Yılkı'nın 7. sayısı çıktı

Yılkı dergisinin Şubat 2016 tarihli yeni sayısı çıktı.

Yılkı'nın 7. sayısı çıktı

Yönetmenliğini Murat Koparan'ın yaptığı şiir, aksiyon ve gündem dergisi Yılkı'nın Şubat 2016 tarihli 7. sayısı çıktı.

7. sayısında Yılkı Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kavas Hoca'nın “İslam” Ek Almaz” başlıklı yazısıyla başlıyor. “Hayatın Provası Olarak Hazret-i Bursa” başlıklı yazısında Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Türk Felsefesi Tarihi Kürsüsü'nden Fatih M. Şeker hoca, kendi hatıralarından iktibaslarla Bursa’yı, Bursa’nın âlimlerini ve Bursa’yı Bursa yapan hususiyetlerden hareketle günümüze takdim ediyor.

Dr. İsa Akpınar, Gazneli Mahmud’un ahirete irtihalinin sene-i devriyesine tevafuk eden yayın sürecinde “Gaziler Sultanı, Aşıklar Gedası; Gazneli Mahmud’’ başlıklı yazısında Türk Tarihine damga vuran liderlerden “Gazneli Mahmud” daha önce hiç değinilmemiş yönlerini kaleme alıyor. Dr. Şemseddin Şeker, okumalarımıza yönlendirilen operasyonel müdaheleleri “Alafranga Okumalar Üzerine Bir Hasbihal’’ başlıklı yazısıyla anlatıyor.

Ömer Beyoğlu ile “Felsefe, Siyaset, Kimlik, Türk Şiiri’’ üzerine yapılan mülakatta yeni dönemde Türk şiirindeki sorunlara yanıt aranıyor. Saraybosna Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Metin Boşnak, ‘’Değişen Koşullar ve Mahalle’’ başlıklı yazısında siyasetin ve modernitenin mahalle kültürüne, aile bağlarına, karşılıklı ilişkilere yaptığı erozyonu kıyaslarla anlatıyor.

Murat Koparan, “Batı Cephesinde Değişen Bir Şey Yok’’ başlıklı yazısında Türkiye’deki yeni dönemin kritik sorunlarına, siyasete ve sistem mekanizmalarına ayna tutarak Türkiye’nin gidişatına şerh düşüyor. İstanbul Üniversite İlahiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr Rıdvan Özdinç hoca, “Demine Devranına Hû’’ kelamıyla başladığı yazısında Türk topraklarında yer tutan “Abdallar”ı tarihi bir panoramayla anlatıyor.

Dergideki diğer yazılar ve yazarları şöyle: Muhammet Oran - “İstesen de Sinek Gibi Ezemezsin’’; Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Tatlıyer - ‘‘Tarih ve Batı Aydınlanması’’; Dr. Ahmet Özdinç - ‘‘İnsani Yardımın İnsaniliği’’ Melikşah Sezen - ‘‘İtikat Bizim Neyimiz Olur’’; İbrahim Baran - ‘‘Müslümanın İmtihanı’’; Murat Bozkurt - ‘‘Havf ve Reca’’; Davut Bayraklı - “Gelenekten Geleceğe ‘‘Hıristiyanlıktaki Tarihsel İsa-Pavlus Sorunu’’; Atilla Fikri Ergun - “Köylü-Kasabalı Yayıncılık ve ‘‘Muhafazakar – İslamcı Medya’’; Mehmet Fatih Uzun - ‘‘Kaygusuz Abdal mı, Sahipsiz Abdal mı?’’; Emre Gürbüz - ‘‘Mücahitlikten Her Şeye Müsaitleşmeye Geçen Süreç’’

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2016, 10:50
YORUM EKLE

banner19