Lezzetleri acılaştıran ölümü sıkça hatırlamak

Salihlerin ölümü üzüyor bizi, ilim ehlinin terk-i dünya eylemesi korkutuyor. Birer birer vefat eden âlimlerle, “ilmin de çekilip alınmasından” korkuyoruz. Ahmet Şehit Tuna yazdı.

Lezzetleri acılaştıran ölümü sıkça hatırlamak

Her gün bir ölüm haberiyle başlıyoruz güne. Bir dostumuz sosyal medya hesabından paylaşıyor dedesinin vefat haberini. Bir hocamızın abisinin-ablasının vefat ettiğini öğreniyoruz. Birçok hocada emeği olan bir müfessirin irtihalini, teessür dolu taziyeleriyle bildiriyor büyüklerimiz.

Ölüm haberleri karşılıyor bizi. Güzel kişilerin vefat haberiyle uyanıyoruz güne. Gün içinde artıyor vefat edenler. Ve günün kapanışı yine bir göç edişle oluyor. Üzülüyoruz. Düşündürüyor bu durum bizi. Arkadan dualarımızı yolluyoruz. Cennette sohbet diliyoruz sevdiklerimizle. Belki Rasul’ün “Ağızların tadını kaçıran ölümü çokça hatırlayın” nasihatini uygulamış oluyoruz gün boyu ister istemez. Belki “En son ölüm gelir, yine de erken deriz” diye düşünüyoruz şair gibi.

Ancak bunlarla sınırlı kalmıyor zihnimizden geçenler. Salihlerin ölümü üzüyor bizi, ilim ehlinin terk-i dünya eylemesi korkutuyor. Birer birer vefat eden âlimlerle, “ilmin de çekilip alınmasından” korkuyoruz. Dua ediyoruz; ilmiyle âmil âlimlere, ilim yolundaki tâliblere, kelimetullah uğruna çarpışan mücahidlere…

Ve dua ediyoruz göçenlerimize. Aklımıza Peygamberin sözleri geliyor ilkin: “Rabbimizi razı edecek şeyden gayrını söylemeyiz. Ama biz gidişine üzgünüz ey İbrahim!” Bu hitabı, ukbâya yol ettiğimiz tüm Müslümanlara yöneltiyoruz.

“Bizi ve bizden önceki iman etmiş kardeşlerimizi bağışla” diye nida ediyoruz Rabbimize.

“Entumu’s-sâbikûn ve nahnu’l-lâhikûn” derken, tıkanıyor boğazımıza düğümler...

Ve bir ölüm haberi daha geliyor, bir can daha düşüyor toprağa.

Dudaklarımız “innâ lillâh”ı okuyor bir daha…

Ahmet Şehit Tuna

Yayın Tarihi: 31 Aralık 2020 Perşembe 14:30 Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2021, 14:24
YORUM EKLE

banner19

banner36