Yurdun dört bir yanındaki ödüllü müzeler ziyaretçilerini bekliyor

Medeniyetlerin beşiği Anadolu'nun binlerce yıllık gecmişe sahip kültürel mirasını gözler önüne seren müzeler, bayram tatilinde ziyaretçilerini bekliyor.

Yurdun dört bir yanındaki ödüllü müzeler ziyaretçilerini bekliyor

Avrupa'da "Yılın Müzesi" seçilen Anadolu Medeniyetleri, İstanbul Arkeoloji ile 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'nin de aralarında bulunduğu birbirinden zengin içeriğe sahip müzeler, bayram tatilinde ziyaretçilerini Anadolu'nun milattan önce 10 binlere kadar uzanan tarihine yolculuğa davet ediyor

AA muhabirinin Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Portalı'ndan derlediği bilgilere göre, yurdun dört bir yanında aralarında Avrupa Müze ödülü alanların da yer aldığı, binaları bile birer kültür mirası olan müzeler bulunuyor.

Ankara'nın Ulus semtinde yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han olmak üzere iki Osmanlı binasından oluşuyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün isteğiyle yapılan yenileme çalışmaları sonucu Anadolu'dan toplanan eserlerin sergilendiği müze, 19 Nisan 1997'de "Avrupa'da Yılın Müzesi" unvanını elde etti.

Arkeolojik eserlerin Paleolitik Çağ'dan başlayarak günümüze kadar kronolojik bir sırayla sergilendiği müze, yaz döneminde saat 19.00'a kadar ziyaret edilebiliyor.

Tunç Çağı, Urartu, Frig ve Lidya dönemine ait eserlerin 1967'den beri sergilendiği Alanya Arkeoloji Müzesinin bahçesinde de Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait taş eserler bulunuyor.

Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans dönemine ait bronz, mermer, pişmiş toprak, cam ve mozaik buluntularla zengin kül kutuları ve sikke koleksiyonunun yer aldığı Alanya Arkeoloji Müzesi, 19.30'a kadar ziyaretçi kabul ediyor.

Edirne'deki 2. Bayezıd Külliyesi Sağlık Müzesi, küçüklü büyüklü yüze yakın kubbesiyle ziyaretçilerini görür görmez kendine hayran bırakıyor. 2. Bayezıd'ın 1484-1488'te mimar Hayreddin'e yaptırdığı külliye, Tunca Nehri kıyısında cami, tıp medresesi, imaret, darüşşifa, hamam, mutfak, erzak depolarıyla geniş bir alana yayılıyor.

Trakya Üniversitesince müzeye dönüştürülen, o dönemde akıl hastalıklarının müzik ve su sesi ile tedavi edildiği "Şifahane ve Tıp Medresesi", 2004'te "Avrupa Müze Ödülü"ne layık görüldü.

2. Bayezıd Külliyesi Sağlık Müzesi, 19.30'a kadar ziyaret edilebiliyor.

Erzurum'daki Yakutiye Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi, ziyaretçilerini 700 yıl öncesine ait bir keşfe çıkarıyor. Anadolu'daki kapalı avlulu medreselerin en büyüğü olan Yakutiye Medresesi, iri motifli süslemeleriyle dikkati çekiyor. Ajurlu bir küreden çıkan hurma yaprakları, iki pars ve kartal figürlerinden oluşan hayat ağacı, Orta Asya Türklerinin önemli simgelerini bir araya getiriyor. 

Müze ziyaretçilere kapılarını 17.00'ye kadar açıyor.

Yayın Tarihi: 01 Haziran 2019 Cumartesi 17:00
banner25
YORUM EKLE

banner26