banner17

Şifa Niyetine: TRT Diyanet'te Elif Lam Mim Programı ve Necdet Çağıl Hoca

TRT Diyanet’te yayınlanan Elif Lam Mim, televizyonun veya internetin faydaya dönüştüğü noktalardan bir tanesi. Vaktin bereketli geçmesini sağlayan, Kuran’ı anlamaya ve öğrenmeye yönelik çok güzel bir program. Programı böyle güzel hale getiren ise Necdet Çağıl’ın engin bilgisi, entelektüel birikimi ve bence en önemlisi samimi oluşu... Betül Erken yazdı.

Şifa Niyetine: TRT Diyanet'te Elif Lam Mim Programı ve Necdet Çağıl Hoca

Ramazan yine hoş geliyor. Ama hoş buluyor mu acaba diye bir mümin latifesi yapsam da konuya öyle girsem ne komik olur. Tabi amacım komiklik yapmak değil, çok hoş bir TV programını tanıtmak. TRT Diyanet’te yayınlanan Elif Lam Mim, televizyonun veya internetin faydaya dönüştüğü noktalardan bir tanesi. Vaktin bereketli geçmesini sağlayan, Kuran’ı anlamaya ve öğrenmeye yönelik çok güzel bir program. Sıkılmadan, 45 dakikanın nasıl geçtiğini anlamadan kalbinize ve aklınıza dokunan bir program.

Elif Lam Mim, 56. bölüme kadar muhtelif konukları olan ve Kur’an üzerine sohbetler içeren bir yayın içeriğine sahipken, Necdet Çağıl’ın katılımı ile niteliği değişmiş ve Çağıl programın daimi konuğu haline gelmiş. Şu ana kadar 133 bölüm çekilmiş ve her bir programda Kuran’dan surelerin tefsiri yapılmıştır. Uzun surelerin tefsirine geçildiğinde bir kaç program boyunca sure bitene kadar devam etmekte. Böyle giderse Kur’an’ın tümünün tefsirini yapacaklar gibi gözüküyor.

Kuran’a gönlünü vermiş bir şahsiyet

Programı böyle güzel hale getiren ise Necdet Çağıl’ın engin bilgisi, entelektüel birikimi ve bence en önemlisi samimi oluşu. Kuran’a gönlünü vermiş bir şahsiyet. Bu söylediklerimin hiç biri abartı veya romantik bir yakıştırma değil. Bir yanıyla acıyorum bu kelimelerin klişeleşmesine; hak eden biri hakkında söylediğimizde insanı ikna etmesi oldukça güç oluyor ama Necdet Çağıl izlendiği zaman ne demek istediğim kolaylıkla anlaşılacaktır.

1956 Erzuurm doğumlu Çağıl mahalle imamından hafızlığını ikmal etmiş ve bazı medrese dersleri almış. Daha sonra İstanbul’a gelip Kadıköy İskele Camii Kur’an Kursu’nda İbrahim Kaşmer Hocaefendi’den bir yıl süreyle makam dersleri alıyor. Daha sonra da İstanbul Fatih İmam Hatip Lisesi’nden mezun oluyor. Mezuniyetinin ardından on yıl süre memleketin farklı yerlerinde imamlık yapan Çağıl, 1992 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirmiş ve akademik anlamda çalışmalara yoğunluk verip hâlâ aynı yerde profesör olarak görevini icra etmekte.

Mevcut ortamda Necdet Çağıl ilaç gibi geldi

Çağıl’ın engin bir bilgi birikimi var. Onun bu birikimi nasıl elde ettiğini çok merak ediyorum açıkçası. Yaklaşımından klasik bir ilahiyatçı akademisyen olmadığı çok açık bir şekilde anlaşılıyor. Fakat kendisine dair internette pek bir bilgiye rastlamak da mümkün değil. Bu program olmasaydı ve onu tanıyamasaydık diye düşündüğümde üzülmekle birlikte, demek ki ne cevherler var böyle bilmediğimiz diye umut doluyorum. Yani Türkiye’deki din âlimlerine dair umudumun gittikçe azaldığı bir dönemde, Çağıl ilaç gibi geldi. Çünkü o Kuran’ı tadarak anlatıyor, onu çok seviyor. Allah ondan razı olsun ne diyeyim. Bu yazdığımı okusa muhtemelen rahatsız olur ne çok abartmış diye, işte güzel kısmı da bu.

Yumuşak ve berrak bir anlatım

Çağıl’ın doktora konusu, Kur’an’ın fonetiği üzerine. Programı izlerken onun, pek çok akademisyen gibi çalışmasına yabancılaşmamış olduğunu görüyorsunuz. Programda başka isimlere, hocalara, fikirlere dair en ufak bir iğneleme bile bulunmuyor; kendi işine bakıyor ve bunu aşkla yapıyor. Anlatımı yumuşak. Programda işin çok derin kısımlarına girmemekle birlikte maneviyatı es geçmiyor. Program oldukça geniş bir skalaya hitap ediyor; Kuran’ı hiç bilmeyen bir insan da konunun uzmanları da kendi bilgisi nispetinde faydalanabilir. Programda kıraat hakkında detaylara girildiği aşamada detaya iniliyor fakat bu detaylar konuyu bilmeyen kimseler için dahi kulağa çok hoş geliyor. Meali açıklama kısmı çok açık ve berrak. Konuya dair hadislere de kıssalara da yer veriyor.

Hem geleneğe vakıf hem de güncel meseleleri takip eden mütevazı bir kişilik

Çağıl’ın bilgisi çok olduğu için kimi zaman konu dağılabiliyor fakat programın moderatörü Kamil Yaşaroğlu sağolsun konuyu dağılmadan toparlamasına yardımcı oluyor, kendi ilaveleriyle de programı zenginleştiriyor. Çağıl, ilmi meselelerin çeşitliliği hakkında bilgiler sunup, kimseyi bir yana çekmeye çalışmadan ilmin zenginliğini gösteriyor. Bu yönüyle hem geleneğe vakıf bir âlim hem de güncel meseleleri takip eden mütevazı bir kişilik. Şu an hepimizin ihtiyacı olan bilgiyi, Kur’an’ı bizlere çok güzel bir şekilde sunuyor. Kıymetini biliriz inşallah.

Programın bütün bölümlerine şu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.diyanet.tv/elif-lam-mim/bolumler

 

Betül Erken  

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2018, 14:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Necdet Çağıl
Necdet Çağıl - 12 ay Önce

Sevgili kardeşimiz Betül Erken Hanımefendinin [28 yaşındaki en küçük kızımın da adı Betül] hiç de layık olmadığım o güzel sitayiş dolu sözleri için kendisine teşekkürlerimi arz ediyorum. Cenabı Hak kendisini ve ailesini iki cihanda afiyet ve saadete nail kılsın! Kitabet ve hitabet tarzından kültürlü ve müktesebatı zengin biri olduğu anlaşılıyor. Onun bendeniz hakkındaki o güzel sözlerini gerçekten büyük bir mahcubiyetle okudum. Teşvik, temenni ve dua niyetine bağrıma basıyorum.

fikiralemi
fikiralemi - 7 ay Önce

Necdet Çağıl hocayı ben de TRT Diyanet sayesinde tanıdım. Mübarek ramazan ayında sahur programlarını keyifle izlemiştik. Sonra ise yazıda bahsettiğiniz programı buldum. Sadece bilgi olarak değil lezzet olarak da istifade ettik. Hala youtube de zaman zaman izliyorum. Kendisinden ve yazınızdan dolayı sizden Allah razı olsun.

banner19

banner13

banner20