ZFotoFest başladı

Türkiye Fotoğraf Vakfı ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ZFotoFest'in açılışı 19 Ocak'ta gerçekleştirildi.

ZFotoFest başladı

Türkiye Fotoğraf Vakfı ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ZFotoFest’in 19 Ocak'ta düzenlenen açılışına Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ünlü fotoğrafçı Chandan Gomes, Tammam Azzam, Rulo Halavani, Sama Alshaibi, Coşkun Aral ve yerli yabancı birçok fotoğrafçı katıldı.

Bu yıl ilk kez düzenlenen festivalde “Oksijen" teması seçilerek sanatçıların bu alanda çektikleri fotoğraflar sanatseverlerle buluştu. Seçilen temayla çevreye karşı duyarlılığın sağlanması da amaçlanıyor.

Zeytinburnu Belediye Başkanlık Binası’nda gerçekleştirilen açılışta festivalin küratörü Prof. Ozan Bilgiseren ZFotoFest’i anlattı. Prof. Bilgiseren yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İlkini düzenlediğimiz ZFotoFest’te çevreye karşı duyarlılığı ön plana çıkararak doğal hayatın korunmasına odaklanan çalışmaları sergilemek amacıyla tema olarak Oksijen’i belirledik ve 17 ülkeden 56 fotoğraf sanatçısının eserini festivale taşıdık. Festival’de Yann Arthus-Bertrand, Abelardo Morell, Martin Shoeller, Philippe Echaroux, Hung Cheng-Jen, Sama Alshaibi, Matthieu Paley, Rula Halawani, Tammam Azam, Liu Yuyang, Ami Vitale, Chandan Gomes, Corey Arnold, Greg Segall, Kamil Fırat, Ali Haydar Yeşilyurt, Mustafa Önder, Sinan Çakmak, Dinçer Özüarap, Bekir Dindar, M. Cevahir Akbaş ve daha bir çok sanatçımızın eserlerinin yer aldığı sergiler, fotoğraf gösterimleri, paneller, belgesel film gösterimleri ve atölye çalışmaları yer alıyor.  Çok kısa bir sürede bu tarihi binayı festivale hazırlayarak fotoğraf sanatına tutku’yla bağlı profesyonelleri ve genç sanatçıları bir araya getiren ve fotoğraf dünyasına bir festival daha kazandıran Zeytinburnu Belediyesi’ne, Türkiye Fotoğraf Vakfına ve aynı zamanda bir fotoğraf sanatçısı olan Başkan Murat Aydın’a, Festivalin Sanat Yönetmeni kıymetli arkadaşım Murat Gür’e, Sanat Koordinatörümüz Mesude Bülbül’e, festival ekibimize, gönüllü çalışan genç arkadaşlarıma ve açılışı onurlandıran sizlere çok teşekkür ederim, 11 Şubata kadar devam edecek olan festivalde fotoğraf severleri ağırlamaktan büyük onur duyacağız.”

Bir fotoğraf çok şey anlatabilir

Ünlü fotoğrafçı Chandan Gomes’in çektiği fotoğrafların hikayesinden çok etkilenen ve bu kapsamda festivali değerlendiren Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Bir fotoğraf çok şey anlatabilir, savaşları başlatabilir durdurabilir. Bir kadrajın yansıttığı bir olay birçok şeyi önleyebilir. Güzelliklerin oluşmasına katkı verir ya da olumsuzlukların toplumu olumsuz etkilemesinde kullanılabilir. Ama biz olumlu yönde kullanılmasını arzuluyoruz. Biz çevreyle ilgili farkındalık oluşturmak adına dünyanın önemli sanatçılarını hem ülkemizden hem de ülkemiz dışında 17 ülkeden sanatçıların çevreyle ilgili fotoğraflarının bir kısmını bu amaç doğrultusunda festivalde sergiliyoruz” diye konuştu.

4 yıl boyunca çocuğun defterinde çizdiği yerleri aradım

Eserlerinde ölü bulunan bir çocuğun not defterinde çizdiği şeyleri yansıtan Ünlü fotoğrafçı Chandan Gomes, “Resimleri bir çocuğun çizdiğini öğrendim ama onu bulamadım. 4 yıl boyunca çocuğun defterinde çizdiği yerleri aradım. Bunları tespit edip fotoğraflarını çektim, kitap haline getirdim” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından dünyaca ünlü birçok fotoğraf sanatçısının eserlerinin bulunduğu sergiler ziyaretçilere açıldı.

ZFotoFest iki mekanda düzenleniyor, festival kapsamında yer verilen sergiler Zeytinburnu Belediye Başkanlık Binası’nda, paneller, belgesel film gösterimleri ve atölye çalışmaları Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştiriliyor.

YORUM EKLE