Yerli sinemada dinî temalı filmler

Erol Mermer, 19 Temmuz Perşembe günü “Türk Sinemasında Dinî Temalı Filmler” konulu bir konuşma yapacak.

Yerli sinemada dinî temalı filmler

Yönetmen senarist Erol Mermer, “Türk Sinemasında Dinî Temalı Filmler” konulu bir konuşma yapacak. Toplantı ESKADER’in “Bâbıâli Sohbetleri” çerçevesinde Timaş Kitapkahve’de 19 Temmuz Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Toplantıyı araştırmacı yazar Mahmut Çetin yönetecek.

Erol Mermer, yerli sinemada inanç konulu filmler hakkında konuşacak, Cumhuriyet döneminde yapılan filmlerdeki dinî unsurlara dikkat çekecek. Bu arada beyazperdede din adamlarına olan genel bakışı sorgulayacak olan Mermer, konuyla ilgili sorulara da cevap verecek.

Sohbet, Cağaloğlu, Alayköşkü Caddesi, No: 5 adresinde gerçekleşecek.

Yönetmen, senarist, yapımcı

Erol Mermer, 10 Ekim 1955 tarihinde Konya’nın Karabağ Kasabası’nda doğdu. İlk ve orta tahsilini Konya’da tamamladı. Karaman Lisesi’ni bitirdi. Bu dönemde tiyatro ile ilgilendi. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü’nden mezun oldu. Para-Kredi Ekonomi Dergisi’nde grafiker olarak mesleğe başladı. Görüntü yönetmeni Orhan Kapkı’nın yanında kamera asistanı olarak sinemaya başladı. Bir yıl kadar bu sektörde çalıştıktan sonra, yaşanan ekonomik krizden dolayı tekrar reklam sektörüne döndü. Tele-Ajans ve Güzel Sanatlar Reklam Ajansı’nda art direktör olarak çalıştı. Askerliğini Harp Akademileri Komutanlığında yaptı.

1989-1993 yıllarında Türkiye gazetesinde grafik servis şefi olarak çalışan Mermer, 1993-2000 yılları arasında TGRT'de yönetmenlik, yapımcılık ve drama müdürlüğü yaptı. Vefa (1993), Kimsesizler (1994), Sevginin Bittiği Yer (1993) ve Annemi İstiyorum gibi film ve dizilerde yönetmen ve yapımcı olarak görev aldı. 2000 yılında basın kadrosundan emekli oldu. Bir süre özel bir okulda (BSF Akademi) sinema ve grafik dersleri verdi. Sanatalemi.net internet sitesinin görsel yönetmeni. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) Yönetim Kurulu üyeliği de yapan Mermer, bazı sinema toplantılarını yönetti. Evli ve bir çocuk babası olan Erol Mermer, İstanbul 2010 Ajansı’nda danışman olarak görev yaptı. Halen serbest olarak çalışmaktadır.

 

Üsame Varol haber verdi

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2012, 00:20
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13