Zeytinburnu Kültür Sanat, “Zeytinburnu Kitapçısı Buluşmaları” programında Prof. Dr. M. Uğur Derman’ı ağırladı

Zeytinburnu Kültür Sanat 2020-2021 sezonunda “Zeytinburnu Kitapçısı Buluşmaları” başlıklı yeni bir söyleşi programı başlattı. Merkezefendi’de yeni açılan Zeytinburnu Kitapçısı'nda gerçekleşen söyleşinin ilk konuğu Prof. Dr. M. Uğur Derman’dı. Zeynep Türkoğlu’nun sunduğu programda yazarın Ömrümün Bereketi:4 isimli kitabı üzerinden bir söyleşi gerçekleşti.

Zeytinburnu Kültür Sanat, “Zeytinburnu Kitapçısı Buluşmaları” programında Prof. Dr. M. Uğur Derman’ı ağırladı

Uğur DermanÖmrümün Bereketi 1, 2, 3, 4 kitapları üzerine çalışmayı 2010 yılında başladığını söyledi. “Birinci kitapta elli makale mevcutken, dördüncü kitabın sayfa sayısı fazla olmasına rağmen yirmi beş makale var. Çünkü ele aldığım mevzuları detaylandırma biçimim zaman içinde genişlemiş vaziyette.” 

Uğur Derman, kitaptaki makaleleri hangi hususları dikkat ederek bir araya getirdiğinden bahsetti. “Bu makalelerin hazırlanma süreci ise şu şekilde oldu. Altmış yılı içine alan zaman diliminde yazmış olduğum makalelerden önce kitaba girebilecek olanları tespit ettim. Metinlerde içerik olarak tekrar olmamasına ve yeni görüş veya fikir taşıyıp taşımadığına dikkat ettim. Seçtiğim her makaleyi yeniden elden geçirip düzeltmeler yaptım ve konular hakkında öğrendiğim yeni bilgileri de ekledim. Her metni bugünün üslubuna yaklaştırdım ve tüm makalelerde dil birliği olmasına gayret gösterdim. Makaleler içinde yer alan resimler ya tekrar çektirildi veya daha kaliteli olanlar bulunarak zenginleştirildi.” 

Sanatla bir bütün olarak ömrü geçen Derman, eserin muhtevası hakkında ise şunları kaydetti. “Makaleler, kongre ve sempozyum bildirileri, konferans metinleri, hatıralar ve geleneksel sanatlara dair yazdıklarım; hat ve cild sanatlarına, bazı hattatlara ve sanatkârlara, kitabelere, hattat padişahlara dair makalelerim kitapta yer alıyor. Yazılarda adı geçen sanatkârların fotoğrafları ve eserleri de kitabın sayfalarını süslüyor.”  

Yayın Tarihi: 22 Ekim 2021 Cuma 16:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26