Canımız dostun kölesidir Tuğrul Efendim!

Kandırılmış dedim ama aslında onlar kendilerini kandırıyorlar. Bir kerecik gönülle dinlemiyorlar iyi bir Müslümanı. Hep o karanlık akıl. Hep o taraflı bakış...

Canımız dostun kölesidir Tuğrul Efendim!

Tuğrul Efendim Huuu...

Benim de bir şeyhim var. Türkiye'de böyle şeyler söylemeye alışamadı hâlâ insanlar. Çeşitli sebepler buna engel oluyor Efendim. Size de medyada, kamu önünde, resmi mecralarda, mahallerde şeyhim diyemiyorlar. Ağzımıza vurulmuş bu açık-gizli kilidi kırmanın mücadelesini verdiğinizi biliyorum Efendim.

Meyve güneşin sıcaklığında hamlıktan kurtulur!

Dün gece uyumadık. Konuştukça konuştuk. Çok dertliydik. Sizi de konuştuk o büyük çaresizliğimizin içinden. Dua ettik üç beş kişi. Biliyorum binlerce, milyonlarca kişi size hakiki bir muhabbet besliyor.

Efendim! Nasıl bir çağa eriştik. İnsanlar unuttular; meyvenin güneşin sıcaklığında hamlıktan kurtulacağını. Ateş zannediyorlar nuru. Çünkü içleri kin, kibir ve cehalet ateşiyle dolu. Efendim siz elbette bunları benden, bizden iyi bilirsiniz. Ben derdimi anlatmaya çalışıyorum.

Sevmeyi bilmeyenlerin öfkesi!

Ne olur siz gazaplanmayın Efendim! Onlar nefretin hazzıyla kendilerinden geçmiş durumdalar. Ne yaptıklarını bilmiyorlar. Şeytana ve cehenneme doğru savrulduklarını bilmiyorlar. Celal içindeki cemali bilmiyorlar. Yabancılaştılar köklerimize. Bir sam yeli kasıp kavurdu ortalığı. Bu yabancı rüzgâr gönüllerini acımasızlıkla, terbiyesizlikle, ilkesizlikle doldurdu. Sevmeyi unuttular. Muhabbeti anlayamıyorlar Efendim. Allah korusun yoksa gönülsüz mü kaldılar?

Kendilerini cehennemlerine hapsedenler!

Tuğrul Efendim! Bunlar kendilerini öyle hapsettiler ki cehennemlerine, cenneti inkara kalkıştılar. Çünkü umutlarını ve inançlarını yitirmiş bunlar. Bizim bilmediğimiz bir şekilde iman ettiklerini söylüyorlar. Biz artık onları anlamakta zorlanıyoruz. Siz kalb insanısınız. Binlerce kişi nazarınızda seyrediyor. Siz bunların da, bu yersiz bir öfkeyle bağırıp çağıranların da varlık âleminde kapladığı yerin bir hikmeti olduğunu hakkal-yakin bilirsiniz. Biz kolayca beddua edebiliriz kızgınlıkla. Siz vakt-i merhunu beklersiniz. Bekleyin Efendim.

Işıl ışıl muhabbet, bütün ibadat ve derinlik

Birkaç kez halkanıza katıldım, sohbetinizde bulundum. İslam'ı bunca şık ve kapsayıcı anlatmanız ne büyük nimettir; 21. yüzyıl insanları için. Kuru kurallar değil. Ama şeriatsız tarikat da değil. Işıl ışıl muhabbet. Derinlik. Aşk. Bütün ibadat. Allah'a en yakın halimiz: Secde. Orucun arındıran açlığı. Ve her yere, her gönüle yayılan Nur-i Muhammedi sallallahu aleyhi ve sellem.

Utanmaz, arsız, tanrısız, hikmetsiz, nursuz çağdaşlık!

Efendim onlar o çöle seyahat edemediler. Batı çöllerinde kalakaldılar. Zokayı çoktan yutmuşlar; haberleri yok. Kendilerini bu memleketin sahibleri zannediyorlar. Utanmaz, arsız, tanrısız, hikmetsiz, nursuz çağdaşlığın kahrolası kabullerine göre bakıyorlar her şeye. Bu yüzden göremiyorlar. Bu yüzden körler. Sizin, yollarından; dikenleri, çalı-çırpıları, pislikleri kaldırmak için çırpındığınızı, onlara yol açtığınızı anlayamıyorlar. Niceleri kazılan hiçlik, anlamsızlık, Allahsızlık, Muhammedsizlik çukuruna düşüp telef oldular. Onlar Yusuf'u kuyuya atıyorlar epeydir. Sonra da Yusuf'u suçluyorlar arsızca.

Biz ya Yusuf olacağız, ya Bünyamin. Biz hınç ve kinle bilenip tuzak kuranlardan olmayacağız. Biz Allah'ın bize öğrettiği Muhammedî hakikati anlatmaya devam edeceğiz. Biz ardınızdan, yolunuzdan yürüyeceğiz. Mısır'a varacağız. Canımız dostun kölesidir. Mısır'da Hakk'ın güneşi doğar ve bütün hasedçiler, cahiller, görgüsüzler secde ederler. Nasipsiz değillerse. Nasipsizlere yapacak bir şey yoktur. Ama biz onları da itmeyeceğiz alev alev yanan cehennem ateşlerine...

Ölü odun bile ağaç olur o kapıdan girince!

Tuğrul Efendim! O devrana katıldım. O büyük coşkuyu yaşadım birazcık. Vallahi odun bile canlanıp ağaç olabilir orda. Ateşe düşmekten kurtulur. Ama önce İslam kapısından geçmesi gerekiyor. Bunlar kadınlığı da erliği de sırf cinsellikle ilgili bir şey zannediyorlar. Ruhun erliğinden bihaberler. Tarihi en fazla beş yüzyıl geriye götürebiliyorlar. Kadının mahremiyetini, naifliğini, güzelliğini ve bu güzelliğin korunması gerektiğini anlamıyorlar. Hassasiyetin incelikle ve saflaşmakla ilgisini kuramıyorlar.

Efendim bunlar Efendimiz Muhammed Mustafa'yı da bilmiyorlar. Sizin kor olduğunuzu bilmiyorlar. Yüzünüzde belirecek bir memnuyetsizliğin ve kırışıklığın nelere sebebiyet vereceğini anlayamazlar. Kaç bin kişinin, kaç milyon Müslümanın gönlünün sizinkiyle attığını de anlayamaz bu kandırılmış güruh. Kandırılmış dedim ama aslında onlar kendilerini kandırıyorlar. Bir kerecik gönülle dinlemiyorlar ki iyi bir Müslümanı. Hep o karanlık akıl. Hep o taraflı bakış. Ebu Cehil korkusu, Ebu Leheb öfkesi. Hey sizler. Aklınızı başınıza devşirin de Ebu Leheb için nazil olan sure, sizin için de nazil olmuş olmasın. Kendinizi, sevdiklerinizi, gelecek nesilleri bu ateşe yakıt olmaktan koruyun ne olur!

Mustafa Nezihi can derdiyle seslendi

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 17:13
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
EGldmlr
EGldmlr - 6 yıl Önce

Hey maşallah!

mürîde
mürîde - 6 yıl Önce

Rabbim sizi cennetine koysun! Orada da o devrana katılanlardan olun inşaallah. Allah dostları yakanızı bırakmasın!Sarıp sarmalasınlar sizi.İslam’ın Hz. Ömer’le ra, kuvvet bulduğu gibi,sizin bu kalbiniz nice gönülleri fethedecektir.İsminizle size ve hânenize dua edenlerdenim. Aşktan ve hâlden anlayanlara selam olsun!

asude y.
asude y. - 6 yıl Önce

kıymetli hocamızın yanındayız.ulvi değerlerimizden olan edebi hayatının dışına atan modern(!)insanın gönlüne bu türden dokunuşlar olmalı, hakikat ehli eliyle. bir metafizik sarsıntı geçirmeli beyinler. hiçbir uyarıcı toplumu tarafından ilk etapta baştacı edilmedi. iman ehlinin/ emr-i bil maruf- nehy-i anil münker ehlinin esrarengiz bir imtihanıdır bu. dualarımız onunla ve davasını kendisine dert edinenlerle. vesselam...

Betül
Betül - 6 yıl Önce

ne ola ki? anlatımınıza çelişkiden başka bir şey katmayan bu kavramı açıklasaydınız lütfederek..

merve
merve - 5 yıl Önce

Tekke. zaviye ve türbelerin kapatılmasıyla yoğun bir baskı ve aşağılamayla karşılaşan Allah dostları bugün canımıza can katmaktadır elhamdülillah. Allah ondan ebeden razı olsun ömrü bereketli olsun inşaAllah

Metin
Metin - 3 yıl Önce

Er: yiğit kişi/şahış/birey ( Galatı meşhur lugatı fasih cihetinden)Burada yazarın kastettiği şey cihad-ı ekberde galib gelmiş ve elan galib gelen kişidir. Buda cinsiyet meselesi değildir.

banner19

banner13