Zeytinburnu Kitapçısı Buluşmaları’nda “Orta Çağ Avrupası’nda Ölümle Dans” konuşuldu

Zeytinburnu Kitapçısı Buluşmaları’nın kasım ayı konuğu Prof. Dr. Pınar Ülgen oldu. Zeytinburnu Kültür Sanat’ın organize ettiği program Merkezefendi’deki Zeytinburnu Kitapçısı’nda gerçekleşti.

Zeytinburnu Kitapçısı Buluşmaları’nda “Orta Çağ Avrupası’nda Ölümle Dans” konuşuldu

Zeynep Türkoğlu’nun sunumuyla 14 Kasım Pazartesi akşamı gerçekleşen programda  “Orta Çağ Avrupası’nda Ölümle Dans” kitabı ekseninde konuşuldu. Orta Çağ’da Avrupa’nın durumu, salgın hastalıklar ve bu hastalıkların yol açtığı siyasi, sosyal ve ekonomik değişimler söyleşinin konuları arasında yer aldı.

AVRUPA’NIN LANETLENMİŞ YÜZYILI

14. yüzyıl Avrupası ile ilgili bilgi veren Pınar Ülgen; “Şimdi ben bu kitapta Orta Çağ Avrupa tarihinin, özellikle de Avrupa’nın ‘lanetlenmiş yüzyılı’ denen bir yüzyıl var. 1277’li yıllardan itibaren başlayan bir yüzyıl bu. Bu tarihten itibaren Avrupa bir kaos içerisine giriyor ve o kaos içerisinde kıtlıklardan tutun da salgın hastalıklara kadar, finansal krizler dediğimiz yani ekonominin çöküşüyle bankaların iflas edişine kadar, papalık sistemindeki çöküşlere, devrimci hareketlere, heretik dediğimiz sapkın grupların ortaya çıkışına kadar. Çok önemli bir salgın hastalık var: kara veba, bilirsiniz. Bu kara vebanın Avrupa’nın bütün şeklini hatta tarihini değiştirmesi olayları da var. Bütün bunlar Avrupa tarihinin aslında felaketler yüzyılını oluşturuyor. Yani 14. yüzyılını.” sözlerini söyledi.

DOĞU-BATI BİR BÜTÜN ASLINDA

Konuşmanın devamında Orta Çağ hakkında bilgi veren ve tarihe ve özellikle Orta Çağ’a bakarken yapılan Doğu-Batı ayrımını eleştiren Ülgen, “Çok keskin davranıyoruz. Doğu-Batı bir bütün aslında. Yani siz tarihi, özellikle de Orta Çağ’ı anlamak istiyorsanız Doğu’yu ve Batı’yı bir bütün hâlinde anlamanız ve Orta Çağ’a kendi bakış açınızla bakmanız lazım diye düşünüyorum.” dedi.

Söyleşinin devamında hem Orta Çağ Avrupası ve bu dönemdeki gelişmelerin bir önceki ve bir sonraki dönemle bağlantıları, hastalıklar, siyasi ve sosyal gelişmeler ve bu gelişmelerin uzantıları konuşuldu. Söyleşi, konuklardan gelen soruları Ülgen’in yanıtlaması ile son buldu.

Yayın Tarihi: 15 Kasım 2022 Salı 13:00
YORUM EKLE

banner19

banner36