Yurtdışındaki Filistinli Alimler Heyeti Başkanı Dr. Nevvaf Tekruri: Filistin davası, bir bütün olarak ümmetin davasıdır

Yurtdışındaki Filistinli Alimler Heyeti Başkanı Dr. Nevvaf Tekruri kendisiyle yapılan söyleşide "Filistin davası, bir bütün olarak ümmetin davasıdır" diyor.

Yurtdışındaki Filistinli Alimler Heyeti Başkanı Dr. Nevvaf Tekruri: Filistin davası, bir bütün olarak ümmetin davasıdır

Öncelikle Yurtdışındaki Filistinli Alimler Heyeti’nin Web sayfasına hoşgeldiniz. Bu fırsatı bize tanıdığınızdan dolayı teşekkür ederim.

Bu ayın sonunda Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Bağcılar Belediyesi işbirliğiyle ile İstanbul'da yapılması planlanan “Osmanlı Döneminde Kudüs Kentinde Bilimsel Yaşam Konferansının” hedefi nedir?

İlk olarak ümmetin gönlünde zor dönemlerden geçen Kudüs ve Filistin meselesinin canlandırılmasını hedefliyoruz bununla beraber konferansın amaçları olarak şunları söyleyebiliriz:

-Kutsal Kudüs Şehrinin bu zaman diliminde elde ettiği bilimsel ilerlemeyi vurgulamak.

-Osmanlı padişahları tarafından kutsal kentin ilmi açıdan ihmal edildiği iddialarını çürütmek. Bunu da  “ilim ve eğitimine verdikleri önem, ilim merkezleri ve alimlere bağışlanan vakıflar” yoluyla ele almak.

-Osmanlı padişahlarının nezdinde Kudüs'e verilen değerin ortaya koyulması. Hayatın her alanında özellikle ilim ve eğitim alanında  ilgi göstermeleri.

-Filistin ve Türk bilim merkezlerinin arasındaki işbirliği ve ortak eylemi belgelemek ve bunu yeniden canlandırmak.

Filistin sorunu tarihte bazı evreler yaşadı. Müslümanların sorunu iken Arap daha sonra Filistinlilerin sorunu haline dönüştü. Günümüzde tekrar bunu Müslümanların sorunu haline getirebilmek için Alimlerin ne gibi adımları atması gerekiyor ? Konferans bu dönüşü destekliyor mu?

Filistin davası, bir bütün olarak ümmetin davasıdır. Bu da dini inancımızın bir gereğidir. İlk olarak da ümmete bu inancı alimler yerleştirmiştir. Alimlere yönelik yapılan bir çok engellemelere rağmen aralarında ihlaslı olanlar bu davaya bu meseleye hizmet edecek ve bu kutsal mekana ellerinden gelen hizmeti yapmaktan geri kalmayacaklardır.

Filistin davasını ümmetin davasından bir millet veya bir halkın davasına hapsetmek cinayettir. Bu yöndeki hakikati anlatmak, bu uğurda bazı eğitim seminerlerini vermek de alimlerin üzerine düşen vazifelerdendir.

İstanbul’daki bazı belediyelerin Kudüs konferansı için sizlerle işbirliği yapmasını hayretle karşıladık. Sizce Türk hükümeti Filistin ile ilgili tüm etkinliklere neden destek veriyor?

Evet İstanbul’dan Bağcılar Belediyesi destek veriyor.  Bu durumun hayretinize gitmesi ise garip bir durum. Çünkü Kudüs ve Aksa bizim olduğu gibi onların. Siz de demin Filistin davasının ümmetin davası olduğunu sormuştunuz? Eğer böyleyse Türk halkının ve hükümetinin bu tür etkinliklere destek vermesi neden hayretinize gider?

Sizlere şunu söylemek istiyorum: Türkiye’nin verdiği destek Müslümanların hayatında doğal bir durumdur.

Ancak, bazı İslam ve Arap ülkelerinin Filistin davasını terk etmeleri durumunu garipsediğinde anlarım. Hatta bazıları hakkıyla destek verdikleri zaman bu durum bazı ülkeler tarafından hayretle karşılanır.

Ümmetin Alim, hatip ve davetçilerine mesajınız nedir?

Alim ve diğerlerine mesajımız Allah’ın onlara bu yönde  yüklediği emanetleri hakkıyla ulaştırmaktır.

Son olarak eklemek istediğini bir şey var mı?

Bağcılar Belediyesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesine konferansın başarıya ulaşması için verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ederim. Allah cümlemize hakkıyla ona itaat etmeyi nasip eylesin. Başta Kudüs ve Aksa olmak üzere her daim ümmetin sorunlarına yardımcı olmayı nasip etsin. Bu konferansa katılımız bizleri onurlandıracaktır. Teşekkür ederim.

Yayın Tarihi: 22 Aralık 2018 Cumartesi 17:00 Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 11:14
banner25
YORUM EKLE

banner26