Yetimler kime emanet?

Vuslat dergisi, 144 sayısında yetimleri hatırlamamızı ve onlara gönül dünyamızda yer açmamızı bizlere hatırlatmakta.

Yetimler kime emanet?

Vuslat dergisi, Haziran sayısının sayfalarını yetim çocuklara ayırdı. Günümüzde 200 milyonun üzerinde yetim çocuğun olduğu söylenmekte. Bu yetim çocukların çoğunluğu İslam coğrafyasında bulunmaktadır. İslam coğrafyası zalimler tarafından sürekli işgal halinde olduğu için, o bölgelerde yaşayan çocukların yetim kalmaması imkânsız gibi bir şeydir… İşte Vuslat dergisi, 144 sayısında yetimleri hatırlamamızı ve onlara gönül dünyamızda yer açmamızı bizlere hatırlatmakta…

Kur’an ve yetimler

“Yetimlerin mallarını haksız yere yiyenler, muhakkak ki karınlarını ateşle doldurmuş olurlar ve cehennemi boylarlar.” (Nisa, 4/10) “Öyleyse sakın yetimi ezme.” (Duha, 93/9) Ayetlerde görüldüğü gibi, yetimlerin haklarını, hukuklarını, mallarını, gasp edenler aslında bir bakıma kendi hayatlarını gasp edip, ebedi geleceklerini ateşe vermektedirler. Allah’ın (c.c.) yetimler konusunda bize tavsiyesi ise, ‘sakın onları üzmeyin’ şeklindedir…

Bizim Peygamberimiz de yetimdi

İslam ümmetinin Peygamberi Hz. Muhammed’de (s.a.v.) yetim olarak dünyaya gelmiştir… Daha sonra ise hem yetim hem öksüz olmuştur. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) yetim olması, Müslümanlar için yetimlerin değerini daha da arttırmaktadır. Hz. Peygamber yetimler konusunda ümmetini daima uyarmıştır. Çünkü Hz. Peygamber yetim olduğu için birçok şeyden mahrum büyümüştür. Yetimliği ancak yetim olan birisi iyi anlardı. Bunun içindir ki, son elçinin yetim konusunda bağrı yanıktı.

Yetim çocuklara sahip çıkmak

Başta Afrika olmak üzere, birçok bölgede ‘yetim çocuklar’ misyoner örgütlerin kıskacında olmakla birlikte; organ mafyaları, dilenci şebekeleri, fuhuş çetelerinin, tehdidi ile karşı karşıyalar. Afrika’da isimleri Muhammed olan rahipler, isimleri Ayşe olan rahibeler var. Bu çocuklar Müslüman bir ailenin çocukları iken, “Ne oldu da bu çocuklar Hıristiyan oldular?” diye kendimize sormalıyız. Ne oldu da Kur’an okumaları gerekirken, bozulmuş İncil’den dersler yapıyorlar?  Evet, maalesef biz İslam ümmeti olarak yetimlere dünyamızda yer açmadık. Peki, biz ihmal ettik ya misyoner örgüler? Ya organ mafyaları, fuhuş çeteleri, dilenci şebekeleri… İşte bizim ihmal ettiğimiz bu yetim çocukların ellerinde bu karanlık örgüler maalesef tut! Böylece İslam coğrafyasında yaşayan çocukların renkleri Hıristiyanlığa büründü… Bunun için Müslümanların çok iyi düşünmesi lazım. Yetimler Müslümanlara mı emanet yoksa misyonerlere mi?

Dergi içeriğinde neler var?

Hüseyin Kerim Ece, “Kur’an’a Göre Yetimler”  başlıklı makalesinde, “Yetim kimdir?   “ sorusuna Kur’an’da cevap aramakta.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslâm Hukuku Anabilim Dalı öğretim görevlisi Prof. Dr. Vecdi Akyüz, “İslam’da Yetim, Hakları ve Görevlerimiz” isimli yazısında yetimlerin haklarını bizlere hatırlatmakta.

Doç. Dr. Muhammed Târik, “Yetimlerimize Karşı Görevlerimizi Hayal Ederken” başlıklı yazısında yetimlerin ortada kaldığına dikkat çekmekle birlikte, neden ortada kaldıklarının ipuçlarını da bize yazısında vermekte.

Dosya konusuyla ilgili İHH Yetim Birimi Başkanı Murat Yılmaz ile yapılan bir röportaj yer almakta. Yetim çocuklar gerçeğini bizzat yerinde görmüş bir isim olan Murat Yılmaz, yetimler konusunda çok çarpıcı açıklamalarda bulunmuş.

Suriye konusu sıcaklığın halen korumakta. Dergide Müslüman dünyası ile ilgili yazılar kalame alarak bilinen Ahmet Varol köşesinde kanayan yaramız Suriye yer almakta.

Ayrıca Şiir köşesinde, Şair Suavi Kemal Yazgıç, “Son Nefeste Şahitlik” isimli Şiiri şahitliği güzel bir şekilde yüreklerimize taşımakta.

Dergi Hakkında detaylı bilgi için: 0216 612 78 22

 

Elif Yediveren haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2013, 13:47
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13