Yusuf Kaplan Hüküm'de

Haziran sayısı (6. Sayısı) çıkan Hüküm, ilmi ve fikri liyakat çerçevesinde bütün bir ümmetin sorunlarıyla alakadar bir dergi.

Yusuf Kaplan Hüküm'de

Haziran sayısı (6. Sayısı) çıkan Hüküm, ilmi ve fikri liyakat çerçevesinde bütün bir ümmetin sorunlarıyla alakadar bir dergi. Yusuf Kaplan, medeniyetin önündeki inkar bendlerini yıkıp-dağıtan, terkib cehdi fevkalade yazılarıyla bundan sonra Hüküm’de olacak. Kaplan, “İnsanın Düşüş Serüveni” başlıklı bu ayki yazısında Batılı Adam’ın, “İşte şimdi kurtuldum.” dediği her hamlede daha derin uçurumlara savruluş felaket ve helaketini anlatıyor.

Münzevi bir fikir işçisi olan Haki Demir, satıh üstü tahlilcilerin/stratejistlerin sığ tesbit ve tayinlerini esaslı ve kuşatıcı bir nazarla tashih eden, mevzuyu olması ve konuşulması gereken mecraya taşıyan, “İhtiyar Batı’nın Suriye Denkleminde Zihin İşgali” başlıklı yazısında konu ile alakalı bütün eğrileri doğru, doğru zannedilenleri de eğri hale getiren değerlendirmelerde bulunuyor.

Halit İstanbullu’nun fikri ve ilmi muhtevayı siyasi sonuçları itibariyle de takip eden, Mustafa İslamoğlu ve Şia çerçevesinde örgüleşen yazısı, Hüküm’de neşredilen yazılardan biri.

Hüküm’ün genç muharrirlerinden Mahmud Sami Gülcü, “Muhafazakâr Teberrüc ya da Uydurma Tesettür” başlıklı yazısında, hariçten gelen teferrüç dayatmasına direnen Müslüman kadının, uydurma bir tesettür icad edişini tahlil ediyor.

Yayın danışmanı İhsan Şenocak, “Bütün Devrim Masalları Medreseyi/Medeniyeti Çökertmek İçin Uyduruldu” başlıklı söyleşisinde İslam medeniyetinin nerede, nasıl ve niçin durdurulduğunu ve tekrar nerede, kimlerle ve nasıl kaldığı yerden varoluş yürüyüşünü başlatacağını İFAM gibi müşahhas bir örnek çerçevesinde anlatıyor.

Abdulhakim Murad, “Kusayr Destanı” adlı yazısında bir kardeşin İFAM aracılığıyla Suriye’ye gönderdiği büyük yardım filosundaki gıda maddelerini Hür Ordu mensuplarıyla birlikte dağıtırken edindiği izlenimleri ve Hak ile Batıl’ın ayrışma noktası olan şanlı Kusayr Direnişi’nin bilinmeyen yönlerini aktarıyor. Selim Seyhan’ın yazısı, Kusayr Destanı’nı yazan kahramanların ruh hallerine bir misal hükmünde.

 

Enes Gür haber verdi

Yayın Tarihi: 01 Haziran 2013 Cumartesi 00:26 Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2013, 09:04
banner25
YORUM EKLE

banner26