Muzaffer Ozak: Eskiden Kandillerde Su Dağıtırlardı

Muzaffer Ozak Efendi Hazretleri, 27 Mayıs 1983 tarihli 'Berat Gecesi' başlıklı hutbesinde Allah (c.c.) ile Hz. Cebrail arasında geçen bir konuşmayı aktarır ve insanı, Makam-ı Cibril’e vardıran amelleri sıralar. Metin Erol yazdı.

Muzaffer Ozak: Eskiden Kandillerde Su Dağıtırlardı

Muzaffer Ozak Efendi Hazretleri, 27 Mayıs 1983 tarihli “Berat Gecesi” başlıklı hutbesinde Allah (c.c.) ile Hz. Cebrail arasında geçen bir konuşmayı aktarır. Yaklaşık 30 dakika süren hutbede mübarek gecelerin Allah’ın rahmetinin taştığı geceler olduğunu söyler. Mübarek gecelerin hepsinin aşikâr olmadığını, bazılarının gizli bazılarının ise belirli olduğunu belirtir ve Berat gecesinde meleklerin nidasını ve meleklere verilen emirlerin neler olduğunu aktarır.

Nıfs-u Şa’ban hakkında Hz. Ali Efendimiz’in (ra) “Gündüzünde oruç tutunuz, gecesini ihya ediniz” sözünü hatırlatan Muzaffer Efendi, hutbenin sonunda Müslümanlara, ağlayan gözyaşlarını silmelerini, mahallelerindeki yetim ve dul kimseleri sevindirmelerini salık verir. Bununla birlikte “suyu olmayanlara su verin” buyurur.

Susuzlara su vermenin altını çizen Muzaffer Efendi hazretleri, eskiden kandil günlerinde su dağıtıldığını vurgulayarak artık bu âdetin unutulduğunu belirtir ve şu soruyu sorar: “Suyu olmayanlara su verin! Eskiden kandillerde su dağıtırlardı. Şimdi kimse kimseye bir yudum su vermiyor. Yezid ruhu zahir oldu galiba? Kâinata Yezid ruhu talip oldu galiba?

İnsanı, Makam-ı Cibril’e vardıran ameller

Muzaffer Efendi hazretleri hutbesinde su dağıtmanın ehemmiyetini Allah ile Hz. Cebrail arasında geçen şu konuşma üzerinden aktarır:

“Allah (cc) Cebrail’e ‘Seni Cebrail yapmasaydım yani seni insanlardan halk etseydim bana nasıl ibadet ederdin’, diye sormuş. Hazret-i Cebrail ‘Ya Rabbi sen biliyorsun’, diye karşılık verince Allah-u Zül-Celâl hazretleri ‘Söyle de, kullarım da işitsin’ buyurmuş. Bunun üzerine Hazret-i Cebrail, ‘üç şeyle sana âmil olurdum’ demiş. ‘Birincisi; açları doyururdum ve bunu gizli olarak yapardım. İkincisi, sır saklardım. Birinin kabahatini/günahını görseydim söylemezdim. Üçüncüsü; susuzlara su verirdim.’ Bunun üzerine Hazret-i Allah ‘İşte ya Cebrail, senin bu sevapları işleyeceğini bildiğimden, seni vahiy meleği yaptım’ demiş.”

Hutbenin sonunda Muzaffer Efendi hazretleri “demek ki bir adam su dağıtırsa, suçu/ayıbı örterse; açı, garibi, gizli olarak doyurursa makam-ı Cibril’dedir” buyurur.

Muzaffer Ozak’ın ilgili hutbesi:

Metin Erol

Yayın Tarihi: 27 Mart 2021 Cumartesi 15:00 Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 15:05
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26