Yüzde 30 üretecek yüzde 70 tüketecek!

Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’nda Teknolojinin Ötesi masaya yatırıldı.

Yüzde 30 üretecek yüzde 70 tüketecek!

Teknoloji-Medeniyet ve Değerler üst başlığı ile gerçekleştirilen Fikir Fırtınası, farklı disiplinlerden akademisyenler, işadamları, STK temsilcileri ve gazetecilerin katılımıyla yapıldı.

UTESAV merkezinde gerçekleşen programın açılışında konuşan UTESAV Başkanı İsrafil Kuralay, iş yapma tarzımızı ve sosyal ilişkilerimizi yeniden şekillendiren teknolojiye parçacı bir bakış açısı yerine, değerlerimiz, medeniyetimiz perspektifinden bir bütün olarak bakmayı ve yarınlarımıza yönelik yeni bir pencere açmayı hedeflediklerini vurguladı. “Teknoloji bizi mi, biz teknolojiyi mi yönetiyoruz?” sorusuyla Fikir Fırtınası’nı başlatan İsrafil Kurulay, sözü ilk olarak Prof. Dr. Nazif Gürdoğan’a verdi. Yıllar önce yazdığı “Teknolojinin Ötesi” kitabıyla bugünleri ve yarını mercek altına alan Prof. Nazif Gürdoğan, “Teknoloji kılıç gibidir. İyilerin elinde iyiye, kötülerin elinde de kötüye götürür” değerlendirmesini yaptı. “İsteyen Mevlâsını da, belasını da bulur” sözüne atıfta bulunan Prof. Gürdoğan, “İnternetteki arama motorlarıyla bugün insanlar ne arıyorlarsa onu bulurlar” diye konuştu.

Bize lazım olan teknoloji

İkinci olarak söz alan Prof. Dr. Zekai Şen ise, “Batı, İspanya’daki Müslüman Endülüs’ten teknolojiyi aldı, ancak kültürünü almadı” tespitinde bulundu ve İslam dünyasının da aynı şeyi yapması gerektiğini vurguladı. “Geçmişi bilmiyoruz” değerlendirmesiyle konuşmasına başlayan Prof. Dr. Bedri Gencer, bugünkü teknoloji eleştirilerini de iyi okumamız gerektiğinin altını çizdi.

Büyük yıkımlara yönelik tedbir

İşadamı Hasan Büyükdede robotların iş hayatına girmesiyle ‘Esnek Çalışma’ dönemine geçileceğini söyledi ve “Böylelikle insanlar haftanın yarısında çalışacak, diğer yarısını kendine ayıracak” dedi.

Teknolojinin amaç değil, araç olduğunu unutmamak gerektiğini anlatan Prof. Dr. Mehmet Erkal da, “Fütüristlere göre gelecekte insanların yüzde 30’u çalışacak, yüzde 70 çalışamayacak. Peki bu yüzde 70 ne olacak?” diye sordu. Şimdiye kadar 28 İslam Medeniyeti kurulduğunu hatırlatan Prof. Erkal, İslam medeniyetlerinde üretim dışında kalan yoksulların gözetimi ve bakımı için zekat müessesesinin bulunduğunu, teknoloji toplumlarında böyle bir uygulamanın olmaması halinde insanlığın büyük yıkımlara maruz kalacağına işaret etti.

Fikir Fırtınası’nda kim ne dedi?

 • Prof. Dr. Şükrü Yıldız: Üstat Necip Fazıl’ın "Oluklar çift; birinden nur akar, birinden kir" dizeleriyle dile getirdiği gibi teknoloji nura da aracılık yapabilir kire de… Asıl olan gayeyi, hedefi ortaya koyabilmektir. Fatih büyük topları niçin döktürmüştü ona bakalım.
 • Dr. Kerim Buladı: İnternette bilgiye kolay ulaşma var ancak insanı da sanallaştırıyor. Teknolojik uygulamalar insanın sadece dünyasını değil, ahretini de dikkate almıyorsa sıkıntılar çıkıyor.
 • Dr. Hüseyin Toros: Teknoloji, kısa ve kolay yoldan ihtiyacın giderilmesi olarak tanımlanabilir. Ancak gelinen araçlar amaç yapılmış durumda.
 • Mehmet Akif Özyurt: Son yıllarda teknolojide bir çılgınlık yaşanıyor. Şu anda kullanılan teknolojinin yüzde 90’ı son 30 yılda üretilmiş durumda. Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) gibi sakıncalı şeyler de bu çılgınlığın eseri. Dolayısıyla faydasız, hatta zararlı teknolojileri de konuşmamız gerekiyor.
 • Ensari Yücel: Neslimizi teknolojiyle tanıştırmamız lazım.
 • Kemal Çiftçi: İnsan hayatı teknoloji sayesinde uzadı, fakat ne kadar kalite getirdi ona bakmak lazım. İşin hikmet tarafı biraz eksik kaldı.
 • Halil Kulluk: Bilginin, teknolojinin artık memleketi yoktur. Dünyadaki gerçekliği bilip özümüzle buluşturmamız gerekiyor.
 • Abdurrahman Dilipak: Steril bir dünyada yaşamıyoruz. İnterneti yasaklamak ve filtrelemek gibi şeytanı yok edecek şeyler yapılamaz. Çünkü şeytan tatile çıkmadı, kıyamete kadar da çıkmayacak. IPad dağıtıyoruz, ancak bilgi havuzlarımız yoktur.
 • Ahmet Vural: Teknolojinin kendisi kadar önemli olan bir başka konu da onu nasıl kullandığımız ve içine ne koyduğumuzdur. Dolayısıyla bilginin toplanması, sınıflandırılıp analiz edilmesi ve ilgililerin kullanımına sunulması da teknolojinin üretimi kadar gündemimizde olmalı.
 • Servet Engin: Batı teknolojiyle tsunami gibi geliyor. Biz de Peygamberimizin (sav) “Düşmanın silahıyla silahlanın” tavsiyesi uyarınca teknolojiyle ilgili olarak zihinsel bir devrim yapmalıyız.
 • Fatih Selek: Sosyal medya ırmak gibi akıyor. Ya yeni bir ırmak olmak ya da bu ırmakta kaybolmak durumundayız.

 

Rabia Önder haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2012, 00:38
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13