banner17

Yeni nesil taş baskı sanatını öğreniyor

Kastamonu'ya özgü sanatlardan biri olan taş baskı, Kastamonu Gençlik Merkezi'nin açtığı kursla gençlere öğretiliyor.

Yeni nesil taş baskı sanatını öğreniyor

Evliya Çelebi, taş baskı sanatını 17. yüzyılda ziyareti sırasında görmüş ve Seyahatnamesi'nde yer vermişti.

Kastamonu Gençlik Merkezi de yörede yüzyıllardır icra edilen taş baskı kültürünü yaşatmak adına kurs açtı.

Gençlik Merkezi Müdürü Volkan Uğur, kentin kültürünü çok önemsediklerini ve bu noktada asırlık el sanatı olan taş baskıyı gelecek nesle aktarmak için kurs açtıklarının ifadesinde bulundu.

"Gençler arasında bu işi yapan sayısı çok değil. Biz gençlerimiz arasında da yaygınlaşması için bu kursları veriyoruz. İnşallah bu kurslara katılan gençler ileride bu kültürü yaşatabilecek çalışmalar yaparlar."

Taş baskı eğitmeni Zahide Ateş de, taş baskının Kastamonu kültüründe önemli bir yere sahip olduğundan söz etti.

"Taş baskı Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde yer alan bir çalışma. Biz daha önceki yıllarda da yapıldığına inanıyoruz ama elimizdeki en eski belge bu."

Taş baskı nasıl yapılır?

Taş baskı, ıhlamur ve armut ağacından yapılan kalıplarla hazırlanıyor. Baskıda kök boyası kullanılıyor. Boyaya batırılan farklı desenlerdeki kalıplar bezin üzerine basılıyor. Desenlerin çıktığı bez kurumaya bırakılıyor. Başta yeşil olan boya daha sonra siyahlaşıyor. Boya yıllarca çıkmıyor.

Zahide Ateş, taş baskı ürünlerinin birçok şekilde değerlendirilebileceğini anlattı.

"Yaptığımız çalışmaları evde masa örtüsü, sofra bezi, önlük başta olmak üzere kumaşta üretilen her şeye dönüştürebiliriz. Perde ya da küçük keselere dönüştürüp hediyelik olarak götürebiliriz veya diğer şekillerde düzenleyip sevdiklerimize armağan edebiliriz."

Taş baskı kursuna 30 kişi katılıyor. Önce teorik bilgiler veriliyor ardından pratik yapma imkanı sunuluyor.

"2012 yılından beri Gençlik Merkezi olarak bu kursları düzenliyoruz. Hem kendi gençlerimize hem de il dışından üniversite okumak için ya da bir başka nedenle buraya gelen gençlere kültürel mirasımızı tanıtma şansı buluyoruz."

Yaklaşık 500 öğrenci Gençlik Merkezi'ne giderek her hafta kulüp ve atölye faaliyetlerine katılıyor. Bunlar arasında müzik kulübü, el sanatları, inovasyon atölyesi, dini ilimler ve kişisel gelişim atölyesi var.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2018, 13:13
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20