Pişmanlık başlı başına yüksek bir erdem

Eskiden soylu ve yetkin insanlar seninle aynı hikâyelere düçar olup aynı dertten mustarip olduklarında tövbe onların yegâne hacet kapısıydı. Biz onların tövbe hikâyelerini okur, şaşkına dönerdik. Kendine yükleniyor, kendi nefsiyle baş etme hikâyesi bize bir menkıbe havasında tatlı bir hikâye olarak yansıyor. Bize ya absürd ya da abartılı geliyor. Günahın derecesini kavrayamıyoruz, insanın onunla olan ünsiyetinden nasıl bir mesafeyle çıkması gerektiğini kavrayamıyoruz. Necdet Subaşı yazdı.

Pişmanlık başlı başına yüksek bir erdem

Devir değişti, hiçbir şey eskisi gibi değil. Pişmanlık artık neredeyse lüks sayılıyor, tövbe dediğin bir gösterimlik serenat. Oysa öyle midir pişmanlık, öyle midir tövbe. Aklı başında insan bir de kalbine mukayyetse tövbe dediğin bir nimettir, pişmanlık dediğin fırsat. Hem de ne fırsat.

Artık ne pişman oluyoruz ne de tövbe etmeye ihtiyaç duyuyoruz. Aslında yolumuzun yol olmadığını herkes gibi biz de biliyoruz, hayatımız yanlışlarla dolu. Ne gittiğimiz yer belli ne duracağımız liman. Keşke bunun adı literatürde çokça tekrarlanan şu bildik akımlardan biri olsa. Ne yazık ki değil. Belki “binmişiz bir alâmete gidiyoruz kıyamete”. Öyle bir şey işte, bence başka bir açıklaması yok.

Oysa insan pekâlâ yanlış yapar; yanlış ne demek, adamakıllı kalkar başına binbir türlü işler açar, günaha girer, kirlenir, tanınmaz bir hâle bile gelir. Kalbiyle irtibatlı olan biri arada her aynaya baktığında orada tanımadığı birine rastlayıp duruyorsa onun kendisi olma ihtimali kuvvetle muhtemeldir. İnsan sıklıkla ziyandadır, onu kurtaracak şeyler bellidir, gelenekte kesinkes kayıtlıdır, ona bir şey olmaz, zaten yazısı da silinmemiştir, okunaklıdır, bugün de istersek bu alfabeyi silbaştan sökebilir, harfi harfine hem de mahreçlerine bile dikkat ederek okuyabilir, oradan kendimize bir yol, bir düstur, bir şemail çıkarabiliriz.

Pişmanlık bir hezimet değil, bir kazanımdır

Pişmanlık duymak, pişman olmak çok değerli. İnsanın yaptığı iyiliklerin, doğru adımların hemen oracıkta bizi tatmin edecek bir sonuca erişememesinden kaynaklanan bir pişmanlıktan söz etmiyorum. “Kul bilmezse Halık bilir”, dahası “ameller niyetlere göredir”. Attığımız adımların hayırlı olduğundan, çektiğimiz meşakkatin hiç de yabana atılmayacak bir feragat ve fedakârlıkla ilişkili olduğundan haberdarsak bütün bunları dert etmeye gerek yok. Benim demeye çalıştığım şey bu değil. Allah için yapılan şeylerin hesabını sormanın, bunun için birilerinden bir hesap dökümü talep etmenin hiçbir yenilir yutulur tarafı yok.

Belki pişmanlık daha çok yanlış şeylerden duyulan bir yakınma duygusu. Öyle ya, hep bilmeden mi insan yanlış yere çadır kurar, hep bilmeden mi kötü ve verimsiz bir hikâyeye ucundan köşesinden dâhil olur? Tabii ki hayır, bazen bilerek hatta bazen de inatçı bir ilgiyle bal gibi de bize hayrı olmayacak bir kötülüğün parçası olur. Orada olmaması gerekir, oradadır. Onunla olmaması gerekir, onunladır. O dile çanak tutmamalıydı, tutmuştur. O zıkkımı tatmamalıydı, tatmıştır. Eline, diline, beline hâkim olması âdettendi, olamamıştır, her şeyi berbat etmiştir. Suçunu başkasına yıkacak hâli yoktur, iradesi fazlasıyla belirgindir, fail odur, özne odur, ne yaptığının farkındadır, nerede durduğunun, nereden uzak durduğunun da.

Tam da bu noktada pişmanlık bir hezimet değil, bir kazanımdır. Başkalarının bize burnumuzu sürte sürte öğrettiği bir pişmanlık değildir bu. Kendi çıkarımlarımızla, kendi keşiflerimizle fark ettiğimiz bir hakikattir pişmanlık. Yanlış yapmışızdır, bir fiyaskoyla sonuçlanmıştır tercihlerimiz, gittiğimiz yol yol değildir. Anlamışızdır, geç de olsa anlamışızdır. Bir gayya kuyusunun kenarında birazdan bizi içine çekecek ateşin yalımında tam da o vakitte, tam da o saatte durumu fark etmiş, bir Hızır’la karşılaşmadan, bir şefkat tokadı bile yemeden bizi bekleyen kaderi apaçık görmüşüzdür. Yaptıklarımız zaten yenilir yutulur değildir, bunlar bize yakışmamıştır. Tövbe gerektirir. Ama itiraf bambaşka bir şeydir.

Kolay değil yüzleşmek, kolay değil pişmanlık

İtiraf belki de insanın en rahat kendi içinde konuşabileceği bir şeydir. Ama değil, bunun bir anlamı yoktur. “Yanlıştı yaptıklarım!”, “Ben bu değilim, bu olamam kesin!”, “Hey bu gidiş nereye?”, “Bir dur soluklan, la havle de!” gibi uyarıcı serlevhalarla kendi kendimize konuşmanın kime ne zararı var? Haklıyız belki, ama değil. Aksine başkalarını da beraberce sürükleyip batırdığımız şeyler var. Bizim yanlışımız, bizim günahımız bizimle kalmıyor ki. Attığımız adımlar toprağı kirletiyor, hayatı kirletiyor, zamanı berbat ediyor. Bir bizle olup bitseydi, ne güzel olurdu, oturur uygun bir vasatta günah çıkarır, sonra gerisin geri yeniden başlardık aynı çizgide yolda savrulmaya.

Hayır değil. Kimin önünde rezil olduysan şimdi onların önünde kendini paklayacaksın. Kimin yanında ayarların tarumar olduysa tam da onun yanında şimdi kendini onarmanın bir yolunu bulacaksın. Baktın ki araya kul hakkı girmiş, hak hukuk almış başını gidiyor, öyle yağma yok; itiraf, bütün bu seri cinayetleri işlediğin tabancayı buluncaya kadar bir iddiadan öteye gitmeyecek. Bulacaksın o silahı, olay yeri inceleme heyetinin önünde sanık adayının adaylıktan kurtuluşu gibi sen de kalkıp bir bir yüzleşeceksin etrafındakilerle. Eşyayla, insanla, erkekle, kadınla, havayla, suyla ve dahi toprakla. Kolay değil yüzleşmek, kolay değil pişmanlık. Tövbe işte o saatte devreye girer, başın belaya girdiğinde akla gelen şey zaten pişmanlıktan yararlanmak. Hayır, bu sefer öyle bir şey değil. Kimsenin haberi yok içindeki yangından, kimse bilmiyor savruluşlarını.

Birilerini suçlayabilirsin, onları da günahına ortak edebilirsin. Mutlaka seni yoldan çıkaranlar vardı, amenna. Belki sen zırcahil biriydin, kolayca aldanmıştın. Belki fettan, belki cilvelerin soğumamıştı daha. Yanlış birine adres sormuş, önüne gelen dolmuşa atlamış, bilmediğin bir durakta inmek zorunda kalmıştın. Seni yılanlar sokmuş, çıyanlar derdest etmişti. Bilmem bunlar senin yaşadıkların, sana ayan, bize zifiri karanlık.

Tövbe değerli, yüzleşme emsalsiz ama pişmanlık başlı başına yüksek bir erdem

Şimdi bunların hepsinin boş olduğunu gördün. Tövbe zamanıdır. Eskiden soylu ve yetkin insanlar seninle aynı hikâyelere düçar olup aynı dertten mustarip olduklarında tövbe onların yegâne hacet kapısıydı. Biz onların tövbe hikâyelerini okur, şaşkına dönerdik. Öyle ya, bunlar gerçek olamazdı. Düşünsenize adamın gözü harama kaymış, hepsinden kurtulmak istiyor, adamın eli şeytana dokunmuş, onu kirlenmiş sayıyor; hemen oracıkta, öyle şurada burada değil oracıkta cümle azalarını terk etmek, kendini acıtan ve yoran bilumum yüklerden hemencecik halas olmak istiyor. Kendine yükleniyor, kendi nefsiyle baş etme hikâyesi bize bir menkıbe havasında tatlı bir hikâye olarak yansıyor. Bize ya absürd ya da abartılı geliyor. Günahın derecesini kavrayamıyoruz, insanın onunla olan ünsiyetinden nasıl bir mesafeyle çıkması gerektiğini kavrayamıyoruz.

Tövbe değerli, yüzleşme emsalsiz ama pişmanlık başlı başına yüksek bir erdem. Pişman olmak, bundan sonrasını mistik bir münzevi gibi gidip bir kenarda tövbe ederek yaşamaya mahkûm olmak hiç değil. Aksine pişmanlıklarımızın bedeli ne kadar ağır olursa olsun telafisi düzgün yaşamak. Ömre her şey sığıyor. Elimizden, dilimizden ve diğer azalarımızdan bilerek bilmeyerek sadır olmuş her ne varsa bunlara pişman oluruz, bunlar için af dileriz, kime dokunduysak, kimi üzdüysek ondan helallik dileriz. Ama bu gelgitler içinde huzuru kaybetmemenin garantisi, hiçbir kitaba girme hevesi taşımayan bir duyarlılıkla istikamet sahibi olmaya devam etmektir. Aynı yollardan geçeriz, aynı çitlerden atlarız, aynı duvar diplerinde eğleniriz, ama her daim aklımızın bir ucunda pişmanlıklarımız vardır.

Ne dersiniz? Değer mi pişman olmaya? Bizi rehin alan gafletten sıyrılıp çıkar mıyız pir ü pak?? Bizi ayıklar mı tövbelerimiz? Ne dersiniz, kendimizle yüzleşsek fena mı olur? Hakikaten ne dersiniz?

Necdet Subaşı

Yayın Tarihi: 17 Eylül 2020 Perşembe 10:02 Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 10:03
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aziz yolcu
Aziz yolcu - 4 yıl Önce

Allah razı olsun teşekkürler

banner19

banner26