Her şeyin para üzerinde döndüğü dünya

"kapıyı örterken durdum diyelim

bir şeyler düşündüm örneğin

şu horozlar ötmüyor da esniyor

biz diyoruz ötüyor

oysa onlar bölünen uykularıyla

ha bre esniyor ha bre esniyor

ta güneş doğana kadar

ama bu neyi değiştirir ki

her şeyin para üzerinde

döndüğü dünyada"

***

Dünya Döngüsü, Ahmet Doğru'nun ikinci şiir kitabı. Dünyayı farklı bir perspektif ile çevreleyen yeni türedi anlayışlara isyan eden şiirler içeriyor. İsyan dediysek öyle topla tüfekle veya onların yerine geçen kelimelerle değil. İçten içe yanan, yandıkça yeşeren duygularla ve insani hissiyatı terennüm eden satırlarla.

Durmadan büyüyen, her an yeni boyutlar kazanan; kazandıkça gelişen, geliştikçe kazanan gayri insani sektörlerin hükümranlığına karşı şiirsel bir duruş.

Modern kölelik çağının şatafatlı illüzyonistlerine her gün kurbanlar veriliyor. Merhamet, sesi duyulmayan yalnızların kaderini yaşıyor bugün. Empati yoksunu laf ebelerinin sesi, doğanın dingin sessizliğini kör bir bıçak gibi yırtıp geçiyor.

Her şeyi onlar biliyor, her şeyi onlar sunuyor, her şeyi onlar belirliyor. Diziler, filmler, oyunlar, programlar, “trend topikler” hep onların elinde. Nasıl konuşulur, nasıl giyinilir, nasıl ihanet edilir, nasıl efdal olunur... Hep onların buyurduğu üzere…

Aşk bile, çizilmiş sınırların mahkûmu. Hâlbuki en özgür derinliklerin hissiyatı değil miydi o. Hayır hayır, bu kadar da olmamalı. Her ne olursa olsun, bir çizgisi olmalı insanın. Bir sınırı yahut onların beylik lafı ile kırmızı çizgisi.

Şair isyan ediyor bu çarpıklığa:

"siz ey sevda yolunun banketinde

arızalı yeni model

modern mağdur mudiler

unutun bildiklerinizi

âna eklenin canla başla

ve başlayın söze

o vakit güzel 'cim' olur

cümlenizin 'cim'i"

Hâlbuki aşk, ilk insandan beri aynı aşktır. Yürek yangını aynı, mumdan kayıklarla geçilen ateşten denizler aynı. Bunun izahını daha önceki satırlarda yapmış esasen şair:

"her zamanki gibi aşk

umulmadık bakışmışlık

dere yatağının şerit değiştirmesi

anlık çarpışma

bir 'lam'ın bükülmesi

sonrası yüreklerde başlayan kanama"

Son yüzyılın en büyük handikabı, belki de insanın insana reva gördüğü zulümdür. Bugünlerde insanı tamamen robotlaştırmaya hedeflenen küresel kötülük odakları, son yüzyılda insanı insanla kırdılar.

En çok da masum insanlar öldü. Masum kadınlar, masum bebekler, masum çocuklar... Ezilenlerin sesini kimse duymadı. Ses duvarlarının soğukluğuna söz karmaşası eşlik etti. Şairler hissetti acıyı, şairler bastı feryadı ama onları da duyan olmadı:

"yeşil de değil gözlerin

ne yana çevirirsen kan

ha Yakın Asya Halep Gazze

ha Uzak Asya Türkistan Arakan

bize ne bahseder güz

büsbütün serinleşen kalbi

kurtarmaz yaralanmaktan"

Sırasıyla Ak Döngü, Alaşın Döngü, Sarışın Döngü, Karaşın Döngü, Kara Döngü olmak üzere beş bölümden oluşan kitap; şairin 1999-2006 yılları arasında yazdığı şiirden oluşuyor.

 

Her bölümde bambaşka duygular sarmalıyor insanı. Dünya dönüyor satırlar arasında ve her döngüde başka bir yüzü arzı endam ediyor.

Son bölümün girişi ile bitirip ötesini okuyucuya bırakalım artık:

“kendinizi de katın ölüler arasına

ibresini çevirin kıymetsiz iklimlerin

kimsenin görmediği denizleri kaldırın

haşin bildirge olsun kara sabahlar için”

Aynı zamanda öğretmen olan Ahmet Doğru şiirin, edebiyatın, sanatın içinde yoğrularak günümüze kadar okuma ve yazma çabasını sürdürüyor.

1975 Kahramanmaraş doğumlu olan şairin, şiirleri 1993 yılından itibaren çeşitli dergilerde yayımlanıyor. Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünden 1998 yılında mezun olan Doğru, şu anda Osmaniye’de öğretmenlik yapıyor.

Birçok dergide yazdı. Sanat yönetmenliği, yayın koordinatörlüğü gibi alanlarda dergicilik faaliyetlerine katkı sundu. 2001'de Baykuş Dikey Duruş Gülmece Edebiyat dergisini ve 2007'de Su Edebiyat dergisini yayına hazırladı. Şu anda Güneysu dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapan şair, çeşitli sanat ve edebiyat alanlarında mücadele etmeye devam ediyor.

2018 yılında görevim gereği geldiğim Osmaniye'de yüz yüze olmasa da daha yakın ilişkiler kurmaya başladığım Güneysu dergisinde yazı ve şiirlerime yer vermeye başlayan Ahmet Doğru, gönderdiği dergilerle birlikte Dünya Döngüsü isimli kitabını da imzalayıp göndermişti. İlk elime aldığımda keyifle ve dikkatle okumuş, bazı notlar almıştım. Bugünlerde bir daha okudum. Okunması gerektiğine olan inancımla bu satırları kaleme aldım âcizane.

Dünyayı şiir, edebiyat, sanat güzelleştirecek. Önce insanın yüreğini, sonra da dünyayı…

Muhabbetle kalın.

YORUM EKLE

banner19

banner26