artırdıkça arttırır mehmet hocamız 12 eylül'le mahrum kaldıklarımızı kaleme alanları kaleme almış olması bizi mahrum bırakmak istemeyişindendir. (mahrum kalmayın bu eserden)

banner19

banner13