Yusuf Goncagül'ün İlk Albümü 'Biri Var' Çıktı

Şarkılarını Genç dergisinin (Genç Gönüllüler’in) düzenlediği şölenlerde dinlediğimiz Yusuf Goncagül’ün nihayet albümü çıktı. Abdullah Güner yazdı.

Yusuf Goncagül'ün İlk Albümü 'Biri Var' Çıktı

Şarkılarını Genç dergisinin (Genç Gönüllüler’in) düzenlediği şölenlerde dinlediğimiz Yusuf Goncagül’ün nihayet albümü çıktı. Bu albüm üzerinde yaklaşık bir senedir çalışan Yusuf’un hikâyesi aslında dokuz yıl öncesinde kadar gidiyor. Dünyabizim okurları belki hatırlarlar, o yıllarda eski GYY’miz Asım Gültekin'in çabalarıyla müzisyenler, güzel şiirlerimizden seçtiklerini besteliyorlardı. Mesela Yusuf’un albümünde 2009 yılında Cahit Zarifoğlu'nun şiirinden bestelenen “Esirgeme (acz)” eseri var. Yusuf, o yıllarda yine Üstad Necip Fazıl'ın "Zindandan Mehmed'e Mektup" ve Hakan Albayrak'ın bir şiirini besteleyip gitarıyla söylemiş ve büyük beğeni toplamıştı.

Albüme giden yolda Asım Abinin omuz veren çabaları kadar, bana kalırsa, bu albümün yapı taşlarını döşeyen asıl ismi zikretmemiz yerinde olur; o da Mehmet Lütfi Arslan ağabeyimiz. Genç dergisiyle beraber gönüllere ulaşmayı, ebedî gençliğin sesini yaymayı hedefleyen Genç Şölenleri’nde dinleyenlere, elinde gitarıyla Yusuf’un şarkılar söylemesine zemin hazırlanması övünç vesilesidir. Yusuf’un yeni yeni bestelerle onlarca programda Genç okurlarıyla buluşması, kendisinden dinleyebileceğimiz çok özel hikâyelerle doludur eminim.

'Biri Var' dervişçe bir albüm

Albümde neler var diye merak edenler için birkaç kelam edelim. 'Biri Var' albümünde 9 parça yer alıyor: Hakka Adanmış Gençlik, Esirgeme (Acz Şiiri), Bırakma Kendini, Biri Var, Neyleyim Dünyayı, Beni Hor Görme, Sen Hürsün Ey Kardeşim(Ahi Ente), Teşekkür, Selam Sizlere.

Sözleri Aşık Veysel’in “Beni Hor Görme” ile Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri’ne ait “Neyleyim Dünyayı” parçaları benim en sevdiklerim oldu. Tabi, diğerleri de çok hoş. Sözleri M. Lütfi Arslan’a ait “Hakk’a Adanmış Gençlik”, Cahit Zarifoğlu’na ait “Esirgeme” (Acz) şiirinin yanı sıra Seyyid Kutup’a ait Mısır’ın sembollerinden biri haline gelen “Ahi Ente Hurrun” ezgisinin “Sen Hürsün Ey Kardeşim” adlı Türkçe bestesi de albümdeki diğer parçalardan. Özellikle “Ahi Ente Hurrun” ezgisini dramatik okunuşuyla dinlediğimiz için bana Yusuf’un okuduğu daha hareketli geldi; dramatik bir ezgiyi hareketli bir tarza dönüştürmeyi başarmış Yusuf. Bu da Müslümanların hareketlenmesine, bereketlenmesine, birlik olmasına vesile olsun inşallah! Unutmadan Yusuf’un bazı parçalarına rap müzisyeni Resul Aydemir de eşlik ediyor.

Albüm konseri

Albüme de ismini veren 'Biri Var' eserinin ilk klibi 4 Nisan’da YouTube’da yayınlanacak. Albümü şu an tüm dijital ortamlardan ve YouTube’dan dinleyebilirsiniz.

Ayrıca, 30 Mart 2018 Cuma günü saat 20.00'de Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde “Biri Var” albümü konser programıyla herkese tanıtılacak.

Albümü müzik marketlerde, D&R mağazalarında bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra YouTube ve Apple müzik, Fizy, Spotify gibi dijital platformlardan albümün parçalarına ulaşabilirsiniz.

Yusuf Goncagül’ü tanıyalım

Yusuf’u tanımayanlar için kısaca şöyle tanıtabiliriz:

1990 Üsküdar doğumlu olan Yusuf Goncagül, ailesinin de desteğiyle lise yıllarında almaya başladığı gitar derslerinden sonra müziğe ilgisi ve yeterliliği daha da arttı. Yusuf, üniversite yıllarında müziği artık yarı profesyonel yürütmeye başladı. Bir süre Amerika’da bulundu ve müzikal açıdan birçok tecrübe kazandığı Washington Conservatory Of Music okulunun eğitimine katıldı. Üniversite yıllarında başladığı gitar eğitmenliğine şu anda, Üsküdar Belediyesi Gençlik Merkezleri ve Bilgi Evleri, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi gibi kurumlarda devam ediyor. Aynı zamanda da Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yüksek lisans yapıyor.

 

Abdullah Güner

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 17:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aydın Cemil Aykaç
Aydın Cemil Aykaç - 2 yıl Önce

Albüm baştan sona çok iyi. Başlıktaki gibi 'Biri Var' dervişçe bir albüm. Barış Manço gibi dinlerken düşündüren bir tarzı var. Yolu, bahtı açık olsun.

banner19

banner13

banner26