10.000 kültür adamının biyografisi bu 10 ciltte

İhsan Işık bir biyografi yazarı. Kültürümüze hizmeti dokunmuş 10.000 kadar insanın biyografisini içeren 10 ciltlik 'Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi’nin müellifi..

10.000 kültür adamının biyografisi bu 10 ciltte

 

Risale Yayınları tarafından 1990 yılında yayınlanmış Türkiye Yazarlar Sözlüğü, son yıllarda izini en çok aradığım kitaplardan biriydi. Benzeri bir çalışma olmamasından dolayı, muhtelif çalışmalarda işime yarayacak bu esere ne bir kitapçıda ne de bir kütüphanede rastlayabildim.

İlk gördüğümde kesin almam gerektiğine inandığım kitabı, bir zamandan sonra kütüphanede de görsem razı olacaktım fakat birkaç ay öncesine kadar bu dahi mümkün olmadı. Kitabı elime aldığımda açtım, baktım, karıştırdım, “bunca yıl boşuna aramamışım” dedim, yerine bıraktım. Sonrasında tekrar peşine düştüm lakin insanın basireti bağlanıyor; bu yaşıma kadar vaktimin mühim bir kısmını bilgisayar başında geçirmiş olmama rağmen, sürekli ismini arattığım sözlüğün yazarının ismini aratmayı akıl etmemişim. Denedim ve çıkan sonuçlarla beraber başımdan aşağı kaynar sular döküldü.

Bu durumun bahanesi değildir muhtemelen lakin evimize gayri irâdi gelmiş pek çok kitap mevcut. Zaman zaman babam, kolilerle, torbalarla eve gelir. Bunlar nereden çıktı dediğimizde birisinin hediye ettiğini söyler, bizler de teker teker gelen kitapları çıkarırız, o zaman ilgimizi çekenleri bir kenara koyar, kalanları kütüphaneye yerleştiririz.

Neyse, kaldığımız yerden devam edecek olursak; başımdan aşağı kaynar sular dökülmesinin sebebi de, birkaç sene önce evimize benzer şekilde gelen ve benim kütüphaneye kaldırdığım 10 ciltlik ansiklopedinin, yapılan İhsan Işık araması sonucu karşıma çıkması idi. Bu aramaya müteakip kütüphaneye geçip, ciltleri çıkardım haliyle. Ve bu sefer, daha derinlemesine inceleme, araştırma, okuma faslı başladı.

Ve tabi, bu kadar kişisel hikâye neden anlatıldı? Aslında bu anlatılanlar, bir kişisel hikâye olsun diye değil, bir kitabın hikâyesinin bu tarafa düşen parçaları olarak aktarıldı. Yahut bir nevi “kazanın doğurması” hikâyesi! 10 Haziran 2013 tarihinde Mehmet Aycı, bu sitede İhsan Işık’ı kaleme aldı bir biyografi yazarı olarak. Şu ana kadar da, bu kitabın genişleme öyküsü, örneklerle dile getirilmeye çalışıldı.

Kültürümüze hizmeti dokunmuş 10.000 kadar insanın biyografisini içeriyor

İhsan Işık bir biyografi yazarı. Mehmet Aycı’nın tabiriyle “her biyografiyi bir hayat, her hayatı bir biyografi” olarak gören, gayretli bir yazar. Halihazırda Elvan Yayınları tarafından neşredilen 10 ciltlik Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi’nin müellifi. Bu ansiklopedi 2006 yılında basılmış. Yani 1990 yılında, Risale Yayınları tarafından Türkiye Yazarlar Sözlüğü ismi ile basılan, 1000 kadar yazarın biyografisini ihtiva ettiğini öğrendiğimiz kitap, 16 sene sonrasında, 10 ciltlik, 10.000’e yakın ismin biyografik bilgilerini içeren bir ansiklopedi haline gelmiş. Bu zaman içinde, kitabın bir de 3 ciltlik, yaklaşık 5000 yazarın biyografisini içeren hali neşredilmiş. Aynı zamanda, 2003 yılında, kitabın içinden seçilen yaklaşık 2000 kadar ismin biyografisini içeren bir kitap, İngilizce olarak neşredilmiş.

Edebiyatçıların merkezde olduğu eser, bunun yanında akademisyenleri ve T.C tarihinde kültüre hizmeti dokunmuş - hiçbir ideoloji gözetmeksizin- 10.000 kadar insanın biyografisini içeriyor. Zaten kitabın alanında tek olması ve hamaset içermemesi hem Kültür Bakanlığı nezdinde takdir edilip tanıtımının yapılmasına, hem de muhtelif pek çok kitap dergisi, kitap eki tarafından takdire mazhar olmasına sebep olmuş.

İsmi yer alan isimlerin pek çoğunun fotoğraflarını içeren ansiklopedi, aynı zamanda görece daha meşhur isimlerin metinlerinden örnekler ile zenginleştirilmiş. Alanında çok büyük bir boşluğu tek başına dolduran eser, aynı zamanda kültür sanat dünyasının, çok daha geniş ve spesifik eserlere ihtiyaç duyduğunu da gösteriyor.

 

Mehmet Erken, hayranlığını gizleyemeden yazdı

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 12:02
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13