Kendi kabuğuna sığmayan bir mücadele

Yolunuz bir gün Kocaeli'nin Gölcük ilçesine bağlı Ulaşlı beldesine düşerse nakış nakış, ilmik ilmik işlenen büyük bir mücadeleyi ve adeta kabuğuna sığmayan heyecanı ile Ulaşlı için gecesini gündüz eden Ercan Büyükbaş arkadaşımızın önderliğinde yapılan çalışmaların önemi ve değerini sahilde çınar ağaçlarının altında beraber içeceğiniz demli çayın keyfi ile anlatıldığında rahatlıkla hissedebilirsiniz.

Şimdi bu güzel hikayeye bir yolculuk yapalım ve öncelikle Ulaşlı’yı kısaca tanıyalım. 1986 yılında ilk olarak belediye vasfı kazanan köyün ilk belediye başkanı sayın Burhan Abiş’tir. Kendisinin Ulaşlı’daki başarılı çalışmaları halen konuşulmaktadır. Sayın Burhan Abiş başkan daha sonra kardeşi Nihat Abiş’e 1999 yılı yerel seçimlerinde bayrağı devretmişti fakat kısa bir süre sonra da 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin yaşanmasıyla Ulaşlı’da ciddi manada can kaybı ve maddi hasar yaşanmıştı. Ancak kısa sürede toparlanan Ulaşlı, acılarıyla hüzünleriyle yaşama tutunmayı başarmak zorundaydı ve öyle de oldu.

Körfezin sakin ve nezih beldesi olan Ulaşlı köklü bir tarihe ve kültüre sahiptir. Nüfusu 3.000 civarında olup yaklaşık 1.000 hanelik bir beldedir. Ulaşlı'da okul öncesi cami altında verilen manevi eğitim kursu, İlköğretim okulu ve bir de Anadolu Lisesi mevcuttur. Ulaşlı Gençlik Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Ulaşlı Camii Derneği, Ulaşlı Avcılar ve Atıcılar Derneği, Semerkand Derneği olmak üzere dört tane sivil toplum derneğini bünyesinde barındırıyor belde. Ayrıca Ulaşlıspor ve Kağıtspor, Ulaşlı Karate şubesi olarak iki spor branşı ile lisanslı spor faaliyetleri yürüten iki sivil toplum kuruluşu.

Belde halkı geçimini genellikle fabrikalarda çalışarak kazanmaktadır. Kısmen tarım ve hayvancılıkla uğraşan birkaç aile de mevcuttur. Doğası ön planda olup insanları yardımsever, hoşgörülü, misafirperver, yürekli bir topluma sahiptir Ulaşlı.

Ulaşlı'nın meşhur iki ürünü var: Kalamata zeytini ve Kestane balı. Yunanistan tarım kaynaklarında Kalamata zeytinin ata yurdu Konca/Ulaşlı olduğu geçmektedir. Ayrıca Samanlı dağlarının eteklerinde yerleşik olan Ulaşlı'nın kestane korularından beslenen arıların çıkardığı bal, geçtiğimiz yıllarda Türkiye'nin en kaliteli 2. kestane balı olarak tespit edilmiştir. Ulaşlı sırtını Samanlı dağlarına yaslıyor, ayaklarını ise körfezin denizine sokuyor. İşte böyle güzel ve sakin bir belde.

Dernek hizmetlerine güzel bir örnek

Belde ayrıca -2014 yılında Ulaşlı Gençlik Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin kurulması ile- dernekçiliğin çok sağlıklı bir şekilde etrafına nasıl kol kanat gerebileceğini de gösteren güzel bir örnektir. Derneğin kurulması ile beldedeki siyasi çekişmeler, insanların birbirlerine karşı olan tutumları, üslupları ve kötü alışkanlıklar büyük oranda azaldı. Birlik ve beraberliğin siyaset üstü anlayışla buluşması sayesinde çekişmelerin yerini hoş görü, selam ve tebessüm aldı. 2014 yılında derneğin ilk başkanlığına emekli imam Nuri Çam getirilmiş ve zorlu dönemlerde yönetim anlayışıyla büyük mücadelelere imza atılmıştı. 2017 yılında Ercan Büyükbaş’ın başkan seçilmesiyle süreç hız kazandı. Ercan Büyükbaş Ulaşlı’yı adeta nakış nakış örmeye başladı. Bundan sonrasını siyah beyaz Türk filmi gibi izleyeceksiniz. Bu güzel hikayede kendinizi de göreceksiniz.

Ulaşlı Derneği neyin mücadelesini verdi? Şimdi bu gönül mücadelesini anlatalım. İlk olarak birkaç tarımsal kurslar açılarak Ulaşlı doğasını bilinçli kullanmada farkındalık oluşturulmak istenildi. İftar yemekleri, sabah namazı kahvaltıları, 17 Ağustos deprem şehitlerini anma programı, Hıdırellez bahar etkinlikleri, iller arası kültür gezileri, hasta ve umre/hac dönüşü ziyaretleri, mağdur ailelere sosyal maddi manevi yardımlaşmalar, Bayırbucak ve Halep Türkmenlerine iki kamyon dolusu insani yardım gönderilmesi gibi çok yönlü sosyal faaliyetleri oldu derneğin. 2017 yılından sonra gençlik ve Ulaşlı tarihi gibi iki ana konuda projeler geliştirmek vizyonu yönetimce benimsenmiş oldu.

Dernek başkanı Ercan Büyükbaş, Ulaşlı'ya modern bir spor salonu projesi için çalışmalarını sürdürüyor. Gençleri içinde kütüphane ve kafelerin bulunduğu, donanımlı atölye çalışmalarının ve çok yönlü eğitim programlarının yapılacağı bir “Gençlik Merkezi”nin çatısı altında toplamak fikri gençlerden de yoğun destek görüyor.

Ercan Büyükbaş’ın ikinci projesi Ulaşlı tarihi ve kültürünün araştırılması ve bunların bir kitapta toplanması. Ercan Büyükbaş, Gölcük Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi ile mutabakat sağlayıp Ulaşlı'nın yaklaşık bin yıllık köklü tarihini arşiv ve sosyoloji alanında yapılacak çalışmalarla ortaya çıkarılmasını amaçlıyor. Bu yöndeki çalışmalarını Kocaeli Üniversitesinden Doç. Dr. Oğuz Polatel ve Kültür Bakanlığı’ndan sayın Ali Aktaş ile beraber sürdürmekte. 2019 yılı içerisinde kitabın yazılması tamamlanıp basılması hedefleniyor.

“Ulaşlı Tarihi ve Kültürü” kitabı ayrıca unutulmaya yüz tutan kültürel örf ve adetlerin genç nesillere sunulması açısından önemli bir kazanımına vesile olacaktır. Kitap çalışmaları sırasında Ulaşlı’dan Çanakkale, Kurtuluş Savaşı, Yemen, Irak, Kafkas ve Balkan savaşlarında şehit veya gazi olan yaklaşık 50 aile büyüğünün olduğu da tespit edildi. Ercan Büyükbaş bu bilgilere ulaşınca Ulaşlı merkezinde şehitler ve gaziler bir için bir anıt yapılması için girişimlerde bulundu.

Başarısını örnek aldığı şahsiyetlere borçlu

Peki Ercan Büyükbaş bunca yoğun çalışmaları nasıl sürdürebiliyor; dediğimiz de iş daha da ilginç bir hal alıyor. Ercan Büyükbaş 37 yaşında evli ve iki çocuğu var, fabrikada işçi olarak çalışıyor hem de vardiyalı olarak. Hani hali vakti yerinde zamanı bol olan birisi de değil. Nasıl olur da bu başarılı çalışmalara imza atabiliyor derseniz cevabı şöyle: “Bu adımları atarken örnek aldığı şahsiyetlerin inancını benimsemek ve ruhuna işlemek lazım” diyor Ercan Büyükbaş. Tüm Müslümanlar gibi Hazreti Muhammed Aleyhisselam Efendimiz’in ve ayrıca Necmettin Erbakan hocamızın çalışma azmini örnek almış kendisine. Bu iki karakterin mücadelesini gördükten sonra hakkı hakim kılmak, batıldan uzak durmak, için iyiliğin var olması ve kötülüğün yok olması ilkesi ile yaşamına vizyon katmayı başarmış. Tüm vaktini Ulaşlı‘ya adamış. Bu gönül insanı Ercan kardeşimizin bu mücadelesi çok başka gönülleri harekette geçirip, çevredeki yanlışları nasıl düzeltebilirim diyenler için yol haritası olacaktır. Elbette her an kendisine destek veren, yardım eden yol arkadaşlarını da unutmamak lazım.

Ulaşlı’dan güzel bir haber daha. Kağıtspor Karate kursu yaklaşık üç yıldır 30 kişilik sporcu kadrosu ile yaz-kış demeden çalışıyor. Başlarında Yunus hoca ve Yaşar hoca var ve çok emek sarfediyorlar. Çocuklar mavi kuşağa kadar ilerlediler bu yıl Antalya'da yapılacak Türkiye Karate Şampiyonasına Ulaşlı'dan bir sporcunun katılım hakkı kazanması başta Ercan Büyükbaş olmak üzere tüm Ulaşlı halkını mutlu etti.

İyilikleri anlata anlata yayarsak bu güzel hikayeleri her gittiğimiz yerde güzel bir çay içerken dinleyebiliriz. Ercan Büyükbaş kardeşimiz ve onunla beraber Ulaşlı ilçesi için mücadele veren herkesten Allah razı olsun diyelim…

Bir elin nesi var iki elin sesi var.