Yeşilçam'ın Usta Oyuncuları Sinema Öğrencileriyle Buluştu

Yunus Emre Enstitüsü, İstanbul Şehir Üniversitesi ve Sinema Genel Müdürlüğü'nün iş birliğiyle düzenlenen, Türk Sineması Yaz Okulu programı kapsamında Yeşilçam oyuncuları Türkan Şoray ve Ediz Hun, sinema öğrencileriyle bir araya geldi.

Yeşilçam'ın Usta Oyuncuları Sinema Öğrencileriyle Buluştu

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), İstanbul Şehir Üniversitesi ve Sinema Genel Müdürlüğü'nün iş birliğiyle düzenlenen, 20 ülkeden 23 öğrencinin katıldığı Türk Sineması Yaz Okulu programı kapsamında Yeşilçam oyuncuları Türkan Şoray ve Ediz Hun, sinema öğrencileriyle bir araya geldi.

İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Kampüsü'nde gerçekleştirilen söyleşide, Yeşilçam'ın usta isimleri Şoray ve Hun, Türk sinemasına dair tecrübe ve hatıralarını genç sinemacılarla paylaşarak, tavsiyelerde bulundu. Programın açılışında konuşan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, enstitünün 9 yıldır gerçekleştirdiği ve dünyadaki gençleri Türkiye'ye getirerek Türk insanıyla tanıştırdığı programın, bu yıl ilkini yaptıklarını söyledi.

Ateş, tematik bir konu olan Türk sinemasına dair, 20 ülkeden davet edilen 23 genç ile böyle bir program başlattıklarını ifade ederek, "Şehir üniversitesinde derslerini alıyorlar ve aynı zamanda Türk sinemasının duayen isimleriyle bu akşam bir araya geldiler. Bu kadar katılımcı olmasının temel nedeni de bizim de sürekli zihnimizde, hayal dünyamızda çok ciddi rol oynamış iki değerli ismin bu akşam bize katılmış olması." diye konuştu.

Oyunculuk bir hayat tarzı

Ünlü oyuncu Türkan Şoray, katılımcı öğrencilere dünyanın en güzel mesleklerinden birini seçtiklerini hatırlatarak, ileride bu nedenle çok mutlu olacaklarını söyledi. 230 filmde başrol oynadığını ve 5 filmin de yönetmenliğini yaptığını aktaran Şoray, oyunculuğun kendisi için bir hayat tarzı olduğunu ancak yönetmenlik yaptığı 5 filmde de farklı duygular yaşadığını anlattı. Oyuncunun başarıyı yakalaması için samimi olması gerektiğine dikkati çeken Şoray, seyircinin rol ve gerçeği birbirinden ayırt ettiğini söyledi.

Söyleşide söz alan Ediz Hun ise büyük bir toplulukla bir arada olmanın kendileri için mutluluk vesilesi olduğunu belirtti. Hun, sinemanın gençler vasıtasıyla ileriye gideceğini söyleyerek, bu sanat dalının yalnızca sinema ekranı olarak düşünülmemesi gerektiğini, belgesel ve animasyon gibi geniş bir alana da sahip olduğunu vurguladı.

22 yaşından beri sinema sektöründe yer aldığını ve 130 filmde rol aldığını anlatan Hun, sinemanın güzel bir sanat dalı olduğunu dile getirdi. Hun, "Bizim alkışımız sizin gözlerinizdeki sevgi parıltılarıdır. Bunu bizden esirgemediniz bugüne dek. Biz sizlerle yaşıyoruz." diye konuştu.

Program, ikilinin başrollerini paylaştığı "Güllü" filminin açık hava gösterimiyle sona erdi.

 

YORUM EKLE