'Yeni Ortadoğu' ne anlatır?

İktibas dergisi Mart sayısında değişen Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasını ele aldı.

'Yeni Ortadoğu' ne anlatır?

 

İktibas dergisi, Mart sayısında Arap dünyasında meydana gelen değişimi “Kontrollü yumuşama-Demokratik açılımlar ve Yeni Ortadoğu tahayyülleri” başlığı altında ele aldı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da çok hızlı bir değişim süreci var. Bu süreç her ne kadar halkların ayaklanması şeklinde başlayıp yürüyor olmasına rağmen bugün gelinen noktada Batı uygarlığının bundan da nemalanacağı artık su götürmez bir gerçek.25094

Müslüman toplumlarda meydana gelen değişimlerin İslam’la olan ilgisi de İktibas’ın öncelikli olarak değindiği konulardan olmuş. Dergideki yorumlarda, bölgede kendisini İslam ile tavsif eden kesimlerin, taktiksel bir zorunluluğun ötesinde, yaşadıkları ‘ılımlaşma’ süreci sonucu, bu halk ayaklanmalarının dini ve siyasi bir kalkışma olmadığını bunun temel hak ve özgürlüklerin, toplumsal taleplerin dile getirilmesi olduğunu deklare ettikleri de hatırlatılıyor.

Değerli düşünür-yazar Atasoy Müftüoğlu “Sömürgeci Zulümler” başlıklı yazısında “Her tür ayrımcılığın, ötekileştirmenin, ırkçılığın pervasızca/küstahça sürdürülebildiği, meşrulaştırılabildiği, savunulabildiği bir dünyada demokratik siyaset iflas etmiş demektir, bu durumda ahlak ve adalet temelinde yeni bir siyasal sistemi hayata geçirmek gerektiğini” anlatıyor.

Bünyamin Zeran “Değişen dünya ve değişime ayarlanan toplumlar” başlıklı değerlendirmesinde, Batı’nın iyiyi ve kötüyü belirlemeye çalıştığını, ‘demokrasi ve özgürlük’ anlayışının tanrısal olmayıp insan aklının bir sonucu olduğunu ve insanı, kendisini sınırlayan her türlü bağdan kurtararak(!) müstağnileştirmekten başka bir şey anlatmadığını vurguluyor.

 “İktidardakiler; düşünmekten, kendileriyle yüzleşmekten korkanlar” yazısı ile Mustafa Atav, “Fitne”nin boyutları ile Mustafa Bozacıoğlu, “Sürüden ayrılanı kurt kapmadı ama...” ile Aykut Akça, “Dünya sevgisi” ile Hikmet Ertürk, “Bilinçlenmek!” ile Nurefşan Erden, “İffet” konulu yorumu ile Abdi Keçeli, “Taşıyamayacağımız yükü yüklenmek” ile Mustafa Siel ise derginin diğer yazarları.

Sanat bölümünde yer alan; Mehmet Mortaş’ın “Taşra Risalesi”, Mehmet Akif Şahin’in “Zaman keskin bir kılıçtır” ve Mustafa Atav’ın “Annelere hürmetler” isimli çalışmaları da dikkat çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2011, 11:44
YORUM EKLE

banner19

banner13