"Başarıya Götüren Aile" kitap özeti

Psikoloji alanında yazdığı onlarca kitap ve yaptığı çalışmalar ile bu alanda farkındalık oluşmasını sağlamayı başaran Doğan Cüceloğlu, bir kez daha yaşamda etkili ve doğru bir yol izlemek isteyen okurlarına sesleniyor. Tamamına Hap Kitap uygulamasından ulaşabileceğiniz “Başarıya Götüren Aile” kitabının özeti ve ses kayıtlarına dair bilgilendirme içeriğini istifadelerinize sunuyoruz.

"Başarıya Götüren Aile" kitap özeti

Türkiye’nin psikoloji alanında duayenlerinden olan Doğan Cüceloğlu, samimi dili, akıcı anlatımı, sade üslubu ve kavramayı kolaylaştıran örneklerle eserlerini kaleme alıyor. “Başarıya Götüren Aile” kitabı da herkesin rahatça anlayabileceği basit, anlaşılır bir dile sahip bulunuyor.Sınava hazırlanan öğrencilerin aileleri için bir nevi rehber olan kitap, aslında yaşam içindeki genel aile tutumlarının da nasıl olması gerektiğine dair ipuçları veriyor. Hayatın genelinde uygulayabileceğiniz bilgilerin yer aldığı eser sayesinde yanlış tutumları fark edebilecek, bunları değiştirmek için gereken yol haritasını da yine okuduğunuz satırlar arasında bulabileceksiniz. Anne baba olarak evladınıza, evlat olarak ana babaya, öğrenci olarak sınava, anne baba olarak sınava girecek çocuğunuza bakış açınızı değiştirecek “Başarıya Götüren Aile” eseri ile rahatlayabilir, o sınava girmeden önce derin bir nefes alabilirsiniz.

Anne baba olarak sınava girecek çocuğa nasıl davranmalı?

Sınava, sisteme nasıl bakmalı, ne tür bir tavır içinde olmalı?

Çocuğun daha çok gelişmesine ve ilerlemesine imkân tanımanın yolları nelerdir?

Niyetin önemi nedir?

Gerçekte neyi, niçin istediğinin farkına varmanın önemi nedir?

Yaşamda başarıya götüren yollar nelerdir?

Nasıl ders çalışılır?

Sınav kaygısından kurtulmanın yolları nelerdir?

Bilgi ve beceriler nasıl geliştirilebilir? gibi soruların cevaplarını eser içeriğinde rahatlıkla bulabileceksiniz.

Kitap özetinden bölümler:

Anne babalarda çocuk sevgisi

Her anne baba çocuğunu sever ve başarılı olmasını canı gönülden ister. Ancak sevgi ve başarıya dair yöntemler kimi zaman ailelerce yanlış şekilde uygulanmaktadır. Doğru sevgi dilini bulmak ve göstermek son derece önemlidir. Çocuğa duyulan sevgi gösterme biçimi olarak onun adına kaygılanma durumu, pek de sağlıklı bir sevgi gösterme biçimi değildir. Sınav kaygısını, stresini üzerinde taşıyan hemen her anne baba çocuğu için kaygılanır. Kimileri için bir sevgi gösterme biçimidir bu. Ancak durum çocuk için hiç de öyle değildir. Kaygılı ailenin yansıttığı tavır ve söylemler çocukta aksi etki oluşturarak duygusal açıdan olumsuz etkiler gösterebilir. Ailelerin neden kaygılı, stresli ve öfkeli hissettiklerini, bu hislerinin altında yatan gerçek sebepleri fark etmeleri doğru ve ideal bir ilişki için oldukça önemlidir.

Anne babaların bakış açısını derinleştirmeleri ve ebeveynlerin gerçekten ne istediklerini keşfetmeleri pek çok sorunu çözecektir. Çoğu zaman ebeveynler kendi davranışlarını savunur ve “senin iyiliğin için” cümlesinin ardına sığınırlar. Oysa gerçekte duydukları kaygının tetiklediği stres ve gerginliğin esaretinde davranışlarını şekillendirirler. Olaya çocuğun gözünden bakmayı başarabilmek, ebeveyn çocuk ilişkisindeki düğümleri çözebilecek anahtardır. Öğrencilerin hislerini, içinde bulundukları zihin ve ruh dünyasının çerçevesini geniş hatlarıyla düşünebilmek, söylenilenlerin üzerlerinde nasıl bir tesir bıraktığını fark edebilmek lazımdır. Zira kimi durumlarda ailelerin iyi niyetle giriştikleri işler, yaptıkları davranışlar, çocuk tarafından hiç de sanıldığı gibi algılanmamaktadır.

Var olan gerçekleri kabullenmek, aile için en sağlıklı yoldur. Anne babalar öncelikle çocuğunu tanımalı, can cana iletişim içinde bulunmalıdır. Hayatta gerçekten önemli olan kazanılan sınav mı yoksa evlat mıdır? Bu sorunun cevabı, etraflıca düşünülerek verilmelidir. Çocuğuna kıymet veren aileler yalnızca sınava odaklanmaz, çocuğun kendini geliştirmesine ve iyi hissetmesine de önem verir.

Anne babalarda başarı algısı

Aileler kendileri için başarının gerçek tanımının ne olduğunu sorgulamalı ve düşünmelidir. Anne babaların kendi beklentileri ile yüzleşmeleri ve çocuklarından istediklerinin aslında kendi beklentileri olup olmadığını anlamaları, hayati derecede önemlidir. Ebeveynler, kendi hayallerini çocuklarına dayatmamalıdır. Gerçek başarı ne okul başarısı, ne sınav başarısı, ne de meslek başarısıdır gerçek başarı; yaşam başarısıdır. Hiçbir aile çocuğu sınavda başarılı olsun ama mesleğinde başarısız olsun istemez. Mesleğinde başarılı olup yaşam içinde sosyal ilişkilerde başarısız çocuklar yetiştirmek de istemezsiniz. Öyleyse tam olarak hangi başarıyı istediğinizi fark etmeli ve hayatınızı ona göre şekillendirmelisiniz.

Doyumlu ve bütüncül bir yaşam için başarıya yüklenen anlam oldukça önemlidir. Çocukların yaşamlarında ‘iyi ki’ler ‘keşke’lerden daha fazla olmalıdır. Yapılan işlerin sonucundan ziyade sonuca götüren yollarda neler kazandırdığına, odaklanmalısınız. Çocuğun karakter gelişimi son derece mühimdir ve onun içsel dünyasında neler yaşadığı anne baba tarafından fark edilmelidir. Değerlerin, yaşam içindeki yeri ve önemi iyi belirlenmelidir. Değerlerin benimsetildiği bir yaşam ortamı içindeki çocuk kıymet ölçülerinin de bilincinde olacaktır. Davranışlarını doğru değerler üzerine inşa etmesi, çocuğun ideal bir yaşam sürmesini sağlar. Çocuğun karakter yapısı başarı ile doğru orantılıdır. Doğru karakter yapısı inşa etmek, doyumlu yaşama giden önemli bir adımdır. Ebeveynlerin yaptığı hatalar, çocuğun yaşamını kökünden etkiler. Sadece var olduğu için değerli olan, kişiliği, karakteri ile olduğu gibi kabul gören çocuklar; gerçekten başarılı olabilir. Çocukların kendi istek ve tercihleri ile baş başa kalmaları ve kendi tercihlerinin sonuçlarını yaşamaları, hayati derecede önemlidir. Bu, çocuğun yaşamı yönetme becerisini ve gerçek hayatı algılama kapasitesini artıracaktır. Ebeveynler de çocuğun seçimlerine güvenmelidir. Doğru seçimleri yapabilecek çocuklar yetiştirmek için değer yargıları olan, özünü keşfetmiş, neyi, niçin yaptığının bilincinde olan insanlar olarak yetiştirilmeleri gerekir.

Çocuğun kendi ayakları üzerinde durabilen, yaşamını doğru şekilde idare edebilen yetkin bir yetişkin olmasını isteyen anne babalar: Yaşama seyirci kalan değil yaşamın içinde olan çocuklar yetiştirmelisiniz.

Anne babalarda niyet ve beklenti

Niyet ve beklentinin ne olduğu iyi bilinmelidir. Zira davranışlar, bu iki etken üzerine şekillenir. Doğru ve etkili sonuçlar için insanın ne istediğini bilmesi, gerekir. Ne istediğini bilmeyen insanlar, rüzgârda savrulan bir gemi gibi oradan oraya yön değiştirir ve bir arpa boyu yol gidemezler. İnsan kendi hayat direksiyonunda oturan bir şofördür. Kimi ebeveynler, evlatlarının hayat yolculuğunun direksiyonuna kendileri geçerler ve ona, kendi yaşamına yön verme alanı tanımazlar. Bu, çocuğun yaşamını idame ettirme yeteneğinden yoksun kalmasına sebep olduğu gibi karar alabilme yeteneğini ve kendine güvenini de olumsuz etkiler. Elbette araba sürmenin yani yaşam koltuğunda şoför olmanın, belli sorumlulukları vardır. Fakat anne babalar, çocuklarının hayat direksiyonuna oturmamalı, çocuklarının yaşamları için bir rehber, bir destekleyici olmalıdır. Kendi yaşam koltuğuna ebeveyni oturmuş olan bireyler; yaşam içinde pasif, kaygılı, başarısız, eksik olurlar. Gün gelip yalnız kaldıklarında, tek başına üstesinden gelmesi gereken işlerde, karar alması gereken konularda yetersiz kalırlar.

Anne babalar, beklentilerinin ne olduğu konusuna büyük bir titizlikle eğilmelidir. Bu beklentilerin doğurduğu davranışların çocukları ile olan iletişim ve ilişkilerine yansıyan boyutunu da gözden geçirmeleri, ilişkileri için sağlıklı olacaktır. Çocuklar, ailelerin gerçekleştiremediği hayalleri gerçekleştirmek için dünyaya gelmediler. Kendi potansiyellerini gerçekleştirmek üzere buradalar. Tam tersi düşüncelerle, kendi hayallerini çocuklarına dayatan ebeveynler, çocuklarının hayatına sürekli müdahale ettikleri için ebeveyn çocuk ilişkilerinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bırakın çocuğunuz, kendi yaşamının mimarı olsun. Ebeveynler, çocuklarının yaşamını programlayan değil onların, programladığı yaşama destek olan bireyler olmalıdır.

Devamını okumak ve dinlemek için HAP KİTAP uygulamasını indirebilirsiniz.

Yayın Tarihi: 05 Nisan 2022 Salı 10:00 Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2022, 14:00
YORUM EKLE

banner19

banner36