İyi kitaplar için aralanmış bir kapı: “Okuma Süreçleri”

Okumak medeniyeti; iyi, sağlam, etkili ve çarpıcı kitaplar okumakla sağlamlaşır.

Niteliği apaçık görülebilen kitaplardır yol aydınlığı sağlayan kitaplar.

Kitap medeniyetinin rahle-i tedrisinden geçmemiş zihnin, belleğin, ruhun ufku dar ve sığ kalacaktır, heyhat!

Sağlıklı okumalar, sağlıklı düşünce biçimlerine istidadı pek yüksek insan tipi yetiştirir ve o yetişmiş insana da ömür boyu etki eder.

Belirli bir düşünce, inanış, ideoloji gibi kendi doğrusunu biricik gören bakış açısı tipi ancak cehaleti artırır.

Okuma kültürü ve medeniyeti diye tanımlayabileceğimiz değer, insanı sarsan ve fakat farklı düşünce ve görüşlerle sizi tanıştırsa bile onları hassas bir terazide tartma kabiliyetini zaten okuruna zamanla bahşedecek bir çığır olmalı.

İşte tam da bu anlatmaya çalıştığımız okuma değerinin kaybolup gitmekte olduğu zamanlarda bir soruşturma-edisyon çalışması kitaplaştırıldı.

Hassaten sağlam okumalara yönelme istidadı olan gençlerin okuması gereken bir kitap: Okuma Süreçleri (Ebabil Yayınları, Ağustos 2022).

Bu kitap sağlam, nitelikli, etkili ve derinlikli okuma kültürü edinmek isteyen gençler için tam bir okuma atlası.

Atlasların klavuzluğu pek kavidir.

Okuma Süreçleri de okurun ne okuması gerektiğini öğütlüyor adeta.

Osman Özbahçe çok iyi bir düşünüşle iyi okumaları olan bazı yazarlara sormuş; yazmak için hangi kitap, okumanın lezzetine vakıf olmak hangi kitaplarla mümkün sorularına cevaplar aranmış bu kitapta.

Kendisine soru yöneltilmiş şair, yazar ve eleştirmenlerin hangi kitapları gündemlerine aldıklarını ve neden aldıkları sorusu.

İyi okumalarla yol belirlemenin nasıl ve hangi yazarların etkilediği hangi kitaplarıyla mümkün oldu, gibi sorular.

Yaşadığımız bulanık dijital dönemlerin okumalarla illiyeti ne, ne olmalı, sadece öğüt olarak örneğin gençlere ‘oku’ demek yeterli mi?

Özbahçe yazarlara bu kabilden sorularla bir yön tayin etmiş Okuma Süreçleri’nin doğumunda.

Evet, nitelikli okuma diye bahis açtığımız şey; popüler edebiyat, sanat kıyametinin zirvede olduğu şu dönemlerde genel okuyucu bağlamında pek de riayetle, dikkatle izlenmeyebilir olsa da bu ödevini yerine getirmekten imtina etmeyen soruşturmacı ve soruşturmalara yazılı görüş sunarak katkı sağlayan yazarların kıymet-i harbiyesi elbet bir gün değeriyle anılacaktır.

Okuma süreçleri her okurun/yani bu kitap çerçevesinde söylemek gerekirse her yazarın kendi okuma serüvenini ya da ilgi duyduğu, etkilendiği bir yazarın, düşünürün okuma biçimlerini ve neleri okuyup okumadığını sayıp döküyor ortaya.

Yazarların okuma süreçleri nasıl evrilmiş, gelişmiş başka yazarları okudukça bu izlenmiş.

Okuma Süreçleri 224 sayfadan müteşekkil.

Canlı, dinamik bir içerikle genç okurları yani seçki düzeyi yüksek genç okurları oldukça derinden etkileyebilecek türden bir çalışma.

D. Mehmet Doğan, Arif Ay, İbrahim Demirci, Yıldız Ramazanoğlu, Necip Tosun, İhsan Deniz, Ali Sali, Turan Karataş, Hüseyin Atlansoy, Dursun Ali Tökel, Sadık Yalsızuçanlar, Şaban Abak, Mustafa Aydoğan, Gökhan Özcan, Hüseyin Akın, Hicabi Kırlangıç, Yusuf Turan Günaydın, Ali Utku, Hakan Şarkdemir, Selçuk Küpçük, Mehmet Aycı, Hayriye Ünal, Vural Kaya, Osman Özbahçe, Zeynep Arkan gibi şair, yazar ve eleştirmenler bu kitap için kendi okuma süreçlerini, bir bakıma da okuma yolculuklarını anlatmış.

Seçkin bir kütüphane için başucu, klavuz bir eser meydana getirilmiş doğrusu.

Osman Özbahçe’ye ve soruşturmaya katılan bütün yazarlara kitap gibi aydınlık yarınlar diliyorum.

Sağlıcakla.

YORUM EKLE

banner19

banner36