Yönetmen olmak ister misiniz?

TYB İstanbul şubesi Sinema Kulübü kurdu, eğitimlere kayıtlar da başladı. Uyaralım, bu iş ciddi!

Yönetmen olmak ister misiniz?

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi bünyesinde bir Sinema Kulübü kuruluyor. Sultanahmet’teki tarihî Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi’nde faaliyetlerine devam eden TYB İstanbul Şubesi, Sinema Kulübü faaliyetleri çerçevesinde önemli sinemacıları da ağırlayacak.

Sinema Kulübü üyesi gençleri neler bekliyor?

Sinema Kulübü’nde "başlangıç" seviyesindeki gençlere senaryo yazım dersleri (sinopsis, tretman, senaryo) verilecek ve ilerleyen dönemde kısa film, belgesel, animasyon, uzun metraj senaryo taslakları hazırlanacak. Derslerde ayrıca bazı filmler üzerinden çekim ölçekleri, kurgu, müzik ve ses gibi film dilinin temel göstergeleri de incelenecek.

Sinemanın teorisiyle birlikte pratiklerin de yapılması planlanan derslerde gençler, işin mutfağında yapacakları gözlemlerle sinema altyapılarını geliştirecekler. Uzun vadeli öğrenciler kendi aralarında oluşturacakları 4’erli gruplarla kısa film senaryoları yazıp bu kısa filmlerin planlama ve yapım aşamalarını hep beraber gerçekleştirecekler.

Teori ve pratiğin iç içe katılımcılara sunulduğu yaklaşık 2 senelik eğitim döneminin sonunda katılımcılar, gerek özgün senaryolarını gerekse edebiyat uyarlamalarını proje haline getirip gereken proje takibini de yapacaklar.

Dolayısıyla TYB İstanbul Sinema Kulübü faaliyetleri;

1. Senaryo yazım dersleri, edebiyat uyarlamaları çalışmaları,

2. Film dili çözümlemeleri,

3. Planlama ve kısa film prodüksiyon hazırlıkları,

4. Yapım ve film okumaları,

5. Senaryoların projelendirilmesi ve proje takibi

aşamalarıyla 2 seneye yaklaşan bir sürece yayılacak ve bu faaliyetlerin neticesinde katılımcılar önemli kazanımlar elde edecekler.

5 Mart’tan itibaren her Cumartesi saat 17’de başlayacak derslere katılacak Sinema Kulübü üyeleri, her ayın son Cumartesi günü usta yönetmen ve senaristleri de ağırlayacaklar ve konuklarının deneyimlerinden istifade edecekler.

Murat Çeri
Murat Çeri

Sinema Kulübü’nde söz konusu dersler senarist ve yönetmen Murat Çeri tarafından verilecek.

“İstanbul’un orta yeri TYB İstanbul Şubesi”

Sinema Kulübü üyeleri ayrıca, TYB İstanbul Şubesi’ndeki film gösterimlerinden de sorumlu olacak. Her hafta düzenli olarak yapılması öngörülen film gösterimlerinde Türk ve dünya sinemasının önde gelen filmleri seyredilecek.

TYB İstanbul Şubesi, sinemaya ilgi duyan tüm gençleri TYB İstanbul Sinema Kulübü’ne davet ediyor.

Kayıt için son tarih 4 Mart Cuma. Tanışma toplantısı ise 5 Mart Cumartesi günü saat 17’de Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi’nde yapılacak.

Bilgi ve kayıt için

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi telefon numarası 0212 527 7517-18

 

Mehmet Emre Ayhan hem haber verdi hem davet etti

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2011, 11:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yılmaz
Yılmaz - 10 yıl Önce

Tam İstemiş olduğum bir eğitim proğramı ,şayet istanbul dışında yaşadığım için katılım sağlamam mümkün değil.Büyük bir kentte yaşamıyor ve imkanların kısıtlı ise herşeyden eksik kalıyorsun,malesef.

kemal korucu
kemal korucu - 10 yıl Önce

asla bir film okuluna gitmeyin yoksa sizde diğerleriyle aynı filmleri yaparsınız.....

suu sude
suu sude - 10 yıl Önce

kursa katılmayı cok isterdim. eskişehirde yok o yüzden eğitimden uzak bekliyorum başarılarınızın devamı dilerim.. murat bey sızı radyo 15 de dınledım cok güzeldi allah razı olsun sızı eskişehire beklıyoruz...

banner19

banner13

banner26