Kuyunun hangi dibi?

"Şimdi bir çıkmaz ediniyorum. Baş aşağı sarkıtılmış bir çocuğun çıkmazı. Damarlarımdaki kan beynime hücum etmiş. Düşünüyorum. Hangi karanlık daha tekinsiz? Ak mı, kara mı? Kuyunun hangi ucundaki tehdit daha büyük?" Muhammed Emin Avcı yazdı.

Kuyunun hangi dibi?

Korku ve endişe birbirini doğuran hisler. Hayatımın başat duyguları arasında korkuyu sayabilir miyim, bilmiyorum. Endişe belli bir yaşa geldiyseniz size muhakkak arkadaş oluyor.  Bazı endişeleriniz asla terk etmiyor sizi çünkü. Hele de anne/baba olmuşsanız beni anlamanız çocuk oyuncağı. Korku öyle mi? Korku biraz çocukluğa dair bir his. Şiddetli, keskin, yıpratıcı. Yaş aldıkça hisler de keskinliğini yitiriyor. Daha süreğen, daha yumuşak hatlı duygulara teslim oluyoruz. Aksi hâli akli dengemizi muhafaza etmemize engel olabilir. Büyük korkularımız çocukluğumuzdan köken alır bu yüzden.

Gotham'ım meşhur yetimi Bruce Wayne için de böyle bu. Türk sinemasının aykırı yönetmeni Ahmet Uluçay için de.

Bruce, dev malikanelerinin arka bahçesinde oynarken üstü kapatılmış bir kuyuya düşer. Kuyunun açıldığı mağara binlerce yarasanın yuvasıdır. Düştüğü bu kuyu ve yarasalar Bruce’ un kabuslarının başat aktörü olur. Hikâyenin devamı vasat herhangi bir sinema seyircisinin de malumudur.

Uluçay da çocukluğunda bir kuyu metaforu yaşamıştır. Amcasının karısı, Ahmet’e kızını bir daha dövmemesi gerektiğini anlatırken özgün bir yöntem seçmiş: Ayaklarından tutup baş aşağı bir kuyuya sarkıtmış. Kuyunun dibinde suyun kara karanlığı, kara körlüğü; ayaklarının ucunda beyaz bir karanlık, beyaz bir körlük. İki karanlık arasında bir kadının baş aşağı sarkıtabileceği kadar ufak bir çocuk.

Doğal sayılabilecek bir netice olarak Uluçay’ın kimi kabuslarının kaynağı bu iki karanlık arasına sıkışmış hatırasıdır. Ve ömrünü nihayete erdirecek olan beyin tümörü birçok kabusa gebedir.

Şimdi bir çıkmaz ediniyorum. Baş aşağı sarkıtılmış bir çocuğun çıkmazı. Damarlarımdaki kan beynime hücum etmiş. Düşünüyorum. Hangi karanlık daha tekinsiz? Ak mı, kara mı? Kuyunun hangi ucundaki tehdit daha büyük?

Muhammed Emin Avcı

Yayın Tarihi: 07 Haziran 2022 Salı 11:00 Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2022, 09:57
YORUM EKLE

banner19

banner36