Zarif Haykırışlar 12 şehirde!

Bugüne kadar 22 aydır toplam 9 farklı ülkede ve 45 farklı şehirde düzenlenen Zarif Haykırışlar 7 Nisan’da 12 farklı şehirde gerçekleştirilecek.

Zarif Haykırışlar 12 şehirde!

Bu aydan itibaren içeriğinde değişikliğe giden etkinlikte bundan böyle her ay bir şairin veya yazarın kitaplarının okunacağı duyuruldu. İlk okunacak kişi ise Suriyeli şair Nizar Kabbani!

Nizar Kabbani kimdir?

1923’te Şam’da doğan şair, son zamanların en büyük Arap şairlerinden sayılmaktadır. Ülkesi adına diplomatik görevlerde bulunan Kabbani, bunun yanında gençliğinden itibaren şiir ve deneme türünde eserler verdi.

Gençlik dönemi eserleriyle bir aşk şairi olarak bilinen Kabbani, 1967 Arap-İsrail savaşından sonra şiirde gerek yapısal açıdan, gerekse içerik açısından değişikliğe gitti ve şiirde yeni bir dönemin öncüsü oldu.

Yazdığı politik şiirlerden dolayı gerek Suriye, gerekse Irak’taki Baas yönetimi tarafından tepki gördü. Hatta 1985’te Basra’da düzenlenen Merbid Şiir Festivali’nde okuduğu Bir Arap Diktatörün Otobiyografisi adlı şiirdeki diktatörün Saddam Hüseyin olduğu anlaşılınca, Irak’ta Nizar Kabbani kitaplarının satışı ve bulundurulması yasaklandı.

Çok sevdiği eşini 1981’de Lübnan İç Savaşı sırasında kaybeden Kabbani, o tarihten sonra Avrupa’ya gitti ve ömrünün kalan kısmını Paris ve Londra’da sürdürdü. 30 Nisan 1998’de Londra’da vefat etti.

Şiirlerinin toplandığı 40 kadar kitaptan az sayıda olanı, İbrahim Demirci, Turan Koç, Kemal Yüksel gibi farklı isimler tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Zarif Haykırışlar bu ay nerelerde?

ANKARA

Yer: İhtiyar Kitabevi

Saat: 14:00

ANTALYA

Yer: Atatürk Kültür Parkı Çimleri

Saat: 14:30

ÇANAKKALE

Yer: Golf Aile Çay Bahçesi (Kordon)

Saat: 14:00

ESKİŞEHİR

Yer: Eskişehir Sahafı

Saat: 16:00

ISPARTA

Yer: Sazende (Mısırcıların karşısı)

Saat: 12:00

İSTANBUL

Yer: Saraçhane Parkı, Burmalı Mescid Camii

Saat: 15:00

İZMİR

Yer: Kemeraltı Çarşısı Girişi, Simit Kafe

Saat: 16:00

KARAMAN

Yer: Eğitim Bir-Sen Binası

Saat: 15:00

KAYSERİ

Yer: Ehl-i Dîl Çayevi (Öğretmenevi karşısı)

Saat: 16:00

KÜTAHYA

Yer: Germiyan Konağı (Konak Kız Yurdu arkası)

Saat: 14:00

RİZE

Yer: Evvel Zaman

Saat: 14:00

SAKARYA

Yer: Ali Dayı'nın Yeri

Saat: 15:00

Ayrıca etkinliklerle ilgili daha fazla bilgi için Facebook sayfası da ziyaret edilebilir: www.facebook.com/zarifhaykirislar

 

İsmail Kaplan “güzel bir Cumartesi gününde kitap okumak için buluşalım” dedi

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2012, 21:11
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
r
r - 7 yıl Önce

bu etkınlıgın kadın erkek karısık olması rahatsız edıcı ve yanlıs oldugunu dusunuyorum.fıtneye musaıt. yoksa katılmanın ıyı olacagını dusunurdum ama fıtneye gebe bır durum var ortamda ınsaallah bu yorum yayınlanır.ıyınıyetlı bır yorum bu

hamit
hamit - 7 yıl Önce

Okumak güzel ama herşeyin bir adabı var,hele bu noktada bulunanlar daha dikkatli olmalıki halkta örnek alma bilinci ve olabileceği noktasındaki kanaat artsın.Yani kız ve erkeklerin kafasına göre bir araya gelerek yaptığı işten hayır gelmez diye düşünüyorum ve çok rahat bir şekilde de bu ayrımın yapılarak bu tür programların devam edebileğini düşünüyorum.Unutmayalım çok okumakta mesele değil.Azda olsa bildiğin doğruya sarılmaz asıl olandır.

banner19

banner13