Sırat köprüsünden kolay geçisin anahtarı: Namaz tesbihatı

Ömer Döngeloğlu Hoca’nın cehennem ile ilgili bir videosunu izlerken namaz tesbihatları ile ilgili gönlüme çok hoş gelen bir şey öğrendim. Bu 33’lü tesbihatın sırat köprüsünden geçişi kolaylaştırdığını anlatıyordu. Fatıma Leyal yazdı.

Sırat köprüsünden kolay geçisin anahtarı: Namaz tesbihatı

Ömer DöngeloğluÖnden Gidenler programının bir bölümünde cehennemde daimi kalacakları anlatırken sırat köprüsünden bahisle namazlardan sonra okunan tesbihatlara değiniyor.

Hadis’in Türkçe manası:

Bir gün başta Ebu Zer (r.a.) olmak üzere muhacirlerin fakir olanları Peygamberimize (s.a.) gelerek şöyle dediler: “Ya Resulullah, varlık sahipleri yüksek dereceleri ve daimi nimetleri alıp gittiler. Çünkü onlar da bizim gibi namaz kılıyor, bizim gibi oruç tutuyor. Onlar sadaka veriyor, biz veremiyoruz. Onlar köle azat ediyor, biz edemiyoruz.”

Sahabîlerini dinleyen Peygamberimiz (s.a.), onların gönlünü şu müjdesiyle aldı: “Ben size bir şey öğreteyim mi? Onunla, sizi geçenlere yetişir, sizden sonrakileri de geçersiniz. Hem hiçbir kimse sizden daha faziletli olamaz. Meğerki sizin yaptığınız gibi yapmış olsunlar. Her namazdan sonra otuz üç kere ‘Subhanallah’, otuz üç kere ‘Elhamdulillah’, otuz üç kere ‘Allahu Ekber’ derseniz, tamamı 99 eder. Yüzün tamamında da: ‘Lâ ilahe illallahu vahdehu lâ şerika leh, lehu’l mülkü ve lehu’l hamdu ve hüve alâ külli şeyin kadîr’ derseniz, günahlarınız denizin köpüğü kadar da olsa, affolunur.” (Müslim, Mesacid: 146; Ebû Dâvud, Vitir: 2)

Ömer Döngel Hoca’nın açıklaması

Cennete gitmek için cehennemden geçmek şart. Cennetin öncesindeki Sırat köprüsünün altıdır cehennem. Ama Sırat köprüsünü sürünerek geçenler olacak, yürüyerek geçenler olacak, koşarak geçenler olacak, uçarak geçenler olacak, şimşek gibi bir ışık gibi geçenler olacak…

Cehennemle ilgili Peygamberimiz Aleyhisselam buyuruyor ki: “Sırat köprüsü 3000 yıllık yoldur. Bin yıl yokuş, bin yıl düz, bin yıl iniş…”

Tesbih çekerken niye “Subhanallah, Elhamdülillah, Allahu Ekber” deriz biliyor musunuz? Bunlar duadır. Bunlar yakarıştır. Üç bin yıllık yol için… Peygamberimiz ümmetine kolay olsun diye… 33 defa Subhanallah deriz; yokuş çıkarken Allah’tan yardım istiyoruz. Subhanallah, Subhanallah; noksansız olan Sensin ya Rabbi! Sende hiçbir noksan yok bende çok kir var, günah var. Bende çok kötülük var. Yokuşu çıkınca insan ne der?: Elhamdülillah der. Düz giderken Elhamdülillah, Elhamdülillah… “Yokuştan kurtardık ya; Elhamdülillah.” Aşağıda cehennemi görüyor insanlar; peygamberler de görecek… Aklını oynatanlar olacak cehennemi görünce… korkunç bir manzara… Elhamdülillah diyeceğiz düz giderken… Hani insanlar istediğini elde edince; zafer filan kazanınca ne diye bağırıyorlar: Allahu Ekber diyorlar. Allahu Ekber, Allahu Ekber yani zorluk bitti. Yokuş aşağı iniyoruz… Allahu Ekber, Allahu Ekber diyerek ineriz.

Namazlardaki tesbihat neymiş?: Sırat köprüsünden kolay geçmek için Allah’a bir yakarıştır.

YORUM EKLE