Yitiksöz yeni sayısıyla baharı selamlıyor!

Yitiksöz yayın hayatına başladığı ilk sayıdan itibaren emin adımlarla edebi yolculuğuna devam ediyor. Çok değerli kalemlerden oluşan bir yayın kadrosu, baharı selamladığı 4. sayısında; okuyucusuyla buluşmaya hazır.

Yitiksöz yeni sayısıyla baharı selamlıyor!

Yitiksöz genel yayın yönetmeni Duran Boz'un 4.sayı takdim yazısını istifadelerinize sunuyoruz:

"Cemreler birer birer düştü, sessizce yaklaşıyor bahar. Önce hava, sonra su, sonra da toprak ısınıyor. Şanlı bahar türküleri çığırılmaya başlandı çoktan. Ağaçlar özsularına kavuşmanın sevincini yaşıyor. Kuş seslerinden bir donanmayla, dağların ve tüm mahlûkatın hayata katılışı yankılanıyor. Cümle varidat baharı karşılamanın heyecanını besteliyor âdeta. Cemrenin topraktaki yürüyüşü bir canlılık ışımasıdır. Bir kımıldanışın tabiatta gözle görülür hale gelmesidir. Baharın ön habercisinin yerini bahara bırakmasıdır. Önce kardelenler boy atar karın erimeye başladığı yerlerde; ardından sümbüller, nergisler, leylaklar, laleler ve bilcümle çiçekler açar. Tabiattan taşan bu canlılık koşusuyla hayat görülmedik bir cümbüşe dönüşür.

Tabiatın kımıldanmasıyla insanın üzerindeki esriklik de kalkar. Hayatı tazeleyen bir başlangıca doğru yürümenin coşkusu artar. Yeniden dirilişin ışıltıları cıvıldaşır etrafta. Terütaze duyguların katarıyla tanışır insan. Topraktaki şölen havasının görünürlüğü artar gitgide. Diriliş esintisi, bir varlıktan diğerine akarak yayılışına devam eder. Her şeyiyle hayat yeni baştan şekillenir. Her mevsim tekrarlanan bu dönüşümün hayattaki yankısına sağırlaşmak mümkün mü?

İnsanın bahar coşkusuna katılmaması düşünülemez. O da bu kımıldanışa katılmak zorunda kalır. Bu katılış; bazen şiir olarak gerçekleşir, bazen de bir şarkıya, bir türküye ve bir güzelliğe evrilir. Kısaca insan, yazdıklarıyla, yaptıklarıyla hayatın evrensel müziğine eşlik eder.

Yitiksöz, yaşamaya azmeden yüreklerin ortaya koyduğu çabalarla yürüyüşüne devam ediyor. Yürüyüşe yeni dâhil olanlarla da içeriğini giderek zenginleştiriyor. Sanatsal, düşünsel bir yankının Anadolu’da kökleşmesi arayışını devam ettiriyor. Güzel olanı bulmak ve paylaşmak kaygısıyla açılımını genişletiyor. Her yeni sayısıyla tazelenen bir yaklaşımın, insandan insana taşınmasına aracılık ediyor. İçeriğiyle, biçimiyle zenginleşen Yitiksöz’ün yeni sayılarında buluşmak dileğiyle…"

Duran Boz

YORUM EKLE

banner36