İnsan insanın aynasıdır

Tilki ile aslan, bilgi ve görgülerini arttırmak için yakın ülkelere geziye çıkmaya karar vermişler.

"Tilki bir yiğit eşek bulmuş kendisine. İki de halı heybe atmış, bir semerine bir de terkisine. Kalkacak, portatif çadır, kazma kürek, urganlar, halatlar, yazlık kışlık esvaplar, kremler, pudralar, diş fırçası, havlular, bornozlar... "

Tıpkı dünya yolculuğuna çıkmış insan gibi. Yüklendikçe yüklenmiş. Sözüm ona, rahatı için sırtlandıkları yüzünden, rahatı da huzuru da beş paralık olmuş.

Ya Aslan:

“O da yiğit bir katır bulmuş kendine.

Paşalar gibi kurulmuş üstüne. Minicik bir heybe çanta atmış sırtına. İçinde birkaç kocaman kürdan, iki el bezi, kemiklerden ilik çıkarma aleti, bir okuma bir de uzaklara bakma gözlüğü, ünlü zoolog Kaplan Kaplan'ın üç dört araştırması, birkaç kurgu bilim romanı, açık renk bir şemsiye, bir sert yaylı kas çalıştırma aleti."

Çok daha akıllı ve kanaatkâr göründüğüne bakmayın aslanın. Yanına arkadaş olarak tilkiyi alması boşuna değil.

Hikâyenin bir kısmı aslan ile tilkinin maceraları üzerine kurgulanmışken bir kısmı da insanlar âleminde geçiyor.

İnsanlar, bir şekilde muhatap oldukları bu garip varlıkları yanlış değerlendirince olan oluyor:

- Gördüğümüz şey bir katıraslandı, yemin ederim.

- Bırakın bu saçmalıkları, dedi avcılar kralı.

- Gerçekti, hem aslan başlı hem de katır başlı bir yaratıktı. Değişik bir şey."

Bu değişik şey, insanoğlunun hayal gücü ile inanılmaz fırsatların kapısını açıyor.

"Buldozerler, greyderler, civar otlukları, arabalar için park yerleri, çadırlı turistler için de kamp yerleri olarak düzenlediler. Doluşan doluşana."

İnsan bu, bir amaç için yola çıkar, amacını unutur bambaşka bir yolda bulur kendisini.

Asıl mesaj, hikâyenin son bölümünde. Eşeğine binmiş tilki ile katırına binmiş aslanın yol macerası, insanlık âlemine ibret olacak şekilde bitiyor.

İnsan insanın aynasıdır. İnsanı, en iyi, insanla tarif edebiliriz. Ya da Goethe'nin dediği gibi: “İnsan kendini yalnızca insanda tanır.”

Ne var ki tarih boyunca insan en çok hayvanla tarif edilmiştir. Bunun gerçek sebepleri üzerinde uzunca düşünülebilir veya konuşulabilir. Ayrı mesele.

Beydeba, Ezop, La Fontaine başta olmak üzere nice edipler, düşünürler insanı insana, hayvanla anlatmayı tercih etmişlerdir.

Cahit Zarifoğlu 1940 ile 1987 yılları arasında yaşamış farklı bir insan, özgün bir dünyadır. Kısa hayatında uzun yıllar unutulmayacak eserlere imza atmış bir düşünce insanıdır.

İnsanı insana hem insanla hem de hayvanla anlatmaya çalışmıştır. Şair olarak bilinse de aynı zamanda iyi bir yazardır. Çocuklar için yazdığı eserleri; “küçüğüm sana yazıyorum, büyüğüm sen oku,” der gibidir.

Katıraslan, Zarifoğlu'nun, benim için en dikkat çekici eserlerinden biridir. Fabl ile masal arası olup bozulan, değerlerini yitiren, bencilleşen insanoğluna hakikatli bir eleştiridir.

Eserde, son yüzyılda ortaya çıkan insan tipine ayna tutulur ve yeni dünyanın kodları ince ince işlenir belleklere.

Katıraslan, bir aslan ile tilkinin yol arkadaşlığı çevresinde gelişen olayları işler. “Bunda ne var ki?” diyeceksiniz. Evet, aslan ile tilki bugüne kadar belki sayısız masalın, fablın konusu oldu ve olacaktır. Fakat “Katıraslan” başka. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim; şimdiye kadar böylesi yazılmamıştır.

Bu eserde; bir aslan ile bir tilkinin ağzından, günümüz dünyasının nasıl bir yer olduğunu görüyoruz. Kitap, baştan sona merak unsurunu koruyor. Konuşmalar arasında ve konuşmalarda verilen mesajlar bir vaaz veya ders gibi değil, birer düşünce unsuru olarak verilmektedir. Daha doğrusu, işaret edilmekte, hakikati bulmak okuyucunun ferasetine bırakılmaktadır.

Okumak ve ibret almak duasıyla…

YORUM EKLE

banner19

banner26