Yitiksöz'ün 7. sayısı okuyucusuyla buluştu!

Genel yayın yönetmenliğini Duran Boz'un yaptığı Yitiksöz Dergisi Ekim-Kasım sayısıyla okuyucusunu selamlıyor.

Yitiksöz'ün 7. sayısı okuyucusuyla buluştu!

Oldukça zengin ve çeşitlilik arzeden bir içeriğe sahip olan ve iki ayda bir yayınlanan sanat, edebiyat ve düşünce dergisi Yitiksöz'ün dosya konusu olarak Nuri Pakdil'in tefekkür ve yazın serencamını öne çıkardığı görüldü. Genel yayın yönetmeni Duran Boz'un sunuş yazısında şu ifadeler yer aldı:

Derginin İşlevi

Dergi; dermekten, derlemekten doğar. Okuyucu için bir sofra işlevi görür. Tutkuların kıvama erişiyle varlık kazanır. Toparlama arzusunu içten dışa doğru havalandırır. Çağrısını evetleyenlere şiirden öyküye, eleştiriden denemeye yolculuklar sunar. Çağrışım ırmaklarından derlediği kelimelerle söz evrenini yeniden kurar. Kelamın boşluğa savrulmaması için dikkat kesilir. Anlama ve anlaşılma düzlemini tazeler.

Sözün sıradanlaşması ruhu aşındırır. Anlam yağmaya uğrar. Çağrışımlar gelişigüzel ortalığa akar. Bir anlam dizgesi oluşmaz. Hayatı zenginleştirecek bir derinlik elde edilemez. Söz düzeni tümden dağılır ve hiçbir şey yerli yerinde kalmaz. Sözün anlam yitimine uğradığı bir hayat başlar böylelikle. Bu sebeple dergiler, sıradanlaşmaya karşı verilmiş bir mücadeledir.

Uzun bir yürüyüş için yola çıkanların alın teri ikinci yıla da düşüyor artık. Yeni dönemin yeni sesleri beraberinde getirmesini umarak İnsanı, insana karşı savunacak bir dilin keşfine birlikte çıkıyoruz. Bir kazı kazı çalışması bu. Bir yitik arayışı. Birlikte görülen bir rüyanın tabiri. Yol işaretçilerinin ardından kararlı adımlarla bir yola çıkış.
 

Yitiksöz’ün çatısı altında nice uzun yürüyüşlere…
 

Duran Boz

Yayın Tarihi: 03 Ekim 2021 Pazar 11:09 Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 11:21
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26