Zarifoğlu'nun Eserleri TRT İstanbul Radyosu'nda Yankılanacak

Türk edebiyatının 'zarif' şairi Cahit Zarifoğlu, vefat ettiği 1987 yılına kadar görev yaptığı TRT İstanbul Radyosu'nda eserleriyle anılacak.

Zarifoğlu'nun Eserleri TRT İstanbul Radyosu'nda Yankılanacak

Türk edebiyatının "zarif" şairi Cahit Zarifoğlu, görev yaptığı TRT İstanbul Radyosu'nda eserleriyle anılacak. TRT İstanbul Radyosu'nun Harbiye'deki merkezinde gerçekleştirilen toplantıda bir açıklamada bulunan TRT İstanbul Radyosu Müdürü Dr. Kenan Bölükbaş, usta şair Zarifoğlu'nun 1976 yılından 1987'ye kadar TRT'de görev yaptığını söyledi.

Bölükbaş, Zarifoğlu'nun 1983 ve 1987 yılları arasında ise TRT İstanbul Radyosu'nda çalıştığını belirterek, "O yıllarda ne hikmetse radyo oyunları yazmış olmasına rağmen, aynı zamanda bir radyo çalışanı olmasına rağmen bu eserleri bir türlü değerlendirilemiyor. Sanırım dönemle ilgili olsa gerek." dedi.

Usta şaire bir vefa borcu olarak, eserlerini radyo tiyatrosu halinde dinleyicilerle buluşturacaklarını kaydeden Bölükbaş, ilk olarak Zarifoğlu'nun kaleme aldığı, aslanla tilki arasında geçen olayları birçok masalla anlatan Katıraslan adlı eserin seslendirmesine başladıklarını aktararak, şunları anlattı:

"Zarifoğlu'nun kaleme aldığı tiyatro oyunları daha önce Beyan Yayınları tarafından yayınlanmış. Fakat bu oyunların prodüksiyonu yapılmamış. Sadece Katıraslan eserinin prodüksiyonu yapılmış ama değerlendirmemize göre dönemin denetimi biraz sert davranmış bu metine ve birçok yeri çıkartılmış. Biz ise aslına sadık kalarak yeni bir kadroyla prodüksiyonunu gerçekleştiriyoruz. Tabii bu kitabın içinde kısa oyunlar da var. Bu kısa oyunlarda fantastik masalsı ögeler var. TRT İstanbul Radyosu olarak hayata geçirdiğimiz çocuk saati programında da Zarifoğlu'nun çocuklara yönelik oyunlarını önümüzdeki aydan itibaren yayınlanmaya başlayacağız."

Dünya klasiklerinde de eserler var

Bölükbaş ayrıca radyo tiyatrosu olarak Zarifoğlu'nun eserlerinin yanı sıra birçok yerli ve yabancı klasik eserin de radyodan yayınlanacağına işaret etti. Bunların arasında William Shakespeare'in 'Hamlet' adlı oyununu, Küçük Prens gibi dünya klasiklerinden de eserler mevcut.

Projenin amaçlarına da değinen Bölükbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim kültür dünyamıza hitap ettiğini düşündüğümüz yazarların oyunlarını arka arka kayda almaya başlıyoruz. Ayrıca bu konuda ötekileştirildiğini, yeterince ilgi gösterilmediğini düşündüğümüz yazarlarımızın üzerinden o tozu kaldırarak tekrar dinleyicilerimizle buluşturacağız. Temel hedefimiz aslında bu. Burada yapmaya çalıştığımız şey sadece Zarifoğlu'na olan bir vefa değil. Cahit Zarifoğlu gibi radyo oyunları yazan değerli isimlerin, mütefekkirlerin, yazarların eserlerini yeniden hatırlamak için bir fırsat oluşturmak istiyoruz."

Yönetmenliğini Ali Düşenkalkar'ın üstlendiği projede, seslendirmeleri tiyatro yapacak tiyatro oyuncuları arasında Murat Şen, Aliye Uslu, Fulya Ergüneş, Uğur Arslanoğlu, Şerif Bozkurt, Emrah Eren, Ali Rıza Kubilay, Ekrem Tünge Denizmen ve Oya Ayşegül Prosciler gibi isimler yer alıyor.

Projenin yapımcıları arasında ise Nevim Yılmaz ve Emre Buruşuk yer alıyor.

 

Yayın Tarihi: 08 Haziran 2018 Cuma 11:45 Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2018, 11:45
YORUM EKLE

banner19

banner36