Yüzlerce yıllık mozaikler 'asırlık fabrikada'

Adana'da, restorasyonu yapılan asırlık fabrika binasındaki müze kompleksinde hazırlıkları tamamlanan mozaik bölümünde, 2-6. yüzyıl arası dönemlere ait 930 metrekare mozaik sergileniyor.

Yüzlerce yıllık mozaikler 'asırlık fabrikada'

Adana'da, 1907 yılında yapılan Milli Mensucat Fabrikası'nın müze kompleksi olarak restore edilmesiyle geçen yıl ziyarete açılan Arkeoloji Müzesinin ardından Mozaik Müzesi de tarihe ışık tutuyor. Kompleksin Mozaik Müzesi’nde fabrikanın iki hangarı kullanılarak kronolojik sıraya göre ve toprak altından çıkarıldıkları mimari unsurlarıyla yerleştirilen taban mozaikleri, adeta zamanda yolculuk yaptırıyor.

Mozaik Müzesinde, 2-6. yüzyıl arası dönemlere ait 930 metrekare mozaik sergileniyor. Adana Müze Müdürü Nedim Dervişoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Çukurova'nın tarihi eserleriyle de önemli bir yer olduğunu söyledi. Kentte kazı çalışmalarının aralıksız sürdüğünü dile getiren Dervişoğlu, çıkarılan eserlerin restore edilen asırlık fabrika hangarlarında sergilendiğini anlattı.

Milli Mensucat Fabrikasında Arkeoloji Müzesinin geçen yıl Mayıs ayında açıldığını ve hemen ardından Mozaik Müzesi ile ilgili çalışmaların başladığını hatırlatan Dervişoğlu, bu etabın da tamamlandığını ve eserlerin yerleştirildiğini dile getirdi.

Mozaik Müzesinde rezerv bölümlerin de bulunduğunu anlatan Dervişoğlu, yeni mozaikler bulunduğunda buraya getirileceğini bildirdi. Arkeoloji Müzesini açıldığı günden bu yana yerli ve yabancı 98 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Dervişoğlu, Mozaik Müzesinin de açılmasıyla bu sayının daha da artmasını beklediklerini söyledi. Dervişoğlu, müzede yaşayan, eğiten, öğreten müzecilik anlayışı kapsamında 15 dalda el sanatları eğitimlerinin de yapıldığını sözlerine ekledi.

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26