Zeki Bulduk Yediiklim'de

Yediiklim, Ekim 2012 tarihli 271. sayısıyla okuyucularının karşısında.

Zeki Bulduk Yediiklim'de

Yayım hayatına başladığından beri okuyucu tarafından ilgiyle karşılanan aylık sanat ve düşünce dergisi Yediiklim, Ekim 2012 tarihli 271. sayısıyla okuyucularının karşısında. Her sayısıyla fikir ve edebi hayatımıza zenginlikler kazandırmış bir dergi olan Yediiklim dergisi, yoluna gençleşerek devam ediyor. Bu kararlılığı ve yüksek verimiyle yüzyılın dergisi olmaya adaydır, Yediiklim dergisi.

Dergi, Mehmet Habil Tecimen'in Küsurat Amerika şiiriyle açılıyor ve Yeprem Türk'ün Tanrı Parçacığı adlı şiiriyle, sonra Fatma Rana Çerçi'den tatlı bir öyküyle devam ediyor.

Medeniyetimize has bakışlarıyla Hasan Aycın ve Mutafa Cemil Efe'den ilginç, güzel kompozisyonlar var dergide.

Bizim, değişik yerlere sık sık seyahat eden yazarlarımızdan bir tanesi hiç kuşkusuz Osman Bayraktar'dır. Büyük medeniyetimiz dağıldıktan sonra, kalbimizin her bir parçasının bir yerde kaldığı bir gerçek. Somut anlamda da manevi anlamda da öyle maalesef. İşte Osman Bayraktar, dağılan parçalarımızın izini süren modern bir gezgin. Bu kez de İran'a gitmiş yazar. İran'ı değişik açılardan okumuş.

Ayrıca, edebiyat camiamızda duruşuyla ve faklı üslubuyla kendine özgü bir yer tutan Zeki Bulduk, derginin bu ayki dosya konusu. Biliyoruz ki Zeki Bulduk'un hem kişiliği hem de yazıları oldukça sıcak. Ele aldığı hiçbir mevzuu, fıtratında bulunan sıcaklıkta pişirmeden okuyucuya sunmaz, mesele edinmediği bir şeyi dillendirmez. Yazarın yine bu sayıda yer alan Kabil'e Gidememek adlı içli yazısı okunduğunda dediklerim sanırım daha iyi anlaşılacak. Zeki Bulduk dosyası da bu minvaller üzerinde işlenmiş dergide . Ali Haydar Haksal'ın Zeki Bulduk'u anlatan yazısı, İsmail Demirel'in yazarla yaptığı söyleşi, Lütfi Bergen'in Zeki Bulduk: Ben Mazlumların Yanına Gidiyorum' adlı metni yazarın dünyasına ışık tutan önemli, lezzetli ve etkileyici metinlerdir.

Ayrıca, dergide, Asım Gültekin, edebiyat dünyamızdaki büyük bir meseleye parmak basmış.

Son olarak, Ali K. Metin ve Yepre m Türk ise şiir üzerine düşünmüşler. Yeprem Türk, İhsan Deniz şiirini tahlil etmiş. Bu arada söyleyeyim, İhsan Deniz, şiire veda etmiş. Ali K. Metin, son yıllarda gençler tarafından anlaşılması epey güç olan bir konuya el atmış. 'Sahih şiir' üzerinde tartışmış. Çıkan sonuç şu: Kamil Eşfak Berki'nin dediği gibi sahih şiir... Derginin ve yazarın hakkını yememek için üç nokta koydum az önceki cümlenin sonuna. Kusuruma bakmayın; hak, hukuk, kural böyle.

Okuyucular bu sayıyı oldukça doyurucu bulacaklar. İyi okumalar.

 

Adem Kalan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2012, 06:49
YORUM EKLE

banner19

banner13