Yurt dışına kaçırılmak istenen bin 134 tarihi eser ele geçirildi

İstanbul'da,, tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyon yapıldı. Şişli'de eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda bin 134 parça tarihi esere el konuldu. Şüphelinin eserleri yurt dışındaki müzayede salonlarına satacağı belirlendi.

Yurt dışına kaçırılmak istenen bin 134 tarihi eser ele geçirildi

Yüzlerce sikke, onlarca ikona ve taş levha…

Eserler bir müzeden değil, polisin yaptığı tarihi eser kaçakçılığı operasyonundan.

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele ekipleri, Üsküdar Silahtar Abdurrahman Ağa Camii'nden 2 levha çalan zanlının peşine düştü. Kısa sürede yakalanan zanlı, daha sonra serbest bırakıldı.

Ancak şüpheli, polislerin takibindeydi. Gittiği adresler belirlendi ve operasyonun düğmesine basıldı. Ekipler, Şişli’de 3 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Polis kamerası da o anlarda kayıttaydı.

Yurt dışına kaçırılacaktı

Aramalarda, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler bulundu. Meryem Ana, Çocuk İsa ile Havarilerin resmedildiği ikonalar ile Selçuklu motiflerinin işlendiği şamdanların da yer aldığı bin 134 eser ele geçirildi.

Şüphelinin tarihi eserleri müzayede salonlarına satacağı belirlendi. 

Emniyette sergilenen tarihi eserler, İstanbul Ayasofya Müzesi Müdürlüğü, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürlüğü, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğüne teslim edilecek.

Yayın Tarihi: 10 Ocak 2020 Cuma 17:00
YORUM EKLE

banner19

banner36